هنر و سینما

واکسن کرونای تیم “اوگور شاهین”

تسنیم/ بنیاد علم و فناوری مصطفی (ص) با مأموریت توسعه علم و فناوری و به منظور ارتقاء سطح رفاه ، امنیت و سلامت بشریت ، بسترهای مکمل را معرفی کرده و برنامه های متعددی را برگزار می کند.

به گفته شیوا ، توضیح دستاوردهای علمی و فناوری ، باعث محبوبیت بیشتر جهان در جامعه ، دسترسی به علم و لذت بردن از دانش می شود.

بنابراین ، بنیاد مصطفی ، با همکاری شرکت آلمانی Bayon-Tech ، یک جلسه مجازی برای بررسی آخرین دستاوردهای پروفسور اوگور شاهین ، منتخب جایزه مصطفی ، با تمرکز بر واکسن های مبتنی بر فناوری mRNA ، به ویژه واکسن کرونا ، ترتیب داده است.

پروفسور اوگور شاهین ، برنده جایزه مصطفی و سازنده اولین واکسن کرونا گفت: “ما در حال مطالعه برای کاهش دما و افزایش زمان مورد نیاز برای نگهداری واکسن Pfizer هستیم.” در ابتدا باید در دمای منفی 18 درجه نگهداری شود.

پروفسور اوگور شاهین ، برنده جایزه مصطفی (ص) در وبیناری که به میزبانی بنیاد مصطفی (ص) برگزار شد ، روند ساخت واکسن کرونا بر اساس mRNA (پیام رسان RNA) را توضیح داد و گفت: ما مدل سازی DNA را شروع کردیم ، ساخت نانوذرات برای انتقال پروتئین ها و همچنین انتقال اطلاعات ژنتیکی کد شده به سلول بیماران برای بیماران سرطانی و انواع تومورها.

“سلولهای EPC یا سلولهای تأمین کننده آنتی ژن ، mRNA دریافت می کنند که سیستم ایمنی بدن را برای واکنش تحریک می کند ؛ بنابراین تیم تحقیقاتی ما 20 سال است که در حال تحقیق است که چگونه می توان روش ساخت mRNA و همچنین تولید اجزای mRNA بر اساس پروتئین های کد شده را بهبود بخشید. به

پروفسوری در دانشگاه ماینتس گفت: “در طول راه ، ما راه هایی را برای بهبود mRNA برای بیان و انتقال به سلولهای دندریتیک (سلولهای تأمین کننده آنتی ژن) ارائه کردیم و نوعی mRNA برای تثبیت و تبدیل این سلولها ایجاد کردیم.” در آلمان.

وی گفت: “در آزمایشات بالینی واکسن های mRNA شخصی ، او سلول های T / T (نوعی لنفوسیت T که نقش مهمی در سیستم ایمنی بدن دارد) در گروه های لنفاوی ایجاد کرد ، و این در بیمار پس از 72 سال.” زمان روشن بود.

پروفسور شاهین گفت: “گام بعدی توسعه واکسن های mRNA برای استفاده بیشتر پزشکی است.” “ما مقالات زیادی در مورد استفاده از این واکسن ها برای بیماران سرطانی منتشر کرده ایم ؛ به گفته وی ، واکسن های نئو آنتی ژنی توسط این گروه برای درمان تومورها با اصلاح DNA ساخته شده است و 13 بیمار مبتلا به سرطان ملانوم پیشرفته در مرحله اول یک آزمایش شرکت کردند. آزمایش بالینی با استفاده از این واکسن ها به مدت 8 هفته ؛ نانوذرات سپس برای انتقال mRNA به سلولهای لنفوم دندریتیک ساخته شد ، که ما نیز در آزمایشات بالینی قوی با استفاده از سلولهای T مشاهده کردیم.

بیشتر بخوانید  آمار کرونا در کشور | فوت ۵۵۵ نفر در 1 روز گذشته

1

وی در ادامه به مقالات تحقیقی بر مبنای این آزمایش‌ها در بیماران مختلف اشاره کرد و گفت: بر اساس آزمایش‌ها و مشاهدات ما این نوع از واکسن‌ها سطوح مختلفی از ایمنی را در بدن ایجاد کرده و ضمناً موجب تقویت سلول‌های ایمنی تی و تولید بیشتر و قوی‌تر آنتی‌بادی می‌شوند.

پروفسور شاهین در ادامه با اشاره به آغاز همه‌گیری کرونا از ابتدای سال 2019 اظهار کرد: وقتی با این همه‌گیری روبرو شدیم، تصمیم گرفتیم از زمینه تحقیقاتی موجود که متمرکز بر ساخت واکسن علیه سرطان بود، برای ساخت سریع اولین واکسن برپایه mRNA استفاده کنیم؛ زیرا تجربه تولید واکسن شخصی‌شده را برای بیماران داشتیم. در تولید واکسن mRNA کرونا از mRNA بهبودیافته و پروتئین کامل روی آن استفاده کردیم.

وی افزود: بعد از طی مراحل تحقیقاتی مرحله اول، کارآزمایی بالینی واقعا دلگرم‌کننده بود؛ زیرا شاهد واکنش قوی در بدن بیماران در دو سطح تولید آنتی بادی و هم تولید سلول‌های تی بودیم. سطح ایمنی افرادی که حتی دز کمتری به آنها تزریق شده بود و حتی در بدن سالمندان خوب بود.

این سازنده واکسن کرونا ادامه داد: ایجاد ایمنی در دو سطح سلول‌های تی و آنتی‌بادی از این جهت مهم است که ویروس کرونا در برابر ایمنی ایجادشده توسط سلول‌های تی نمی‌تواند مقاومت کند به همین دلیل این نوع از واکسن‌ها در بسیاری موارد جهش‌های جدید ویروس‌ را نیز می‌توانند با تقویت سلول‌های تی، خنثی کنند.

شاهین ادامه داد: در مراحل اولیه شاهد جهش‌های تکی ویروس کرونا بودیم که اصلاً موجب اختلال در ایمنی ایجادشده با واکسن‌ها نمی‌شد، اما بعد شاهد جهش‌های چندتایی در ویروس کرونا بودیم که با جهش آلفا شروع شد و بعد از آن جهش‌های دیگری در بتا و دلتا داشته‌ایم که باید به زودی روی آنها تحقیقات بیشتری انجام شود.

بیشتر بخوانید  از فصل ۵ سریال خانه کاغذی چه می‌دانیم

وی با استناد به تحقیقات آماری انجام‌شده در قطر گفت: ولی به طور کلی می‌دانیم و می‌بینیم واکسن بر پایه mRNA می‌تواند با وجود همه این جهش‌ها در بدن فرد ایمنی بیشتر از 90 درصدی ایجاد کند.

استاد دانشگاه ماینز در مورد دز تقویت‌کننده (یادآور یا دُز سوم) واکسن نیز بیان کرد: در حال بررسی ضرورت تزریق دز تقویت‌کننده هستیم و می‌تواند دز تقویت‌کننده برای واکسن mRNA نیز مفید باشد و به ایمنی بیشتر افرادی بیانجامد که دو دز واکسن زده‌اند.

پروفسور شاهین در پایان این وبینار پیش از تشکر از گروه تحقیقاتی‌اش که شامل صدها نفر در شرکت بیوانتک آلمان برای انجام مراحل مختلف کارآزمایی بالینی و تولید واکسن در کمتر از یک سال و سریع‌ترین واکسن تولیدشده در طول تاریخ پزشکی بودند، به سوالات مطرح شده نیز، پاسخ داد.

یکی از سوالات در مورد دمای مورد نیاز برای نگهداری واکسن mRNA تولیدشده توسط پروفسور شاهین و گروه تحقیقاتی‌اش بود و اینکه آیا امکان کاهش این دما وجود دارد یا خیر، وی در این مورد توضیح داد: وقتی واکسن را تولید کردیم، اطلاعات ناشی از تحقیقات اولیه ما اجازه می‌داد واکسنی تولید کنیم که فقط در دمای منفی 18 درجه قابل نگهداری بود. اکنون با توجه به تحقیقات توسعه‌یافته، می‌توانیم واکسن را در دمای 2 تا 8 درجه برای بیشتر از 4 هفته نگهداریم و در حال توسعه فرمولاسیون جدیدی از واکسن هستیم که البته هنوز تایید نشده ولی وقتی تایید و واکسن بر اساس آن تولید شود، می‌توانیم واکسن را در همین دما تا حداکثر 6 ماه و دست‌کم 3 ماه نگهداریم.

سوالی هم در مورد دز تقویت‌کننده و ضرورت تزریق آن به افرادی بود که دو دز واکسن کرونا را زده‌اند. پروفسور شاهین در این مورد توضیح داد: به نظر من تزریق دز تقویت‌کننده مفید است، افراد هر نوع واکسنی را زده‌اند می‌توانند دز تقویت‌کننده را از واکسن دیگر بزنند، حتی افرادی که به کرونا مبتلا شده‌اند، می‌توانند دز تقویت‌کننده را تزریق کنند.

وی در پایان ادامه داد: مطالعات زیادی در این مورد انجام و چاپ شده است که تزریق دز تقویت‌کننده را تایید می‌کند در حالی‌که امیدوارم تا سال 2022 همه مردم دنیا واکسینه شده باشند و با وجود واکسن‌هایی که تاکنون تولید شده و تولید می‌شود، تزریق دز تقویت‌کننده دیگر یک چالش نیست.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا