زیبایی و سلامت

همه چیز درمورد جوش سر سیاه

جوش نوعی آکنه است که یک بیماری شایع پوستی است و شامل ضایعاتی به نام جوش، لکه، جوش سر سیاه است. جوش‌ها نوع خاصی از ضایعات آکنه تیره هستند که به عنوان ملانین اکسید شده شناخته می‌شوند، رنگدانه‌ای که سلول‌های پوستی به نام ملانوسیت تولید می‌کنند.

یکی از مواردی که می‌تواند زیبایی طبیعی پوست انسان را تحت تأثیر قرار دهد وجود جوش‌های سر سیاه در صورت است. اما چرا جوش سر سیاه روی پوست صورت و بدن ظاهر می‌شوند و چگونه می‌توان آنها را درمان کرد؟ آیا می‌توان از جوش‌های سیاه روی پوست جلوگیری کرد؟ در این مقاله به طور علمی در مورد اینکه چیست و چگونه می‌توان از شر آن خلاص شد صحبت خواهیم کرد، پس با سایت مجله نوبل همراه باشید.

جوش سر سیاه جدید
جوش سر سیاه جدید

جوش سر سیاه چیست

جوش سر سیاه یکی از علائم آکنه است، یک بیماری پوستی که در آن منافذ پوست مسدود می‌شود. منافذ پوست از نظر فیزیولوژیکی به عنوان واحدهای پیلوباز، فولیکول‌های مو و غدد سباسه که ماده چربی سبوم ترشح می‌کنند شناخته می‌شوند. سبوم (روغن طبیعی پوست) نقش محافظتی در پوست دارد که به حفظ قابلیت ارتجاعی و رطوبت آن کمک می‌کند. اما به دلیل تولید بیش از حد سبوم، منافذ پوست به دلیل تجمع سلول‌های اپیدرمی که از پوست خارج می‎‌شوند، مسدود می‌شوند. این انسدادها به عنوان کومدون (جوش‌های زیر پوستی) شناخته می‌شوند و کومدون‌های سیاه نیز کومدون باز نامیده می‌شوند. کومدون سفید (جوش‌های چرکی) کومدون بسته نامیده می‌شود. جوش سر سیاه در معرض هوا قرار دارند و به دلیل اکسید شدن سبوم، سیاه می‌شوند، در حالی که جوش‌های سر سفید در معرض هوا نیستند.

ماسک برای جوش سر سیاه
ماسک برای جوش سر سیاه

عوامل ایجاد جوش سر سیاه

جوش‌های سر سیاه در اثر انسداد فولیکول‌های موی پوست ایجاد می‌شوند. هر فولیکول حاوی یک مو و یک غده چربی است. این غده چربی به نام سبوم تولید می‌کند که پوست را صاف نگه می‌دارد. که در بخش برترین های زیبایی و سلامت بیشتر بحث خواهد شد.

اگر سلول‌های مرده پوست و چربی‌های تولید شده توسط غدد چربی در منافذ غده‌های پوست جمع شوند، برجستگی‌هایی به نام کومدون ایجاد می‌شود. بعد از تشکیل کومدون، اگر پوست بالا بسته بماند، آن را جوش‌های سفید می‌نامند، اما اگر پوست بالا باز شود، کومدون‌ها به دلیل تماس با هوا سیاه می‌شوند و جوش سر سیاه نامیده می‌شوند.

  • برخی از عواملی که احتمال ایجاد آکنه و جوش‌های سر سیاه را افزایش می دهد عبارتند از:
  • تولید بیش از حد چربی در بدن.
  • تجمع باکتری‌های پروپیونی باکتریوم در آکنه
  • تحریک فولیکول‌های مو، هنگامی که سلول‌های مرده پوست به طور منظم ریخته نمی‌شوند.
  • در دوره ای از تغییرات هورمونی (که باعث افزایش تولید چربی بدن در دوران بلوغ می‌شود)قاعدگی یا مصرف قرص‌های ضد بارداری.
  • مصرف برخی داروها از جمله کورتیکواستروئیدها، لیتیوم یا آندروژن‌ها

برخی افراد معتقدند که رژیم غذایی آن‌ها می‌تواند از بروز آکنه جلوگیری کند. بر اساس این فرضیه، محصولات لبنی و غذاهایی که قند خون را افزایش می‌دهند، مانند کربوهیدرات‌ها، ممکن است در تحریک آکنه مثر باشد، اما محققان هنوز ارتباط قوی بین آکنه و تغذیه پیدا نکرده‌اند.

علائم جوش سر سیاه

جوش‌ها به دلیل رنگ تیره در بینی، پیشانی یا سایر قسمت‌های پوست به راحتی شناخته می‌شوند. این جوش‌ها کمی برجسته می‌شوند، اگرچه دردناک نیستند زیرا به اندازه جوش‌ها ملتهب نیستند. وقتی باکتری‌ها به انسداد فولیکول مو حمله می‌کنند و باعث قرمزی و التهاب می‌شوند، جوش ایجاد می‌شود.

درمان جوش سر سیاه:

1) درمان دارویی بدون نسخه

بسیاری از داروهای آکنه بدون نسخه پزشک در دسترس هستند. این داروها به صورت کرم، ژل و پد موجود است و مستقیماً روی پوست استفاده می‌شود. این داروها حاوی موادی مانند سالیسیلیک اسید، بنزوئیل پراکسید و رزورسینول هستند. این داروها با از بین بردن باکتری‌ها، خشک کردن روغن اضافی و مجبور کردن پوست برای ریختن سلول‌های مرده عمل می‌کنند.

2) نسخه دارویی درمانی

اگر داروهای بدون نسخه باعث بهبود آکنه نمی‌شوند، پزشک ممکن است داروهای تجویز شده قوی‌تری را برای شما تجویز کند. داروهای حاوی ویتامین A مانند ترتینوئین، تازاروتین و آداپالن از مسدود شدن فولیکول‌های مو جلوگیری کرده و جایگزینی سلول‌های پوستی را تسریع می‌کنند. این داروها مستقیماً روی پوست استفاده می‌شوند. همچنین ممکن است پزشک داروهای موضعی دیگری را برای شما تجویز کند که حاوی پراکسید بنزوئیل و آنتی بیوتیک هستند. این نوع دارو به ویژه در صورت داشتن جوش یا جوش زیرپوستی همراه با جوش سر سیاه بسیار موثر است.

جوش سر سیاه در گوش
جوش سر سیاه در گوش

3) استفاده از دستگاه

متخصصان پوست از دستگاه خاصی به نام کشنده حلقه دایره‌ای برای جداسازی جوش استفاده می‌کنند. پس از ایجاد یک سوراخ کوچک در محل انسداد، پزشک با اعمال فشار با این دستگاه جوش را برطرف می‌کند.

4) میکرودرم ابریژن

در طی میکرودرم ابریژن، از دستگاه خاصی که دارای سطح ناصافی است، برای تراشیدن لایه بالایی پوست استفاده می‌شود. با این کار لخته‌هایی که باعث ایجاد جوش سر سیاه می‌شوند از بین می‌روند.

5) لیزر و نور درمانی

در لیزر و نور درمانی، از پرتوهای بسیار کوچک نور شدید برای کاهش تولید روغن یا از بین بردن باکتری‌ها استفاده می‌شود. اشعه‌های لیزر و نور به زیر سطح پوست می‌رسند و بدون آسیب رساندن به لایه‌های بالایی پوست، جوش‌های سر سیاه و آکنه را از بین می‌برند.

چگونه می‌توان از جوش‌های سیاه روی پوست جلوگیری کرد؟

خبر خوب این است که می‌توانید بدون صرف هزینه اضافی و فقط با چند ترفند ساده از جوش‌های سر سیاه روی پوست خود جلوگیری کنید. برای جلوگیری از این عارضه، موارد زیر را مشاهده کنید:

1) شستشوی منظم

همیشه صورت خود را قبل از خواب و بعد از بیدار شدن بشویید تا ساختارهای چربی جمع شده از بین برود. به خاطر داشته باشید که شستن بیش از دو بار در روز می‌تواند باعث تحریک پوست و بدتر شدن آکنه شود. سعی کنید از یک پاک کننده خوب برای شستن پوست خود استفاده کنید تا باعث قرمزی و تحریک نشود.

2) از جوش سر سیاه جلوگیری کنید

برخی از پاک کننده‌های آکنه حاوی عوامل ضد باکتری هستند که باکتری‌های ایجاد کننده آکنه را از بین می‌برند. همچنین، شستن موهای خود را یک بار در روز به برنامه خود اضافه کنید، به خصوص اگر موهای چرب دارید. روغن موجود در موها می‌تواند به مسدود شدن منافذ و ایجاد جوش‌های سر سیاه کمک کند. نکته مهم دیگری که باید به خاطر داشته باشید شستن صورت بعد از خوردن غذاهای چرب مانند پیتزا است. روغن حاصل از غذا می‌تواند منافذ پوست را مسدود کند.

3) از محصولات بدون روغن استفاده کنید

استفاده از هر محصول روغنی می‌تواند به ایجاد جوش‌های سرسیاه جدید کمک کند. برای جلوگیری از جوش سر سیاه یا بدتر شدن شرایط می‌توانید از مواد آرایشی، لوسیون و ضد آفتاب بدون روغن استفاده کنید.

4) از محصولات لایه بردار استفاده کنید

استفاده از اسکراب و ماسک‌های لایه بردار سلول‌های مرده پوست را از بین می‌برد و همچنین می‌تواند به کاهش جوش‌های سر سیاه کمک کند. اگر قصد استفاده از چنین محصولاتی را دارید، محصولی را انتخاب کنید که با پوست شما سازگار باشد و باعث تحریک آن نشود.

جمع بندی

وقتی منافذ باز پوست توسط ذرات آلوده موجود در هوا، چربی و سلول‌های مرده پوست بسته می‌شوند باعث ایجاد جوش سر سیاه خواهد شد و این جوش‌ها در همه نواحی صورت به وجود می‌آیند اما در برخی نواحی مانند بینی و پیشانی بیشتر بوجود خواهند آمد.

منبع: acne

این مطلب چقدر براتون مفید بود؟

مجله نوبل

سایت مجله نوبل یک سایت خبری و فرهنگی است که در زمینه‌های مختلفی از جمله تکنولوژی، فیلم و سینما، مد و استایل، سبک زندگی و ... فعالیت می‌کند. در این سایت شما می‌توانید به آخرین اخبار و گزارش‌ها در این حوزه‌ها دسترسی پیدا کنید و همچنین مقالات، نقد و بررسی فیلم‌ها، محصولات تکنولوژی و مد را مطالعه کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا