زیبایی و سلامت

هرآنچه باید در مورد پوست ترکیبی بدانید

یافتن ترکیب مناسب برای مراقبت از پوست ترکیبی می تواند چالش برانگیز باشد. اگر پوست شما ترکیبی است ، لازم نیست نگران باشید. همانطور که گفتیم ، مراقبت از پوست ترکیبی آسان نیست ، اما با تلاش و حوصله می توانید به طور معمول یک روال مراقبت از پوست پیدا کنید که خشکی پوست را تسکین داده و با آن بسیار براق (به دلیل پوست چرب) مبارزه می کند. در مقاله امروز ، ما قصد داریم شما را با پوست ترکیبی و بهترین روال مراقبت از پوست آشنا کنیم. برای اطلاعات بیشتر در مورد این موضوع ، تا انتهای این مقاله از مجله نوبل همراه باشید.

پوست ترکیبی چیست؟

افرادی که دارای پوست ترکیبی هستند دارای پوست چرب و خشک هستند. به عنوان مثال ، پیشانی ، بینی و چانه شما ممکن است چرب و گونه های شما خشک باشد. پوست به دلایل خاصی با هم مخلوط نمی شود ، اما تغییرات هورمونی و آب و هوایی می توانند نقش داشته باشند. گاهی اوقات با افزایش سن ، پوست به دلیل تغییرات هورمونی خشک می شود و میزان چربی آن کاهش می یابد.

علائم پوست ترکیبی چیست؟

چربی و خشکی می تواند به طرق مختلف و در مقادیر مختلف روی پوست ظاهر شود. همه افراد با پوست ترکیبی ، به عنوان مثال ، 5 dry خشکی و 50 skin پوست چرب را تجربه نمی کنند. شما باید صورت خود را بررسی کنید تا ببینید پوست ترکیبی شما چگونه به نظر می رسد. علائم پوست چرب در زیر ذکر شده است.

علائم پوست ترکیبی چیست
علائم پوست ترکیبی چیست
 • پوست براق
 • منافذ بزرگ
 • جوش و آکنه

در اینجا علائم خشکی پوست ذکر شده است.

 • پوسته پوسته شدن پوست
 • قرمزی پوست
 • خشن شدن پوست

چگونه بفهمیم پوست ترکیبی داریم؟

اگر پوست شما ترکیبی است موارد زیر را تجربه خواهید کرد.

 1. صورت خود را خوب بشویید و 30 دقیقه صبر کنید. اگر پوست شما ترکیبی است ، قسمت هایی از پوست شما چرب و قسمت های دیگر آن خشک است.
 2. منافذ پوست شما بزرگ و قابل مشاهده است.
 3. وقتی از مرطوب کننده برای پوست های چرب استفاده می کنید ، پیشانی ، بینی و چانه شما خیس می شود ، اما چانه شما خشک می ماند. وقتی از کرم مرطوب کننده به پوست خشک استفاده می کنید ، گونه های شما مرطوب می شوند و منطقه T صورت شما چرب می ماند.
 4. شما شوره دارید ؛ البته این بدان معنا نیست که همه افرادی که دارای پوست ترکیبی هستند دچار شوره می شوند. با این حال ، پوست سر برخی از افراد دارای پوست ترکیبی ، خشک و پوسته پوسته است.
 5. پوست شما هم خشک است و هم تحریک می شود.
 6. پوست پیشانی ، بینی و چانه شما بسته به آب و هوا تغییر می کند. به عنوان مثال ، در آب و هوای گرم و مرطوب ، این مناطق سریعتر چرب می شوند ، اما وقتی هوا سرد است ، زمان بیشتری طول می کشد تا منطقه T صورت شما براق و چرب شود.
راهنمای پیاده روی برای تنگی کانال نخاع

روال ترکیبی مراقبت از پوست

روشهای ترکیبی مراقبت از پوست با سایر روالها متفاوت است. وقتی متوجه می شوید که پوست شما ترکیبی است ، باید فوراً به دنبال بهترین روتین برای مراقبت از پوست خود باشید. ما این کار را برای شما آسان کرده ایم. در اینجا بهترین روشهای مراقبت از پوست ترکیبی صبح و شب آورده شده است.

نکته مهم در مورد مراقبت از پوست ترکیبی این است که شما باید از محصولات ملایم استفاده کنید که مناطق خشک پوست را مرطوب می کند در حالی که پوست را چرب نمی کند. شما باید از محصولات درمانی فقط در مناطق آسیب دیده استفاده کنید.

برنامه صبحگاهی ترکیبی مراقبت از پوست

برای ایجاد تعادل در پوست خود ، از محصولات زیر به ترتیب ذکر شده در زیر استفاده کنید.

1. پاک کننده

استفاده از پاک کننده یا پاک کننده صورت به حذف تمام محصولات و سلول های مرده پوست که یک شبه روی پوست انباشته شده اند ، کمک می کند. پاک کننده مناسب برای تمیز کردن پوست خود را انتخاب کنید. تا برای زیبایی و سلامت پوست شما مناسب باشد.

۲. تونر

تونر هر گونه چربی را که پاک کننده از روی پوست پاک نکرده است از بین می برد و pH پوست را متعادل می کند. حتما از تونر غیر الکلی استفاده کنید تا پوست شما تحریک نشود.

3. سرم

سرم ها پوست را مرطوب و هیدراته می کنند. بهترین کاری که می توانید انجام دهید استفاده از سرم حاوی هیالورونیک اسید است.

4. مرطوب کننده

افرادی که پوست ترکیبی دارند باید از دو نوع مرطوب کننده استفاده کنند. یک مرطوب کننده خامه ای برای پوست های خشک و یک مرطوب کننده سبک و مبتنی بر آب برای پوست های چرب.

5. ضد آفتاب

استفاده از کرم ضد آفتاب برای همه بسیار مهم است. افرادی که پوست ترکیبی دارند باید از مرطوب کننده سبک و دارای SPF حداقل 30 استفاده کنند.

6. لوازم آرایشی

واضح است که این مرحله از مراقبت از پوست اجباری نیست ، اما اگر می خواهید آرایش کنید ، باید از لوازم آرایشی سبک استفاده کنید. کانسیلر و کرم پودر مورد استفاده شما باید فاقد چربی باشد.

مراقبت از پوست در شب
مراقبت از پوست در شب

روال ترکیبی مراقبت از پوست در شب

برای مراقبت از پوست ترکیبی در شب ، مراحل زیر را به ترتیب ذکر شده دنبال کنید.

1. پاک کننده آرایش

اولین قدم در مراقبت از پوست ترکیبی یک شبه پاک کردن آرایش است. استفاده از آرایش پاک کننده به باز شدن منافذ مسدود شده کمک می کند و به پوست فرصت تنفس می دهد. آب میسلار یک محصول ملایم برای پاک کردن آرایش است.

۲ پاک کننده

همچنین باید شب ها پوست خود را با پاک کننده مناسب تمیز کنید. این مرحله به حذف بقایای مواد آرایشی و سایر ترکیبات روی پوست کمک می کند.

۳. لایه‌بردار

 

لایه برداری پوست بسیار مهم است ، اما زیاده روی در آن می تواند مشکلات زیادی را برای پوست ایجاد کند. بنابراین فقط یک بار در هفته پوست خود را لایه برداری کنید.

این مرحله از روتین مراقبت از پوست به حذف سلول های مرده پوست و در نتیجه تمیز نگه داشتن منافذ و تسکین مناطق خشک پوست کمک می کند.

4. ماسک صورت

هفته ای یکبار از ماسک صورت متناسب با نوع پوست خود استفاده کنید. می توانید ماسک های آماده از خارج خریداری کنید یا خودتان در اینترنت جستجو کنید و نحوه ساخت چند ماسک صورت خانگی برای پوست ترکیبی را بیاموزید.

۵ حرکت ورزشی برای داشتن فک زاویه‌ دار و خوش‌ فرم

5. سرم ، محصولات درمانی یا مرطوب کننده

آخرین مرحله در مراقبت از پوست شبانه استفاده از سرم ، محصول درمانی یا مرطوب کننده است. برای از بین بردن خشکی پوست از یک مرطوب کننده خوب استفاده کنید.

در راستای مراقبت از پوست ترکیبی نکات زیر را در نظر داشته باشید.

مراقبت از پوست ترکیبی برای آکنه

 • اگر پوست شما ترکیبی است و جوش دارید به نکات زیر توجه کنید.
 • از پاک کننده ای حاوی سالیسیلیک اسید استفاده کنید.
 • اگر در طول روز آرایش روی پوست خود دارید ، از روش پاکسازی صورت دو مرحله ای (پاکسازی مضاعف) استفاده کنید.
 • برای از بین بردن چربی اضافی پوست و مبارزه با جوش های سرسیاه از تونر استفاده کنید.

برای مبارزه با پیری پوست

با افزایش سن ، خطوط ریز ، لکه های پیری ، افتادگی پوست و چین و چروک را تجربه خواهید کرد. در اینجا نکاتی برای مبارزه با پیری پوست آورده شده است.

هنگام پاکسازی پوست از گردن غافل نشوید. کرم ضد آفتاب و سایر محصولات مراقبت را روی گردن خود بمالید.
از یک لایه بردار ملایم استفاده کنید ، زیرا پوست با افزایش سن حساس و آسیب پذیر می شود و نیاز به مراقبت ویژه دارد.
برای مراقبت از پوست خشک

برای اینکه بتوانید خشکی پوست خود را کنترل کنید ، همیشه باید پوست خود را هیدراته نگه دارید. نوشیدن آب کافی در طول روز در این زمینه مهم است. از مرطوب کننده هایی استفاده کنید که پوست را هیدراته نگه می دارد.

بهترین محصولات برای پوست ترکیبی

محصولات مراقبت از پوست ترکیبی زیادی در بازار وجود دارد. با این حال ، همانطور که در ابتدای مقاله گفتیم ، یافتن محصولات مناسب می تواند مشکل باشد. شما باید از برخی محصولات اجتناب کنید. از جمله این محصولات می توان به محصولاتی که دارای رتینوئید و اسید هستند اشاره کرد.

چنین محصولاتی باعث خشکی پوست می شوند. توجه داشته باشید که می توانید همزمان از ضد آفتاب و آنتی اکسیدان ها استفاده کنید. افرادی که پوست ترکیبی دارند باید از روال جداگانه مراقبت از پوست صبح و شب پیروی کنند.

توجه داشته باشید که هر محصول باید در قسمت خاصی از پوست شما استفاده شود. به عنوان مثال ، اگر پیشانی ، بینی و چانه شما چرب است و بقیه صورت شما خشک است ، از محصولات حاوی اسید فقط شب هنگام در ناحیه تی صورت خود استفاده کنید.

برای شستشوی پوست و پاک کردن آرایش از پاک کننده مرطوب کننده و آب میسل استفاده کنید. در اینجا برخی از مواد مفید برای پوست ترکیبی آمده است.

 • اسید هیالورونیک یک گزینه ایده آل برای صورت است. این ترکیب بدون چرب کردن پوست ، آن را آبرسانی می کند.
 • سالیسیلیک اسید ممکن است تولید چربی پوست را متعادل کرده و منافذ مسدود شده را باز کند.
 • اسید لاکتیک به عنوان یک لایه بردار ملایم عمل می کند و سلول های مرده پوست را از مناطق خشک پوست جدا کرده و منافذ را به آرامی پاک می کند.
 • نرم کننده هایی مانند تربچه و روغن نارگیل باعث خشک شدن و مرطوب شدن پوست خشک می شود.
 • آنتی اکسیدان ها از شما در برابر آسیب های محیطی محافظت می کنند. مطمئن شوید که از محصولات مراقبت از پوست حاوی ویتامین C استفاده می کنید. این ویتامین فواید بیشماری برای پوست دارد.

طرز تهیه‌ی تونر و ماسک خانگی برای مراقبت از پوست

به جای خرید محصولات گران قیمت مراقبت از پوست که کاملاً شیمیایی هستند و ممکن است باعث تحریک پوست شوند ، از داروهای خانگی برای مراقبت از پوست خود استفاده کنید. در اینجا طرز تهیه یک تونر مرطوب کننده و ماسک صورت آورده شده است.

خواص جوی دوسر برای لاغری

۱. تونر برای پوست چرب

چای سبز موجود در این تونر با قرمزی پوست و جوش مبارزه می‌کند و سرکه‌ی سیب هم یک گزینه‌ی عالی برای متعادل کردن سطح PH پوست به شمار می‌رود.

مواد لازم

 • چای سبز کیسه‌ای
 • سرکه‌ی سیب
 • آب جوش
 • بطری اسپری

طرز تهیه

 1. چای سبز کیسه‌ای را در یک فنجان آب جوش قرار دهید و اجازه دهید چای رنگ پس دهد. سپس چای کیسه‌ای را دور بیندازید و فنجان چای را کنار بگذارید تا چای خنک شود.
 2. مقدار مساوی از چای سبز و سرکه‌ی سیب را با یکدیگر مخلوط کنید.
 3. ترکیب به دست آمده را درون بطری اسپری بریزید.
 4. مخلوط را روی صورت خود اسپری کنید. همچنین می‌توانید تونر را روی یک پد پنبه‌ای اسپری کنید و آن را روی صورتتان بمالید.
 5. با انگشتان دستتان روی صورت خود به‌آرامی ضربه بزنید تا تونر بهتر جذب پوست شود.

۲. ماسک صورت هیدراته‌کننده برای پوست خشک

این ماسک صورت خانگی به هیدراته و مرطوب کردن بخش‌های خشک شده‌ی پوست کمک می‌کند. عسل یک جاذب رطوبت (هومکتانت) است که یعنی بدون اینکه پوست را چرب کند، رطوبت آن را حفظ می‌کند.

مواد لازم

 • آووکادو: نصف یک عدد
 • عسل: یک قاشق غذاخوری
 • جو دوسر: یک مشت

طرز تهیه

 1. برای تهیه این ماسک خانگی اولین کاری که باید انجام دهید این است که آووکادو را با چنگال له کنید.
 2. آووکادو له شده ، عسل و جو دوسر را خوب مخلوط کنید.
 3. صورت خود را بشویید و خشک کنید. چند قاشق غذاخوری از ماسک ایجاد شده را روی صورت خود قرار دهید.
 4. اجازه دهید ماسک به مدت 15 دقیقه روی صورت شما بماند. سپس صورت خود را با آب گرم بشویید.

چند نکته مهم در مراقبت از پوست ترکیبی

نیازی نیست یک سری کارها را انجام دهید تا بتوانید بهترین مراقبت از پوست خود را انجام دهید. در اینجا برخی از انواع رایج پوست چرب وجود دارد.

1. اهمیت مرطوب کردن را نادیده نگیرید

هر نوع پوستی که دارید ، باید از مرطوب کننده استفاده کنید. نکته ای که باید در نظر داشته باشید این است که مرطوب کننده باید مناسب نوع پوست شما باشد. می توانید مرطوب کننده بیشتری را در مناطق خشک پوست خود بمالید.

2. لایه برداری پوست را فراموش نکنید

شما باید با لایه برداری پوست ، سلول های مرده پوست را که روی پوست انباشته شده اند از بین ببرید. هفته ای یکبار پوست خود را با یک لایه بردار ملایم لایه برداری کنید. فقط می توانید قسمت هایی از پوست را که نیاز به لایه برداری دارند ، لایه برداری کنید.

3. به یک روال خاص پایبند نباشید

پوست ترکیبی می تواند تغییر کند ، و مراقبت نیز تغییر می کند. مطمئن شوید که روال مراقبت از پوست خود را با تغییرات پوستی خود تطبیق داده و از محصولات مختلف با توجه به نیازهای فعلی پوست خود استفاده کنید.

جمع بندی

اگر پوست ترکیبی دارید ، می دانید که پیدا کردن بهترین و مناسب ترین روال مراقبت از پوست چقدر مشکل است. گاهی اوقات طول می کشد تا روال مناسب مراقبت از پوست را پیدا کنید. همچنین ممکن است یک یا دو ماه طول بکشد تا نتایج خوبی بگیرید و وضعیت پوست شما بهبود یابد. استفاده از محصولات مناسب در نواحی مناسب پوست می تواند تغییرات مثبت قابل توجهی را روی پوست ایجاد کند. اگر پس از امتحان روشهای مختلف مراقبت از پوست هیچ نتیجه مثبتی را تجربه نکردید ، حتماً به متخصص پوست مراجعه کنید.

منبع: مجله دیجیکالا

این مطلب چقدر براتون مفید بود؟

مجله نوبل

سایت مجله نوبل یک سایت خبری و فرهنگی است که در زمینه‌های مختلفی از جمله تکنولوژی، فیلم و سینما، مد و استایل، سبک زندگی و ... فعالیت می‌کند. در این سایت شما می‌توانید به آخرین اخبار و گزارش‌ها در این حوزه‌ها دسترسی پیدا کنید و همچنین مقالات، نقد و بررسی فیلم‌ها، محصولات تکنولوژی و مد را مطالعه کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا