هنر و سینما

۱۰ نقطه ضعف سه‌ بتمن نولان که بیشتر به چشم می‌آیند

کریستوفر نولان کارگردان برجسته ای است و مجموعه فیلم های او سه گانه شوالیه تاریکی از جایگاه ویژه ای در تاریخ سینما برخوردار است. با مجله نوبل همراه باشید.

جدا از اینکه این مجموعه در بین آثار ابرقهرمانی درخشش خاصی داشت ، به دلیل پردازش شخصیت های تأثیرگذار ، به عنوان یک اثر اکشن نیز در نظر گرفته شد. به عنوان مثال ، یکی از این شخصیت ها جوکر بود که توسط هیث لجر بازی می شد و جای او را در این مجموعه فیلم جاودانه کرد. با این حال ، لحن و کیفیت خاص مجموعه بتمن نولان در هنر و سینما مدرن تأثیرگذار بود ، اما این مجموعه نیز مانند هر فیلم دیگری دارای ضعف هایی بود که اکنون برخی از آنها با گذشت زمان آشکار می شوند.

در ادامه ، 10 مورد از این ضعف ها را که هنگام تماشای دوباره فیلم های این مجموعه پس از سال ها بیشتر توجه ما را به خود جلب می کند ، مرور می کنیم.

۱۰- تغییر صدای آزار دهنده

شوالیه تاریکی
شوالیه تاریکی

به نظر می رسد تقریباً پذیرفته شده است که هر بار که بتمن لباس های مخصوص خود را می پوشد و وارد عمل می شود ، باید صدای بلندی را بلند کند. در حقیقت ، کریستین بیل به عنوان بتمن اولین بازیگری نبود که دو صدا متفاوت برای بتمن و بروس وین داشت. این روند با مایکل کیتون در فیلم بتمن 1989 به کارگردانی تیم برتون آغاز شد.

با این حال ، از زمان ساخت بتمن نولان ، تصمیم گرفته شده است که بتمن پس از پوشیدن لباس باید صدای خود را تغییر دهد و این را در دیگر اقتباس های زنده پس از نولان بتمن مشاهده کرده ایم ، اگرچه این تغییر صدا ممکن است برای بسیاری از مخاطبان به نظر برسد. و طرفداران تا حدودی آزاردهنده و افراطی به نظر می رسند.

۹- مرگ نه‌چندان تاثیر دهنده خانواده

دانلود فیلم شوالیه تاریکی برمیخیزد
دانلود فیلم شوالیه تاریکی برمیخیزد

همانطور که ما عادت داریم مرگ عمو بن را در مسیر تبدیل شدن مرد عنکبوتی به نام پیتر پارکر در مجموعه “مرد عنکبوتی” ببینیم ، بروس وین همیشه باید خانواده خود را در یک تصادف غم انگیز از دست بدهد تا بتمن شود.

این یکی از موضوعاتی است که اکثر بینندگان و طرفداران انتظار آن را دارند. متأسفانه ، در سه گانه نولان ، این صحنه مرگ والدین فاقد تأثیر لازم است که در اقتباس های دیگر مشاهده کردیم.

۸- بین به خوبی جوکر نیست؟

شوالیه تاریکی 1
شوالیه تاریکی 1

رقابت با شرور مانند جوکر با هیث لجر تقریباً غیرممکن است. اگرچه تام هاردی تمام تلاش خود را در این نقش انجام داد و در “شوالیه تاریکی برمی خیزد” نقش بدی ایفا نکرد ، اما این شخصیت شیطانی هرگز نمی تواند حتی بخشی از کیفیت جوکر باشد که در قسمت دوم سریال شاهد آن بود. ما بودیم ، نزدیک شو

بیشتر بخوانید  10 سریال شبیه به سریال آینه سیاه

۷- افشای هویت جان بلیک

شوالیه تاریکی 1
شوالیه تاریکی 1

یکی از بهترین قسمت های The Dark Knight Rises معرفی جوزف گوردون لویت در نقش جان بلیک بود. او یک شخصیت فوق العاده و یکی از معدود افسران پلیس گاتهام بود که هنوز به بتمن اعتقاد داشتند.

جان بلیک در نبرد علیه بین و انجمن سایه ، نقش کمیسر جیمز گوردون را بازی کرد. می توان گفت تا رسیدن به آخرین لحظات فیلم همه چیز برای این شخصیت بزرگ خوب پیش می رود. در پایان فیلم مشخص می شود که بلیک در واقع رابین است. این نکته زمانی مشخص می شود که آدرس غار بتمن به این شخصیت می رسد.

افشای این موضوع آنقدر غیرقابل پیش بینی و ناگهانی است که در نهایت غیر چسبنده و تحمیلی به نظر می رسد و می توان ادعا کرد که حداقل برای بخشی از مخاطبان خوشایند نبود.

۶- صحنه‌ی غیرقابل توضیح شوالیه تاریکی برمی‌خیزد

سه گانه شوالیه تاریکی
سه گانه شوالیه تاریکی

در صحنه ای از فیلم ، بین و همراهانش تصمیم می گیرند با حمله به بورس گاتهام بازار سهام شهر را خراب کنند. این صحنه تقریباً معنی خاصی ندارد زیرا جرایم مالی هیچ ربطی به سرقت واقعی و فیزیکی ندارد. حمله مسلحانه به بورس کاملا باورنکردنی است و باعث می شود ارتباط تماشاگران با فیلم قطع شود.

در واقع ، بن اساساً نیازی به حضور در آنجا ندارد ، به ویژه از آنجا که نیروهای وی روند هک را از پشت موتورسیکلت های خود به پایان رسانده اند و بروس وین سرانجام با اقدامات غیرقانونی آنها ضربه مالی خورده است.

۵- وضع مضحک جوکر در لباس بیمارستان

شوالیه تاریکی 2
شوالیه تاریکی 2

هنوز هم ترسناک است که جوکر را با لباس پرستاری قبل از تخریب بیمارستان ببینید. اما با گذشت زمان ، جوکر تأثیر کمتری در لباس های پرستاری پیدا کرد و دیدن این شرور بزرگ با این لباس در حالی که بیمارستان پشت سر او منفجر می شود ، کمی خنده دار شده است.

به هر حال ، این صحنه لحظات تأثیرگذار خاص خود را دارد ، اما در طول سالها باید گفت که جوکر در این صحنه بیشتر به یک کمدی تبدیل شده است تا یک شرور جدی.

۴- تبدیل هاروی دنت به دوچهره متفاوت

هاروی دنت ، وکیل دادگستری ، پس از حمله جنایتکاران دل شکسته و مجروح می شود و در نتیجه ، تحت عنوان دو چهره به یک شرور تبدیل می شود. در کتاب مصور درباره این شخصیت ، او از آسیب روانی رنج می برد ، اما در نولان ، علت اصلی رفتار او ضربه روحی راحل است.

تبدیل دنت به یک شرور وحشتناک دیدنی است ، اما در فیلم نولان این دگرگونی آنطور که باید ساخته نمی شود و با آن رفتار نمی شود. در واقع ، تبدیل شدن به یک مرد بسیار خوب و ناگهان چرخاندن 180 درجه نیاز به پردازش بیشتری داشت تا واقع بینانه تر و باورپذیرتر باشد.

بیشتر بخوانید  ۱۰ فیلم ترسناک آگورافوبیا (ترس از ارتفاع)

۳- کاهش اثرگذاری گرافیک رایانه‌ای

نولان کارگردان بزرگی است ، به ویژه در ساختن صحنه های اکشن. او این توانایی ها را در تعقیب سریع خودروها و صحنه جنون آمیز سرقت در ابتدای شوالیه تاریکی و شوالیه تاریکی به خوبی نشان می دهد. اما وقتی صحبت از صحنه های مبارزه می شود ، می توان گفت که متأسفانه نولان همان قدرت صحنه های اکشن ذکر شده را ندارد.

پس از تولید این سه گانه ، بسیاری از شکایت ها از لرزش نامعقول دوربین در هنگام صحنه های مبارزه توسط تماشاگران شنیده شد و در عین حال ، برای بسیاری ، صحنه های ضبط شده با دوربین ثابت آنطور که باید کش دار و معلق نبودند. به با این حال ، این صحنه ها هنوز در سطح بالایی قرار دارند ، اما امروزه به نظر می رسد دیدن گرافیک کامپیوتری فیلم و نوع دوربین مورد استفاده در صحنه های مبارزه ، همان تأثیر و جذابیت قبلی را ندارد.

۲- رأس‌الغول و پیچش داستانی مرتبط

رسول الغول یک شرور ترسناک در کتاب های کمیک است ، اما در فیلم “بتمن آغاز می کند” از او متفاوت استفاده شد. قبل از اکران فیلم ، اعلام شد که کن واتانابه قرار است این شخصیت را بازی کند و در واقع شخصیت منفی اصلی فیلم باشد. این اتفاق تنها چند سال پس از حضور تأثیرگذار او در فیلم آخرین سامورایی رخ داد.

وقتی مشخص شد که غول واقعی با بازی لیام نیسون جلوی دوربین خواهد رفت ، برخی از طرفداران کاملاً ناامید شدند. در واقع ، این فیلم نه تنها پتانسیل خیره کننده بازیگری مانند وطنابه را هدر داد و از آن بهره ای نبرد ، بلکه پیچ و تاب داستان مربوط به شخصیت رسول الغول دیگر چندان چشمگیر و تکان دهنده نبود.

۱- بروس وین در زندان

اولین برخورد بتمن و بین در فیلم شوالیه تاریکی با این اتفاق می افتد که بین کمر بتمن را می شکند و چندین ماه مجروحیت شدیدی بر جای می گذارد. این حادثه منجر به نوعی توانبخشی حماسی اما غیرواقعی برای شخصیت بروس وین شد.

درست است که لحظه ظهور وین در میان تشویق سایر زندانیان تأثیرگذار است و موسیقی فوق العاده آن لحظات زمینه را پر می کند ، اما واقعاً جای سوال دارد که چگونه بروس به سرعت از شر چنین آسیب هایی خلاص شد و سپس دوباره به مبارزه بازگشت.

منبع: مجله دیجیکالا و zaya.io

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا