زیبایی و سلامت

8 خواص عسل اسطوخودوس که باید بدانید

عسل طبیعی در انواع مختلف توسط زنبور عسل تولید می‌شود. اگر بخش قابل توجهی از شهد زنبور عسل از گیاه خاصی باشد، عسل به آن گیاه نامیده می‌شود. زیرا زنبورها از یک گیاه تغذیه نمی کنند. از گل های این گیاه عسل اسطوخودوس به دست می‌آید. گیاه اسطوخودوس عطر و طعم مطبوعی دارد. از این گیاه برای رایحه درمانی و درمان مشکلات عصبی استفاده می‌شود. عسل اسطوخودوس لذیذ و برای سلامتی مفید است. اسطوخودوس یکی از محبوب‌ترین گیاهانی است که زنبورها از آن استفاده می‌کنند. گونه‌های زیادی از این گیاه وجود دارد. همه آنها خواص مشابهی دارند. عسل اسطوخودوس یکی از پرمصرف ترین عسل‌های دنیاست. در این مقاله با خواص عسل اسطوخودوس آشنا می‌شویم. عسل اسطوخودوس معمولاً برای درمان کم خونی خریداری و توسط زنان باردار مصرف می شود. در ادامه با مجله نوبل همراه باشید.

انواع عسل اسطوخودوس در بازار

وقتی به عسل اسطوخودوس اشاره می‌کنیم برای توصیف آن از کلماتی مانند عالی، فوق العاده، خوش رایحه و خوش طعم‌ترین نوع عسل استفاده می‌کنند. اما باید توجه داشته باشیم که دو نوع عسل اسطوخودوس در بازار وجود دارد.

1. عسل واقعی اسطوخودوس: اصل خالص حاصل از شهد گل اسطوخودوس.

۲. عسل طعم دار: این نوع عسل همیشه برچسب گذاری نمی‌شود و اغلب نمی‌توان این نوع عسل را از عسل اسطوخودوس خالص تشخیص داد. این عسل از عسل حرارت دیده که اسطوخودوس به آن اضافه شده است تهیه می‌شود. طعم گل را در عسل مخلوط کرده و سپس عسل را از صافی رد می‌کنند تا گل از بین برود. عسل‌های اسطوخودوس ارزان موجود در بازار قطعاً همان عسل‌های طعم‌دار هستند.

عسل اسطوخودوس را از کجا تهیه کنیم
عسل اسطوخودوس را از کجا تهیه کنیم

چگونه عسل اسطوخودوس اصل را از تقلبی تشخیص دهیم؟

هنگام خرید عسل اسطوخودوس به بقیه گرده‌های اسطوخودوس توجه کنید. برای نتایج بهتر استفاده از زره بین یا حتی میکروسکوپ‌های آزمایشگاهی برای تشخیص ضروری است. در عسل اسطوخودوس گرده اصلی این گیاه دیده می‌شود. گرده ها سفید یا زرد کم رنگ هستند. البته در نمونه تقلبی بقایای کوچکی از گل های اسطوخودوس دیده می‌شود که به رنگ بنفش تیره هستند.

قرص آلفن ایکس ال 100 برای چی خوبه؟؛ راهنمایی مهم برای مصرف

مشخصات عسل اسطوخودوس

رنگ: روشن با رنگ زرد روشن. برخی می‌گویند: «این عسل به نظر می‌رسد از درون می‌درخشد و قوام آن مانند کره آب شده یا شکر آب شده است.

رایحه: چوبی، گلی، مانند میوه تازه و گیاهی با شدت متوسط. بوی مطبوع گل اسطوخودوس.

شیرینی: متوسط

تلخ: نه

اسیدیته: متوسط

ماندگاری / طعم ثانویه: متوسط، گاهی اوقات طعم انگور فرنگی سیاه ظاهر می‌شود.

سرعت تبلور (شکر زدن): متوسط، تبدیل به کریستال‌های ریز می‌شود.

هدایت الکتریکی: مقدار بسیار کم 0.21 mS/cm (در مقایسه با عسل شهد گیاهی با رسانایی الکتریکی 1.20، عسل بلوط با 1.38 یا عسل هدر با مقدار 0.73)

pH: 8/3

مقدار آب: 16.7 گرم در 100 گرم عسل

فروکتوز: 0.36 گرم در 100 گرم عسل

گلوکز: 30.6 گرم در 100 گرم عسل

ساکارز: 7.5 گرم در 100 گرم عسل. این مقدار ساکارز بسیار زیاد است. مقررات غذایی اروپا میزان ساکارز را تا 15 گرم در هر 100 گرم عسل برای این عسل مجاز می‌داند.

خصوصیات ترکیبات فنلی یا سایر ترکیبات موجود: اسیدهای نارینژینین، لوتئولین، گالیک و کافئیک

قدرت آنتی باکتریال: متوسط ​​تا کم

گرده L. x intermedia بسیار کم است و حتی وجود ندارد. با این حال، این نوع عسل به عنوان «تک گل» در نظر گرفته می‌شود، زیرا در اروپا تنها به ۱۵ تا ۲۰ درصد گرده گل نیاز است تا به عنوان تک گل طبقه بندی شود (به دلیل گرده کم گونه های مختلف اسطوخودوس). با این حال، عسل اسطوخودوس در بسیاری از کشورهای مختلف تولید می‌شود و عسل گران قیمتی نیز محسوب می‌شود.

طبق یک مطالعه اسپانیایی در مجله شیمی مواد غذایی در نوامبر 2003، عسل اسطوخودوس دارای بالاترین میزان تیروزین در بین عسل‌ها بود.

۲۰ اسکراب خانگی فوق‌العاده برای پاکسازی پوست چرب

سایر اسیدهای آمینه موجود در عسل: فنیل آلانین، پرولین، تیروزین و ایزولوسین. همه عسل‌ها سرشار از آمینو اسیدهای آزاد هستند که این امر تایید کننده مکمل بودن آنها برای محصولات غذایی به ویژه غذای کودک است.

خواص عسل اسطوخودوس برای بانوان

خواص اسطوخودوس و بادرنجبویه
خواص اسطوخودوس و بادرنجبویه

درمان دردهای قاعدگی

عسل یکی از بهترین درمان‌های طبیعی برای دردهای قاعدگی است. خواص عسل اسطوخودوس برای خانم‌ها بسیار مفید است. عسل اسطوخودوس رحم را گرم نگه می‌دارد و از درد شدید جلوگیری می‌کند. مصرف عسل اسطوخودوس تعادل هورمونی را حفظ می‌کند. خواص عسل اسطوخودوس برای زنان از فیبروم و کیست تخمدان جلوگیری می‌کند. عسل طبیعی اسطوخودوس برای بهبود خلق و خو و جلوگیری از اختلالات خلقی در دوران قاعدگی مفید است.

فواید عسل اسطوخودوس در بارداری

بسیاری از زنان باردار حالت تهوع و سرگیجه را تجربه می‌کنند. استفاده از داروهای شیمیایی در دوران بارداری ممنوع است. اما خواص عسل اسطوخودوس در بارداری جایگزین مناسبی برای داوران شیمیایی است. عسل اسطوخودوس از استفراغ و انقباض عضلات معده جلوگیری می‌کند. خواص عسل اسطوخودوس انرژی‌زا در دوران بارداری است. این عسل طبیعی برای جلوگیری از التهاب در بدن در دوران بارداری مفید است. خواص عسل اسطوخودوس از آسیب جنین جلوگیری می‌کند.

خواص عسل اسطوخودوس در طب سنتی

1. ضد قارچ

یکی از خواص عسل اسطوخودوس که قویتر از سایر انواع عسل است، خاصیت ضد قارچی آن است. هیچ قارچی نمی‌تواند در عسل اسطوخودوس رشد کند. از این عسل می‌توان به عنوان یک پماد عالی برای درمان انواع قارچ های موضعی استفاده کرد.

2- خواص عسل اسطوخودوس در التیام زخم

روغن اسطوخودوس و عسل در درمان زخم‌های بعد از عمل بسیار موثر است. این زخم‌ها مدت زمان بهبود و بهبودی طولانی دارند. عسل اسطوخودوس می‌تواند زمان بهبودی چنین زخم‌هایی را کوتاه کند.

3- عسل استوکودوس و خواص آنتی اکسیدانی

این ویژگی در انواع عسل دیده می‌شود. در عسل اسطوخودوس این خاصیت به دلیل خواص درمانی گیاه اسطوخودوس در عسل آن بیش از پیش برجسته شده است. عسل اسطوخودوس یک داروی قوی ضد سرطان است.

رنگ موی مناسب پوست گندمی چیست؟

4. از اسپاسم عضلانی جلوگیری کنید

این عسل از گرفتگی عضلات جلوگیری می‌کند و ضد اسپاسم است. بنابراین برای ورزشکاران حرفه‌ای توصیه می‌شود.

قیمت عسل اسطوخودوس
قیمت عسل اسطوخودوس

5. آرامش و بی‌دردی سیستم عصبی

مصرف هر نوع عسل طبیعی می‌تواند آرامش بخش باشد. اما خاصیت ملین عسل اسطوخودوس به مراتب بیشتر از سایر انواع عسل است. اسطوخودوس به عنوان مسکن و شل کننده اعصاب تجویز می‌شود، خاصیتی که در عسل به وضوح دیده می‌شود. این خاصیت معروف‌ترین خواص عسل اسطوخودوس است.

6- درمان دستگاه تنفسی

اسطوخودوس از دیرباز برای درمان انواع بیماری‌های تنفسی به شکل دم کرده اسطوخودوس، روغن و عسل استفاده شده است. نوشیدن یک لیوان شربت عسل اسطوخودوس می‌تواند در درمان بیماری‌های تنفسی و درمان آسم موثر باشد.

7- مراقبت از پوست

از دیگر خواص عسل اسطوخودوس می‌توان به بهبود کیفیت پوست اشاره کرد. مصرف مداوم آن در زیبایی و سلامت پوست تاثیر دارد. علاوه بر این، عسل اسطوخودوس را می‌توان به عنوان یک ماسک طبیعی صورت استفاده کرد.

8- خواص عسل اسطوخودوس در تسکین درد

همانطور که گفته شد عسل اسطوخودوس در رفع اضطراب و استرس بسیار موثر است. این خاصیت در چای اسطوخودوس نیز یافت می‌شود. خواص ضد درد عسل اسطوخودوس چندین برابر مسکن‌های شیمیایی است.

نتیجه

استفاده از عسل طبیعی علاوه بر تقویت سیستم ایمنی، بسیاری از بیماری‌ها را درمان می کند. عسل اسطوخودوس ارگانیک خواص درمانی شگفت انگیزی دارد. این عسل کم خونی را از بین می‌برد و برای درمان گرفتگی عروق مفید است. از خواص عسل اسطوخودوس در طب سنتی برای پیشگیری از سرطان استفاده می‌شود. ترکیبات آن توده سرطانی را از بین می‌برد و از آسیب به سلول‌های بدن جلوگیری می‌کند. عسل اسطوخودوس برای کودکان و زنان باردار مفید است. این عسل رشد کودکان را بهبود می‌بخشد. همچنین پوکی استخوان را بهبود می‌دهد. این عسل طعم و عطر ملایمی دارد و با همه ذائقه‌ها سازگار است.

منبع: healwithfood

این مطلب چقدر براتون مفید بود؟

مجله نوبل

سایت مجله نوبل یک سایت خبری و فرهنگی است که در زمینه‌های مختلفی از جمله تکنولوژی، فیلم و سینما، مد و استایل، سبک زندگی و ... فعالیت می‌کند. در این سایت شما می‌توانید به آخرین اخبار و گزارش‌ها در این حوزه‌ها دسترسی پیدا کنید و همچنین مقالات، نقد و بررسی فیلم‌ها، محصولات تکنولوژی و مد را مطالعه کنید.

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا