تکنولوژی و دیجیتال

سریع ترین سیارک کشف شد

دانشمندان سریع ترین سیارک شناخته شده در منظومه شمسی را کشف کردند که تنها در 113 روز به دور خورشید می چرخد.

این سیارک تازه کشف شده که با نام PH27 2027 شناخته می شود ، برخلاف بسیاری از سنگ های فضایی ، به دلیل احتمال برخورد با زمین خبرساز نشده است ، اما بسیار مهم است ، زیرا طبق گفته موسسه علوم کارنگی ، این سریع ترین سیارکی است که در مدار زمین قرار دارد. خورشید. یک چرخه فقط 113 روز طول می کشد و هر بار بسیار نزدیک به خورشید می شود.

کشف سریع ترین سیارک با استفاده از دوربین انرژی تاریک (DECam) ، بخشی از تلسکوپ 4 متری Victor M. Blanco در شیلی انجام شد. این دوربین اخیراً روی مطالعه خوشه های بزرگ کهکشان میلیون ها سال نوری از زمین متمرکز شده است ، اما در اوایل ماه جاری ، در جستجوی اجسامی مانند PH2727 2027 ، توجه خود را کمی به منظومه شمسی ، که یکی از قوی ترین CCD ها است ، معطوف کرد. بلافاصله 2027 PH27 شناسایی شد.

پس از اولین رصد ، سایر ابزارها روی سریع ترین سیارک 2021 PH27 متمرکز شدند که قطر آن حدود 1 کیلومتر است. پس از محاسبه مدار این سیارک ، مشخص شد PH27 2021 فقط به سیاره های عطارد و زهره نزدیک می شود و آنقدر سریع حرکت می کند که هر 113 روز یک بار به طور کامل به دور خورشید می چرخد.

سیارک
سیارک

این سریع ترین سیارک شناخته شده است و دوره مداری آن کمی کندتر از مدار 88 روزه تیر است. با این حال ، باید توجه داشت که مدار عطارد نسبت به مدار بیضوی PH27 دارای کشیدگی کمتری هستند. اگرچه عطارد سال کوتاه تری دارد ، اما PH21 2021 به دلیل مسیر بیضوی به خورشید نزدیکتر خواهد بود. در نزدیک ترین فاصله ، این سیارک در فاصله 20 میلیون کیلومتری از خورشید قرار دارد ، در حالی که برای عطارد 47 میلیون کیلومتر فاصله دارد. تخمین زده می شود که در طی این تغییرات ، دمای سطح 2021 PH27 به 500 درجه سانتیگراد برسد.

اسکات شپارد ، که اولین رصد PH27 2021 را در سال 2021 انجام داد ، خاطرنشان کرد که بعید است مدار این سیارک در دراز مدت پایدار باشد. در حدود 1 میلیون سال دیگر ، PH21 2021 به احتمال زیاد با تیر ، زهره یا خورشید برخورد می کند. همچنین ممکن است شوک های گرانشی را از یکی از این اجسام دریافت کرده و باعث خروج آن از منظومه شمسی شود.

بیشتر بخوانید  بهترین دسته سلفی و بهترین سه پایه موبایل

منشا این سریع ترین سیارک هنوز مشخص نیست. اگر یک سیارک معمولی بود ، از کمربند سیارک ها می آمد. اما شیب مداری آن 32 درجه به سطح منظومه شمسی است ، نشان می دهد که سیارک PH27 می تواند یک دنباله دار بسیار منقرض شده قدیمی باشد که از قسمت بیرونی منظومه شمسی می آید. موضوعی که مشاهدات بیشتر در ماه های آینده می تواند با جزئیات بیشتری نشان دهد. ممنون که با مجله نوبل همراه بودید.

منبع: مجله دیجیکالا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا