زیبایی و سلامت

خواص جوی دوسر برای لاغری

فهرست

بلغور جو دوسر یک غذای فوق العاده مغذی است که اکثر مردم در وعده صبحانه از آن استفاده می کنند. اگر هرگز شلیک نکرده اید ، مدیون آن هستید که آن را امتحان کنید. آیا دلیلی برای خوردن بلغور جو دوسر و خواص جوی دوسر برای لاغری را می خواهید؟ در مقاله ای که می خوانید ، ما قصد داریم 22 دلیل برای خوردن بلغور جو دوسر را به شما معرفی کنیم. قبل از بررسی خواص جو دوسر ، ارزش غذایی آن را بررسی می کنیم. تا انتهای مقاله با مجله نوبل باشید.

ارزش غذایی جو دوسر

در ادامه خواص جو دوسر برای لاغری آورده شده است.

چربی کل۱۷ درصد از نیاز روزانه‌ی بدن
چربی اشباع شده۹ درصد از نیاز روزانه‌ی بدن
کربوهیدرات کل۳۴ درصد از نیاز روزانه‌ی بدن
فیبر غذایی۶۶ درصد از نیاز روزانه‌ی بدن
کلسیم۸ درصد از نیاز روزانه‌ی بدن
آهن۴۱ درصد از نیاز روزانه‌ی بدن
تیامین۷۹ درصد از نیاز روزانه‌ی بدن
ریبوفلاوین۱۳ درصد از نیاز روزانه‌ی بدن
نیاسین۷ درصد از نیاز روزانه‌ی بدن
ویتامین B6۹ درصد از نیاز روزانه‌ی بدن
فولات۲۲ درصد از نیاز روزانه‌ی بدن
پانتوتنیک اسید۲۱ درصد از نیاز روزانه‌ی بدن
منیزیم۶۹ درصد از نیاز روزانه‌ی بدن
فسفر۸۲ درصد از نیاز روزانه‌ی بدن
پتاسیم۱۹ درصد از نیاز روزانه‌ی بدن
زینک (روی)۴۱ درصد از نیاز روزانه‌ی بدن
مس۴۹ درصد از نیاز روزانه‌ی بدن
منگنز۳۸۳ درصد از نیاز روزانه‌ی بدن

جو دوسر کالری کمی دارد ؛ بنابراین یک فنجان از آن حاوی 145 کالری است. یک فنجان برنج قهوه ای 216 کالری دارد. جو دو سر کربوهیدرات کمی به بدن می رساند. علاوه بر این ، قند بسیار کمی دارد. به طوری که 100 گرم از آن حاوی 0.5 گرم شکر است. هر 100 گرم جو دوسر حدود 7 گرم چربی دارد.

خواص جو دوسر برای سلامتی بدن

از خواص جو دوسر برای لاغری، غلات بدون گلوتن است که معمولاً در وعده صبحانه مصرف می شود. این ماده مغذی سرشار از مواد مغذی است. فیبر غذایی (بتا گلوکان) و مواد معدنی جو دوسر با بسیاری از بیماری های خطرناک مانند بیماری های قلبی ، دیابت ، اضافه وزن و حتی سرطان مبارزه می کند. در ادامه خواص جو دوسر را برای بدن در اختیار شما قرار داده ایم.

۱. باعث سلامتی قلب است

جو دوسر برای لاغری بسیار مفید است و حاوی فیبر قدرتمندی به نام بتا گلوکان است که به کاهش سطح کلسترول خون کمک می کند. بتا گلوکان اصلی ترین فیبر محلول در جو است و بدون تاثیر بر سطح کلسترول خوب ، کلسترول بد را کاهش می دهد. آنتی اکسیدان های موجود در جو دوسر به همراه ویتامین C از اکسیداسیون کلسترول بد یا LDL جلوگیری می کند. اکسیداسیون کلسترول بد می تواند منجر به بیماری قلبی شود.

سبوس جو دوسر حاوی ویتامین E است که برای سلامت قلب مفید است. جالب است بدانید که سبوس جو دوسر فیبر بیشتری نسبت به جو دوسر دارد. یک مطالعه نشان داد که خوردن بلغور جو دوسر کلسترول تام را به طور متوسط ​​12 درصد کاهش می دهد. بر اساس یک مطالعه استرالیایی ، فیبر موجود در جو دوسر نسبت به فیبر گندم در کاهش سطح کلسترول خون موثرتر است. که این یکی از خواص جوی دوسر برای لاغری است.

این مطالعه همچنین نشان داد که جو دوسر یا سبوس می تواند خطر بیماری های قلبی عروقی را کاهش دهد. سبوس جو دوسر با جلوگیری از جذب برخی از ترکیبات مضر که می تواند منجر به بیماری قلبی شود ، به سلامت قلب کمک می کند.

یک مطالعه به این نتیجه رسید که جو دو سر بهترین نوع غلات غنی شده برای کاهش سطح کلسترول خون است. بر اساس یک مطالعه ، بتا گلوتن موجود در جو دوسر یک ترکیب مفید برای قلب است.

تفاوت جو دوسر با جو پرک
تفاوت جو دوسر با جو پرک

۲. درمان دیابت

جو دو سر شاخص گلیسمی پایینی دارد و فیبر زیاد به تنظیم سطح قند خون کمک می کند. علاوه بر این ، جو دو سر به آرامی هضم می شود زیرا سرشار از فیبر است. غذاهایی که به سرعت هضم می شوند می توانند منجر به افزایش سطح قند خون شوند و مدیریت قند خون را با مشکل مواجه کنند. بلغور جو دوسر محتویات معده را بسیار ضخیم تر می کند و باعث می شود زودتر هضم شود.

یک مطالعه به این نتیجه رسید که جو دوسر همچنین می تواند دوز انسولین را کاهش دهد. در یک مطالعه نشان داده شد که بلغور جو دوسر اثرات مفیدی بر سطح گلوکز و چربی در بیماران مبتلا به دیابت نوع 2 دارد. ثابت شده است که بتا گلوکان موجود در جو دوسر باعث کاهش قند خون می شود.

بسیاری از مطالعات نشان داده اند که جو دوسر یا غذاهای حاوی آن می تواند سطح قند خون را به میزان قابل توجهی افزایش دهد. البته همه انواع جو دوسر خوب نیستند. از جو دوسر فوری یا طعم دار خودداری کنید ، زیرا دارای قند زیادی است. که این خودش یکی از خواص جوی دوسر برای لاغری است.

۳. تسکین یبوست

از آنجا که جو دو سر سرشار از فیبر است ، می تواند در رفع یبوست مفید باشد. نشان داده شده است که این نوع غلات باعث افزایش وزن مدفوع و در نتیجه درمان یبوست می شود. این ماده مغذی حتی می تواند از شما در برابر سرطان روده بزرگ محافظت کند.

یک مطالعه نشان داد که خواص جو دوسر یبوست و فراهمی زیستی ویتامین B12 را در بزرگسالان بهبود می بخشد. جو دوسر سرشار از فیبر نامحلول است که برای سلامت روده بسیار مفید است. با این حال ، توجه داشته باشید که برخی از افراد پس از خوردن بلغور جو دوسر ، دچار یبوست شده اند.

این به این دلیل است که جو دو سر می تواند باعث نفخ معده در برخی موارد شود. جو دوسر همچنین حاوی مقدار زیادی فیبر محلول است که می تواند منجر به تولید گاز اضافی شود.

۴. به مبارزه با سرطان کمک می‌کند

خواص بلغور جو برای لاغری
خواص بلغور جو برای لاغری

آنتی اکسیدان های موجود در جو دوسر می توانند در مبارزه با سرطان موثر باشند. فیبر موجود در جو دوسر می تواند از سرطان های راست روده و روده جلوگیری کند. با این حال ، مطالعات کمی در مورد خواص جو دوسر در کمک به مبارزه با سرطان وجود دارد. مطالعه بر روی 12 مطالعه روی 800000 نفر نشان داد که خوردن یک کاسه بزرگ بلغور جو دوسر در روز می تواند خطر مرگ ناشی از سرطان را تا 20 درصد کاهش دهد.

همچنین مصرف فیبر می تواند خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را کاهش دهد. برخی از ترکیبات موجود در جو دوسر حاوی خواص ضد التهابی هستند و بخشی از مکانیسم دفاعی جو دوسر هستند. ثابت شده است که این ترکیبات بدون آسیب رساندن به سلول های سالم از رشد سلول های سرطانی جلوگیری می کنند.

لاغری سریع با رژیم سیب زمینی

۵. کمک به درمان فشار خون بالا

درمان فشار خون بالا نیز می تواند در لیست خواص جو دوسر قرار گیرد. نشان داده شده است که مصرف این نوع غلات باعث کاهش فشار خون سیتولیک و دیاستولیک می شود. این ماده مغذی نه تنها سطح فشار خون را کاهش می دهد ، بلکه می تواند خطر بیماری های قلبی را تا 22 درصد کاهش دهد. برای اینکه بتوانید از این ویژگی جو دوسر استفاده کنید ، جو دوسر ارگانیک یا پخته (غیر فوری) مصرف کنید.

افزودن جو دوسر به رژیم غذایی بیماران مبتلا به فشار خون بالا می تواند اثرات مثبتی داشته باشد. یک مطالعه به این نتیجه رسید که غذاهای سرشار از فیبر محلول می توانند گزینه های مناسبی برای پیشگیری و درمان فشار خون بالا باشند.

مطالعه دیگری نشان داد که رژیم غذایی غنی از جو دوسر می تواند نیاز به داروهای ضد فشار خون را کاهش دهد. ثابت شده است که بتا گلوکان در جو دوسر اثرات مثبتی بر متابولیسم کربوهیدرات و سطح فشار خون در افراد دارای اضافه وزن دارد.

علاوه بر این ، جو دو سر باعث کاهش سطح هورمون استرس به نام کورتیزول و افزایش سطح سروتونین می شود. این باعث ایجاد احساس آرامش می شود. همه این موارد همچنین منجر به کاهش فشار خون می شود. که این یکی دیگر از خواص جوی دوسر برای لاغری است.

۶. تقویت سیستم ایمنی بدن

از خواص جوی دوسر برای لاغری بتاگلوکان موجود در جو دوسر است که می تواند برای تقویت سیستم ایمنی مفید باشد. بسیاری از سلول های ایمنی حاوی گیرنده هایی هستند که برای جذب بتا گلوکان طراحی شده اند. این به عملکرد گلبول های سفید خون شما کمک می کند و شما را در برابر بیماری ها محافظت می کند. جو دوسر سرشار از سلنیوم و روی است که هر دو در مبارزه با عفونت ها نقش دارند. بر اساس یک مطالعه نروژی ، بتا گلوکان در جو دوسر بسیار قوی تر از گل پامچال است که دارای خواص درمانی است.

بتا گلوکان می تواند روند بهبود را تسریع کرده و تأثیر آنتی بیوتیک ها را در انسان افزایش دهد. ثابت شده است که مصرف بتا گلوکان پس از ورزش باعث تقویت سیستم ایمنی بدن می شود. همچنین به مبارزه با عفونت های تنفسی کمک می کند. بتا گلوکان تأثیر برخی ترکیبات را در مبارزه با طیف وسیعی از میکروب ها مانند باکتری ها ، ویروس ها و قارچ ها افزایش می دهد.

بتاگلوکان برای تقویت سیستم ایمنی افرادی که از سندرم خستگی مزمن یا استرس جسمی یا روحی رنج می برند ، استفاده می شود. ترکیب ذکر شده همچنین در تقویت سیستم ایمنی افرادی که تحت درمان های دشواری مانند شیمی درمانی و پرتودرمانی قرار دارند مفید است.

مصرف جو دوسر با کاهش خطر ابتلا به آسم مرتبط است. یک مطالعه نشان داد نوزادانی که جو می خورند در برابر آسم محافظت می شوند. اگر به نوزادان در 5 ماه اول زندگی جو دوسر داده شود ، خطر ابتلا به آسم آنها 75 درصد کاهش می یابد.

دلیل این امر وجود خواص ضد التهابی در جو دوسر است. البته بهتر است قبل از دادن بلغور جو دوسر به نوزاد با پزشک مشورت کنید تا مطمئن شوید نوزاد شما در خطر نیست.

۷‌. خواص جوی دوسر برای لاغری  و کاهش وزن

یکی دیگر از خواص جو دوسر برای لاغری این است که به کاهش وزن کمک می کند. یک نوع بلغور جو دوسر بخورید که طعم خاصی ندارد. همانطور که در بالا ذکر شد ، جو دو سر سرشار از فیبر است و می تواند به مدت طولانی تری احساس سیری کند. این می تواند از پرخوری جلوگیری کند. یک مطالعه تایوانی نشان داد که جو دوسر از چاقی جلوگیری می کند.

همچنین نشان داده شده است که جو دوسر باعث افزایش سریع سیری و مصرف انرژی در بدن می شود. مطالعات نشان داده است که رژیم غذایی غنی از غلات کامل مانند جو دوسر می تواند به تنظیم وزن بدن کمک کند. مصرف زیاد غلات غنی شده ممکن است در کاهش شاخص توده بدن مثر باشد. بتاگلوکان موجود در جو دوسر میزان تخلیه معده را کاهش می دهد.

حتی بلغور جو دوسر به کاهش وزن کمک می کند. کافی است یک فنجان بلغور جو دوسر ، چند چوب دارچین و دو لیتر آب مخلوط کرده و این نوشیدنی را هر روز صبح با معده خالی به مدت یک ماه مصرف کنید.

به منظور کاهش وزن قابل توجه ، علاوه بر مصرف بلغور جو دوسر ، به اندازه کافی ورزش کنید و از رژیم غذایی مناسب پیروی کنید. اگر صبحانه بلغور جو دوسر می خورید ، غذاهای پر فیبر مانند تمشک یا بادام را اضافه کنید. اگر می خواهید وزن خود را کاهش دهید ، از افزودن غذاهای چاق کننده مانند کره بادام زمینی به جو دوسر خودداری کنید.

۸. افزایش سلامت استخوان‌ها

جو دوسر حاوی مواد معدنی ضروری برای سلامت استخوان است. این نوع غلات سرشار از ترکیبی به نام سیلیکون است که در تشکیل و نگهداری استخوان ها نقش دارد.

سیلیکون همچنین به درمان پوکی استخوان در زنان یائسه کمک می کند. با این حال ، طبق مطالعه دانشگاه پنسیلوانیا ، جو دوسر ممکن است جذب کلسیم را مهار کند. بنابراین ، اگر می خواهید از بلغور جو دوسر استفاده کنید تا از خاصیت ذکر شده بهره مند شوید ، حتماً با پزشک مشورت کنید.

۹. کیفیت خواب را افزایش می‌دهد

صبحانه جو دوسر برای لاغری
صبحانه جو دوسر برای لاغری

هزاران آمینو اسید و سایر مواد مغذی موجود در جو دوسر به تولید ملاتونین ، ماده شیمیایی مفید خواب کمک می کند. جو دوسر وقتی با عسل یا شیر تازه مخلوط می شود ، یک میان وعده عالی برای خواب است. جو دوسر همچنین به تولید انسولین کمک می کند ، که از طریق مسیرهای عصبی در تریپتوفان دخیل است.

تریپتوفان نوعی اسید آمینه است که به عنوان یک آرام بخش در مغز عمل می کند. جو دوسر همچنین سرشار از ویتامین B6 است که به کاهش استرس کمک می کند.

استرس یکی از عوامل اصلی بی خوابی است. مخلوط کردن جو دوسر با شیر و موز بیشتر به آرامش بیشتر بدن کمک می کند. کربوهیدرات های موجود در جو دوسر سروتونین ترشح می کنند که هورمون مشابه خلق و خوی دارد و استرس را کاهش می دهد و شما را آرام می کند. این یکی دیگر از خواص جوی دوسر برای لاغری است.

۱۰. تسکین علائم یائسگی

افزایش مصرف فیبر می تواند نوسانات خلقی را که در دوران یائسگی رخ می دهد ، کاهش دهد. بلغور جو دوسر می تواند در این زمینه معجزه کند. البته نکته ای وجود دارد. بلغور جو دوسر حاوی لیگنان ، نوعی فیتواستروژن است. محققان در مورد اثرات مفید فیتواستروژن ها در دوران یائسگی مطمئن نیستند.

علاوه بر این ، خوردن بلغور جو دوسر پخته شده به مدت یک هفته می تواند مخاط را افزایش داده و متابولیسم بدن را در برخی افراد کند کند. در صورت مشاهده عوارض جانبی ذکر شده ، خوردن بلغور جو دوسر را متوقف کرده و با پزشک مشورت کنید. این یکی دیگر از خواص جوی دوسر برای لاغری است.

۱۱. افزیش انرژیتان

کربوهیدراتها منبع اصلی انرژی هستند. از آنجا که جو دو سرشار از کربوهیدرات است ، انرژی بدن را هنگام مصرف صبح افزایش می دهد. جو دو سر به آرامی در بدن هضم می شود و به مدت طولانی تری به شما انرژی می دهد. ویتامین های جو دوسر B مانند تیامین ، نیاسین و فولات همگی به متابولیسم انرژی بدن کمک می کنند. این یکی دیگر از خواص جوی دوسر برای لاغری است.

یخ تراپی چیست؛ فواید یخ تراپی و راهکارهای موثر آن

خواص جو دوسر برای پوست

بلغور جو دوسر از جوش جلوگیری کرده و سلامت پوست را بهبود می بخشد. علاوه بر این ، حتی به عنوان یک پاک کننده طبیعی پوست عمل می کند. می توانید ماسک صورت با جو دوسر تهیه کنید.

۱۲. کمک به درمان جوش

جو دوسر می تواند چربی اضافی را از پوست جذب کرده و به درمان آکنه کمک کند. تنها کاری که باید انجام دهید این است که نصف فنجان جو دوسر را در یک سوم فنجان آب بجوشانید و بگذارید سرد شود. خمیر غلیظ به دست آمده را روی نواحی آسیب دیده پوست بمالید. اجازه دهید ماسک حدود 20 دقیقه روی صورت بماند. سپس صورت خود را با آب گرم بشویید. برای تهیه این ماسک می توانید از گوجه فرنگی ، سفیده تخم مرغ یا پیاز استفاده کنید.

اسکراب جو دوسر همچنین می تواند در درمان بلغور جو دوسر موثر باشد. این اسکراب سلول های مرده پوست را از بین می برد و پوست را شفاف می کند. برای تهیه این اسکراب ، یک قاشق غذاخوری پودر جو دوسر ، پودر برنج قهوه ای ، عسل خام و روغن جوجوبا ارگانیک را با هم ترکیب کنید. همچنین می توانید مقداری روغن اسطوخودوس به این اسکراب اضافه کنید. همه مواد را با هم ترکیب کنید. مقدار کمی از این اسکراب را روی صورت مرطوب خود بمالید و آن را به صورت دورانی ماساژ دهید. اسکراب را حدود 10 دقیقه روی صورت بگذارید. سپس صورت خود را با آب گرم بشویید و با انگشتان دست به صورت خود ضربه بزنید تا خشک شود.

صابون جو دوسر همچنین می تواند به مبارزه با جوش ها کمک کند. می توانید صابون جو دوسر را از خارج آماده کنید یا خودتان این صابون را در خانه تهیه کنید. برای انجام این کار ، باید یک قالب صابون بدون بو را با بلغور جو دوسر مخلوط کرده و بگذارید سرد شود. استفاده از صابون جو دوسر شما نیز به همین سادگی است. این صابون به عنوان یک لایه بردار طبیعی عمل می کند و چربی اضافی پوست را جذب می کند بدون اینکه پوست را بیش از حد خشک کند.

جو دوسر حاوی روی است که التهاب را کاهش داده و باکتری های ایجاد کننده آکنه را از بین می برد. جو دوسر ممکن است به کاهش آسیب ناشی از آکنه کمک کند. با این حال ، برخی گزارش ها نشان می دهد که جو دوسر می تواند جوش را تحریک کند. قبل از استفاده از بلغور جو دوسر برای درمان آکنه حتما با یک متخصص پوست مشورت کنید. این یکی دیگر از خواص جوی دوسر برای لاغری است.

۱۳. درمان خشکی و خارش پوست

بر اساس نتایج یک مطالعه ، جو دوسر دارای خواص ضد التهابی و آنتی اکسیدانی است و می تواند به درمان خارش ناشی از خشکی پوست کمک کند. حتی دراز کشیدن در وان جو دوسر نیز در این زمینه مفید است. جوش شیرین و جو پخته نشده را به آب حمام اضافه کنید. به مدت 15 دقیقه در وان دراز بکشید. سپس کمی خود را خشک کنید و از مرطوب کننده استفاده کنید زیرا بدن شما مرطوب شده است.

بلغور جو دوسر یا جو دوسر نیز می تواند برای پوست معجزه کند. بلغور جو دوسر را پودر کرده و مقداری آب داغ به آن اضافه کنید. مواد را با هم ترکیب کنید تا به شکل خمیر درآید. خمیر به دست آمده را روی صورت خود بمالید و به مدت 15 دقیقه روی صورت خود قرار دهید. سپس صورت خود را با آب بشویید. علاوه بر این ، می توانید از شیر جو دوسر برای پوست خود استفاده کنید. این یکی دیگر از خواص جوی دوسر برای لاغری است.

۱۴‌. پوست را مرطوب می‌کند

طرز تهیه فرنی جو دوسر برای لاغری
طرز تهیه فرنی جو دوسر برای لاغری

جو دوسر می تواند سلول های مرده پوست را از بین ببرد و به عنوان یک مرطوب کننده طبیعی عمل کند. بتاگلوکان موجود در جو دوسر یک پوشش ظریف روی پوست ایجاد می کند. علاوه بر این ، عمیقاً به پوست نفوذ کرده و پوست را مرطوب می کند. دو فنجان جو دوسر را با یک فنجان شیر و یک قاشق غذاخوری عسل مخلوط کنید. مخلوط را روی صورت خود بمالید. 15 دقیقه صبر کنید. سپس صورت خود را با آب خنک بشویید. همچنین می توانید از عصاره جو دوسر برای پوست استفاده کنید.

۱۵. پوست را روشن می‌کند

روشن کردن پوست یکی دیگر از خواص جو دوسر به شمار می‌رود. از جو دوسر در محصولاتی مانند اسکراب بدن، صابون و کرم‌های لایه‌بردار استفاده می‌شود. این موضوع خود به‌تنهایی نشان می‌دهد که جو دوسر چقدر برای پوست مفید است. می‌توانید هر روز صبح مخلوط پودر جو دوسر و شیر را روی صورتتان قرار دهید تا پوستتان روشن و شفاف شود.

۱۶. علائم آبله‌مرغان و حساسیت به پیچک سمی را درمان می‌کند

هزاران سال است که از جو دوسر برای درمان حساسیت به پیچک سمی و علائم آبله‌مرغان استفاده می‌شود. برای تسکین خارش ناشی از پیچک سمی یا آبله‌مرغان می‌توانید از آرد جو دوسر استفاده کنید.این یکی دیگر از خواص جوی دوسر برای لاغری است.

۱۷. به‌عنوان یک پاک‌کننده‌ی طبیعی عمل می‌کند

بلغور جو دوسر حاوی ترکیباتی به نام ساپونین است که به عنوان یک پاک کننده طبیعی عمل می کند. این ترکیبات کثیفی و چربی را از منافذ جدا کرده و باعث تحریک پوست نمی شوند. می توانید بلغور جو دوسر را در آب خیس کرده و از آب آن به عنوان پاک کننده و تونر صورت استفاده کنید. بعد از شستن صورت ، آب جو دوسر را با پنبه روی صورت خود بمالید. همچنین می توانید از سبوس جو دو سر برای تمیز کردن صورت خود استفاده کنید.

۱۸. از پوست محافظت می‌کند

یکی دیگر از خواص جو دوسر، محافظت از پوست است. پروتئین‌های موجود در جو دوسر سد دفاعی طبیعی پوست را حفظ کرده و حتی از پوست در برابر آلایند‌ها و مواد شیمیایی محافظت می‌کنند. چربی‌های نرم‌کننده‌ی جو دوسر در محافظت از پوست در برابر اشعه‌های مضر فرابنفش خورشید مفید هستند. این یکی دیگر از خواص جوی دوسر برای لاغری است.

خواص جو دوسر برای مو

جو دوسر برای مو هم فوایدی دارد. مواد مغذی موجود در جو دوسر به مستحکم‌تر کردن مو و افزایش سلامت پوست سر کمک می‌کنند. علاوه بر این موها را ابریشمی‌ و درخشان می‌کنند.

۱۹. شوره را درمان می‌کند

درمان شوره سر یکی دیگر از خواص جو دوسر است. یک فنجان بلغور جو دوسر را در مخلوط کن بریزید و چند پالس را بزنید تا یک پودر خوب به دست آید. دو فنجان آب جوش به پودر جو دوسر اضافه کنید و آنها را با هم ترکیب کنید تا جو دو سر کاملا حل شود.

مخلوط را حدود 10 دقیقه کنار بگذارید. سپس آن را از صافی رد کنید. یک قاشق غذاخوری آب لیمو تازه و یک قاشق چای خوری سرکه سیب را به مخلوط اضافه کنید. مواد را هم بزنید. حالا 20 قطره اسانس مورد علاقه خود را به مواد اضافه کرده و هم بزنید. می توانید مخلوط را در یک بطری خالی شامپو بریزید.

برای استفاده از این مخلوط ، موهای خود را با آب ولرم بشویید و مقدار مناسبی از مخلوط را روی پوست سر خود بریزید. اجازه دهید مخلوط به مدت 2 دقیقه روی پوست سر بماند. سپس طبق معمول سر خود را بشویید. شامپو جو دوسر به درمان خارش پوست کمک می کند و چربی و کثیفی اضافی موها را از بین می برد.

۲۰. به مبارزه با ریزش مو کمک می‌کند

طرز تهیه سوپ جو برای لاغری
طرز تهیه سوپ جو برای لاغری

ترکیبات جو دوسر در مبارزه با ریزش مو نیز مفید است. برای تهیه ماسک موی بلغور جو دوسر برای جلوگیری از ریزش مو ، یک قاشق غذاخوری بلغور جو دوسر ، شیر تازه و شیر بادام را مخلوط کنید. اول از همه ، گره ها را در موهای خود باز کنید. سپس ماسک مو را روی سر خود قرار دهید. حدود 20 دقیقه صبر کنید. سپس صورت خود را با آب ولرم بشویید. این ماسک باعث تقویت فولیکول های مو و تقویت مو می شود. جو دو سر سرشار از اسیدهای چرب امگا 6 است که به ترمیم موهای آسیب دیده کمک می کند.این یکی دیگر از خواص جوی دوسر برای لاغری است.

راهنمای کامل برای درست کردن ژل ابرو خانگی با مواد طبیعی

۲۱. ظاهر مو را بهبود می‌بخشد

ظاهر موها به اندازه استحکام موها اهمیت دارد. برای استفاده از بلغور جو دوسر برای بهبود ظاهر مو ، کافی است سه قاشق غذاخوری بلغور جو دوسر ، نصف فنجان شیر و یک قاشق غذاخوری از روغن نارگیل و عسل را با هم مخلوط کنید. ماسک را روی موها و پوست سر خود بمالید و بگذارید 30 دقیقه بماند. سپس طبق معمول موهای خود را با شامپو بشویید. این ماسک موها را براق و مرطوب می کند.

۲۲. برای موهای بلوند عالی عمل می‌کند

اگر موهایتان بلوند است، لازم است بدانید که پودر جو دوسر می‌تواند به‌عنوان یک شامپوی عالی برای شما عمل کند. باید مقداری پودر جو دوسر را روی پوست سر خود بمالید و با استفاده از یک برس به‌آرامی جو دوسر اضافی را از سر خود خارج کنید.

عوارض جانبی جو دوسر

خوردن جو دوسر برای بیشتر افراد، حتی زنان باردار و شیرده بی‌خطر است، با این حال این ماده‌ی غذایی می‌تواند در بعضی از افراد منجر به گاز و نفخ شود. علاوه بر این مالیدن جو دوسر روی پوست ممکن است باعث جوش شود. در ادامه به تعدادی از عوارض جانبی جو دوسر اشاره کرده‌ایم. این یکی دیگر از خواص جوی دوسر برای لاغری است.

۱‌. ممکن است روده را مسدود کند

اگر در جویدن مواد غذایی مشکلی دارید، بهترین کار این است که از مصرف جو دوسر خودداری کنید، چون اگر جو دوسر را به‌خوبی نجوید، روده‌تان مسدود می‌شود که این موضوع مشکلاتی را به همراه دارد. این یکی دیگر از خواص جوی دوسر برای لاغری است.

۲. باعث مشکلات گوارشی می‌شود

اگر بیماری گوارشی دارید، جو دوسر را مصرف نکنید. مصرف جو دوسر ممکن است در بعضی از افراد منجر به بدتر شدن بیماری‌های گوارشی شود. این یکی دیگر از خواص جوی دوسر برای لاغری است.

طرز تهیه‌ی ۳ خوردنی با جو دوسر

ما شما را با خواص جو دوسر آشنا کردیم. اکنون وقت آن است که نحوه ساخت چند غلات بدون گلوتن را بیاموزید. خوشبختانه می توانید از جو دوسر در انواع تنقلات مانند نان و کلوچه استفاده کنید. برای بهره مندی از خواص جو دوسر ، می توانید غذاهای زیر را در رژیم غذایی خود قرار دهید.

۱. مخلوط جو دوسر و شکلات

طریقه مصرف جو پرک برای لاغری
طریقه مصرف جو پرک برای لاغری

درست کردن این خوردنی کمی زمانبر است، اما مزه‌ و خواص فوق‌العاده‌ی آن باعث می‌شود خستگی خود را فراموش کنید.

مواد لازم

 • چیپس شکلات: نصف فنجان
 • آرد گندم: یک فنجان
 • شیر بدون چربی: یک سوم فنجان
 • جوش‌شیرین: نصف قاشق چای‌خوری
 • جو دوسر: نصف فنجان
 • بکینگ‌پودر: نصف قاشق چای‌خوری
 • روغن کانولا: یک چهارم فنجان
 • شکر قهوه‌ای: سه چهارم فنجان
 • نمک: یک چهارم قاشق چای‌خوری
 • وانیل: یک قاشق چای‌خوری
 • تخم‌مرغ: یک عدد
 • کره‌ی نرم شده: دو قاشق غذاخوری
 • جو دوسر: دو قاشق غذاخوری

طرز تهیه

 1. شکلات و چیپس شیر را در قابلمه ای بریزید و روی حرارت متوسط ​​قرار دهید. مدام هم بزنید تا شکلات آب شود.
 2. سپس حرارت را خاموش کرده و کنار بگذارید.
 3. فر را روی 176 درجه سانتیگراد تنظیم کنید تا گرم شود. یک تابه گرد را با کمی کره یا روغن چرب کنید.
 4. آرد ، نصف فنجان بلغور جو دوسر ، بیکینگ پودر ، جوش شیرین و نمک را در یک کاسه بزرگ بریزید و هم بزنید. کاسه را کنار بگذارید.
 5. یک کاسه متوسط ​​بردارید و روغن کانولا ، شکر قهوه ای ، وانیل و تخم مرغ را با هم ترکیب کنید. از چنگال برای مخلوط کردن مواد استفاده کنید. مواد را مخلوط کنید تا یک مخلوط یکدست ایجاد شود. مخلوط تخم مرغ را در یک کاسه بزرگ به مواد اضافه کنید و خوب مخلوط کنید.
 6. نصف فنجان خمیر را کنار بگذارید. بقیه خمیر را داخل قالب بریزید و مخلوط شکلات را به آن اضافه کنید. دو قاشق غذاخوری جو دوسر و کره را به نصف فنجان خمیر باقیمانده اضافه کنید. مخلوط را با چنگال بزنید. یک قاشق غذاخوری از مخلوط جو دوسر را روی مخلوط شکلات بریزید.
 7. قالب را حدود 20 دقیقه یا تا زمانی که طلایی شود در فر قرار دهید.
 8. قالب را از فر خارج کرده و حدود نیم ساعت کنار بگذارید تا خنک شود.

این یکی دیگر از خواص جوی دوسر برای لاغری است.

۲. اسموتی جو دوسر و موز

این اسموتی لذیذ را می‌توانید در وعده‌ی صبحانه یا به‌عنوان میان وعده نوش جان کنید.

مواد لازم

 • جو دوسر: یک چهارم فنجان
 • ماست کم‌چرب بدون طعم: نصف فنجان
 • موز: یک عدد
 • شیر بدون چربی: نصف فنجان
 • پودر دارچین: یک چهارم قاشق چای‌خوری
 • عسل: دو قاشق چای‌خوری

طرز تهیه

 1. جو دوسر، ماست، موز، شیر، پودر دارچین و عسل را در مخلوط‌کن بریزید و چند پالس بزنید تا اسموتی به غلظت مناسب برسد.
 2. اسموتی را بلافاصله میل کنید.

۳. مخلوط سیب با جو دوسر

شرط می‌بندیم تا به حال مخلوط سیب با جو دوسر را امتحان نکرده‌اید. اگر این‌طور است، در اولین فرصت این خوراکی لذیذ را درست کنید. مطمئن باشید پشیمان نخواهید شد.

مواد لازم

 • جو دوسر: یک فنجان
 • شیر بادام: دو فنجان
 • سیب ریز خرد شده: یک عدد
 • پودر دارچین و عسل: از هر کدام دو قاشق چای‌خوری
 • سس سیب شیرین نشده: یک فنجان

طرز تهیه

 1. در یک قابلمه‌ی متوسط جو دوسر، شیر بادام، سیب خرد شده، پودر دارچین و عسل را با هم مخلوط کنید. قابلمه را روی حرارت کم قرار دهید تا حجم شیر کم شود.
 2. سس سیب را اضافه کنید و مواد را هم بزنید. ۲۰ دقیقه صبر کنید. سپس مخلوط را از روی حرارت بردارید.
 3. خوردنی لذیذ شما حاضر است. نوش جان.

حرف آخر

در این مقاله از خواص جوی دوسر برای لاغری گفتیم. و بلغور جو دوسر نوعی غلات سبوس دار است که با خواص شگفت انگیز خود برای سلامت بدن ، پوست و مو می تواند هر کسی را شگفت زده کند. در مقاله امروز دیجی کالا مگ ، اطلاعات مفیدی در مورد فواید جو دوسر ، ارزش غذایی و عوارض جانبی آن در اختیار شما قرار می دهیم. از جمله خواص جو دوسر می توان به بهبود سلامت قلب و عروق ، درمان جوش ، روشن شدن مو ، کمک به درمان دیابت ، رفع یبوست ، مبارزه با سرطان ، تقویت سیستم ایمنی بدن ، کاهش وزن و بهبود کیفیت خواب اشاره کرد.

با خوردن بلغور جو دوسر مقدار زیادی ویتامین ، مواد معدنی و فیبر دریافت می کنید. توجه داشته باشید که برخی افراد ممکن است با خوردن جو دوسر برخی از عوارض جانبی را تجربه کنند. در انتهای مقاله طرز تهیه 3 ظرف با این غلات کامل را به شما آموزش دادیم. البته این تنقلات تنها تعدادی از تنقلات بیشماری هستند که می توانید با جو دوسر درست کنید. در قسمت نظرات ، به ما و دیگر مخاطبان بگویید که با جو دوسر چه غذاهای خوشمزه ای درست می کنید.

منبع: مجله دیجیکالا

مطالب مرتبط: رژیم سه روزه موز

خواص جوی دوسر برای لاغری – خواص جوی دوسر پرک برای لاغری – خواص جو دوسر پرک برای لاغری – خواص سبوس جو دوسر پرک برای لاغری – تفاوت جو دوسر با جو پرک – آیا جو چاق میکند – خواص بلغور جو برای لاغری – خواص بلغور جو برای کودکان – خواص بلغور جو برای پوست – خواص بلغور گندم برای چاقی – خواص بلغور گندم برای مو – خواص آش بلغور گندم

این مطلب چقدر براتون مفید بود؟

مجله نوبل

سایت مجله نوبل یک سایت خبری و فرهنگی است که در زمینه‌های مختلفی از جمله تکنولوژی، فیلم و سینما، مد و استایل، سبک زندگی و ... فعالیت می‌کند. در این سایت شما می‌توانید به آخرین اخبار و گزارش‌ها در این حوزه‌ها دسترسی پیدا کنید و همچنین مقالات، نقد و بررسی فیلم‌ها، محصولات تکنولوژی و مد را مطالعه کنید.

نوشته های مشابه

‫4 دیدگاه ها

  1. سلام
   این ماده مغذی می تواند باعث ایجاد گاز و نفخ در برخی افراد شود. علاوه بر این، مالیدن بلغور جو دوسر روی پوست ممکن است باعث ایجاد جوش شود.

  1. اثرات رژیم جو از فردی به فرد دیگر بسته به سن و متابولیسم متفاوت است. این کار برای نوجوانان و افراد مسن توصیه نمی شود زیرا می تواند بسیار محدود کننده باشد. الگوهای غذایی زیادی برای بهره مندی از فواید جو وجود دارد. با این حال، در این مورد، ما یک منوی متعادل را به شما ارائه می دهیم تا بیش از حد افراط نکنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا