هنر و سینما

۱۰ فیلم ترسناک گوتیک برتر تاریخ

وحشت مقوله ای پیچیده و عجیب است. وقتی ترس به آرامی وارد رسانه های هنری می شود ، همه چیز شکل دیگری به خود می گیرد. ممکن است از تاریکی ناگهانی در محیط های بزرگ بترسیم ، از صداهای مرموز بدون منشاء خاص ، یا حتی در ساده ترین حالت ممکن ، با لمس دوستی از پشت شانه های ما بترسیم. این واکنش های روانشناختی در دنیای واقعی اتفاق می افتد ، اما وقتی با یک اثر هنری روبرو می شویم ، به نظر می رسد که واسطه های خلاق و مرموز درگیر هستند.

فیلم های ترسناک همین واکنش ها را برانگیخته است. گاهی ملایم و گاهی به وحشتناک ترین شکل ممکن. اما آثار وحشتناک سینمایی تنها به ترس های روانی ، فرار از موجودات عجیب و غرور با سلاح های سرد محدود نمی شود. گاهی اوقات به مرکز قلعه های وسیع قرون وسطایی دعوت می شوید و داستانهای باورنکردنی خون آشام ها و هیولاها را میشنوید. معجون دلپذیری از وحشت ، خون ، عاشقانه های خاص با قهرمانان زن و حضور نمادین گل رز قرمز و سیاه. هنگام تماشای هر فیلم ترسناک گوتیک ، چنین عناصری را لمس خواهید کرد.

وحشت گوتیک مدتهاست که یکی از ژانرهای اصلی ادبیات و سینما محسوب می شود. بسیاری معتقدند آغاز این ژانر محبوب در ادبیات به سال 1764 و رمان “قلعه اوترانتو” نوشته هوراس والپول برمی گردد. در طول راه ، بزرگان مانند مری شلی ، ادگار آلن پو ، برام استوکر و … وارد عرصه ادبیات وحشت گوتیک شدند و این روند را گسترش دادند. در سالهای بعد ، بسیاری از این داستانها راهی سینما شدند و منجر به ساخت فیلمهای درخشان شدند. رویکرد ستودنی فیلمسازان کلاسیک به وحشت گوتیک و ظهور چنین آثاری در سال های اخیر ، این ژانر را زنده کرده است. در این مقاله به سراغ 10 فیلم ترسناک گوتیک می رویم که نباید آنها را از دست بدهید. با مجله نوبل همراه باشید.

۱۰. بالماسکه‌ی مرگ سرخ (The Masque Of The Red Death)

فیلم ترسناک جذاب
فیلم ترسناک جذاب
 • کارگردان: راجر کورمن
 • بازیگران: وینسنت پرایس، هیزل کورت، جین اشر، نایجل گرین، رابرت براون و…
 • محصول: ۱۹۶۴
 • امتیاز متاکریتیک: ۷۷ ‌از ۱۰۰
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۷ از ۱۰

بسیاری از دوستداران ادبی ادگار آلن پو را پادشاه مرده وحشت گوتیک می دانند. او با نگاه عجیب و نمونه اش به مفهوم مرگ ، دنیای کابوس را در داستان کوتاه “ماسک مرگ سرخ” خلق می کند. داستان سرزمینی طاعون آلوده به مرگ و ویرانی ، که با بیماری ناشناخته و وحشتناکی به نام مرگ سرخ دست و پنجه نرم می کند. شاهزاده پروسپرو به عنوان یکی از قهرمانان اصلی داستان ، فردی ظالمانه و بی پروا است که افراد و افراد بی گناه را می کشد و در کاخ مجلل خود مشغول آسیاب های بادی و سرگرمی است. اما مهمان دیگری در این جشن های شبانه بی پایان وجود خواهد داشت. قدیس با لباس و ماسک قرمز که بوی مرگ می دهد!

آلن پو کل داستان منحصر به فرد خود را به شکلی نمادین زنده می کند و تقابل مرگ و انسان را به عجیب ترین و وحشتناک ترین شکل ممکن بیان می کند. راجر کورمن فیلم ترسناک گوتیک “ماسک مرگ قرمز” را به خوبی در رسانه سینمایی آلن پو ساخت و با استفاده از وینسنت پرایس در نقش شاهزاده پروسپرو ، اثری ماندگار ایجاد کرد.

بررسی و نقد سریال لوسیفر؛ Lucifer شیطانی جذاب

۹. خاندان آشر (House Of Usher)

فیلم ترسناک جدید
فیلم ترسناک جدید
 • کارگردان: راجر کورمن
 • بازیگران: وینسنت پرایس، مارک دیمون، مرنا فاهی و هری الرب
 • محصول: ۱۹۶۰
 • امتیاز متاکریتیک: ۷۵ از ۱۰۰
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۷ از ۱۰

در دهه 1960 ، راجر کورمن بسیاری از داستانهای کوتاه ادگار آلن پو را به فیلم تبدیل کرد. او علاقه زیادی به این نویسنده بزرگ داشت و به نظر او اگر قرار باشد فیلمی گوتیک با الهام از ادبیات ساخته شود ، آلن پو بهترین انتخاب ممکن برای اقتباس خواهد بود. فیلم ترسناک گوتیک “خانواده آشر” ، بر اساس داستان “افول خانواده آشر” ، می تواند آغاز اقتباس های راجر کورمن از آلن پو تلقی شود.

با بازی وینسنت پرایس در نقش رودریک آشر ، مارک دیمون در نقش فیلیپ وینتروپ و میرنا فاهی در نقش مادلین آشر ، پرفروش ترین داستان ترسناک و گوتیک ادگار آلن پو به پرده نقره می رود. فیلمبرداری استادانه ، همراه با فیلمنامه قوی که کاملاً ترس روانی و موضوعات وحشتناک جنسی را با هم ترکیب می کند ، کار راجر کورمن را به یک کلاسیک دیدنی تبدیل کرده است.

۸. شوالیه‌ی بی‌سر (Sleepy Hollow)

ترسناک ترین فیلم جهان 2020
ترسناک ترین فیلم جهان 2020
 • کارگردان: تیم برتون
 • بازیگران: جانی دپ، کریستینا ریچی، میراندا ریچاردسون، مایکل گمبون، کریستوفر لی و…
 • محصول: ۱۹۹۹
 • امتیاز متاکریتیک: ۶۵ از ۱۰۰
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۷/۳ از ۱۰

تهیه لیست فیلم های ترسناک – با هر نوع ژانری – بدون تیم برتون دشوار خواهد بود. بدون شک ، پروژه های مختلف ناتمام مختلفی در حرفه این فیلمساز مهم و دوست داشتنی وجود دارد ، اما طرفداران باید خوشحال باشند که در سال 1999 ، او یکی از داستانهای کلاسیک را الهام بخشید. داستان کوتاه “افسانه جانور” در سال 1820 توسط واشنگتن ایروینگ نوشته شد و 179 سال بعد تیم برتون “شوالیه بی جان” را کارگردانی کرد!

Ikabed Crane به عنوان یک افسر پلیس نیویورک وارد شهر کوچک Sleepy Halo می شود و در حالی که در دنیایی عجیب و رویایی است چیزهای باورنکردنی را تجربه می کند. ترکیبی از قتل و وحشت و عاشقانه فانتزی و فانتزی. فیلم “شوالیه” با بازی درخشان جانی دپ و کریستینا ریچی ، روح دوستداران داستان های گوتیک و ترسناک را بالا می برد.

۷. دراکولا (Dracula)

فیلم ترسناک 2020
فیلم ترسناک 2020
 • کارگردان: فرانسیس فورد کوپولا
 • بازیگران: گری اولدمن، وینونا رایدر، آنتونی هاپکینز، کیانو ریوز، مونیکا بلوچی
 • محصول: ۱۹۹۲
 • امتیاز متاکریتیک: ۵۷ از ۱۰۰
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۷/۴ از ۱۰

بسیاری از تماشاگران سینما ممکن است فرانسیس فورد کاپولا را به خاطر درام های جنایی و آثار گانگستری کلاسیک خود بهتر بشناسند. اما در رزومه این کارگردان سبک ، یک فیلم ترسناک گوتیک نیز وجود دارد. اثر معروف فرانسیس فورد کاپولا به خاطر تولید قوی و طراحی فوق العاده لباس اکو ایشیوکا ، اسکار بهترین طراحی لباس را برای او به ارمغان آورد که فضای گوتیک فیلم را دو چندان کرد.

کوپولا با بازآفرینی آزادانه و اقتباس از داستان کلاسیک “دراکولا” ساخته برام استوکر ، پیامدهای خود را در مورد سرکوب جنسی و حوادث وحشتناک دوران ویکتوریا بیان می کند. کیانو ریوز ، گری اولدمن ، آنتونی هاپکینز ، وینونا رایدر و مونیکا بلوچی در این فیلم بازی می کنند و نمایشی ماندگار را ارائه می دهند که نادیده گرفتن آن بسیار مشکل خواهد بود. “دراکولا” فرانسیس فورد کاپولا ممکن است با دیگر اقتباس های سینمایی از این داستان معروف متفاوت باشد ، اما مطمئناً می تواند اثری دیدنی و جذاب برای دوستداران قلعه های جادار و عاشقانه های ترسناک باشد.

۶. مصاحبه با خون‌آشام (Interview With The Vampire)

۱۰ فیلم ترسناک برتر تاریخ
۱۰ فیلم ترسناک برتر تاریخ
 • کارگردان: نیل جوردن
 • بازیگران: تام کروز، برد پیت، آنتونیو باندراس، کریستن دانست، کریستین اسلیتر و…
 • محصول: ۱۹۹۴
 • امتیاز متاکریتیک: ۵۹ از ۱۰۰
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۷/۵ از ۱۰
نقد فیلم علفزار ؛ درام دادگاهی برای اذهان

“مصاحبه با خون آشام” یکی از بهترین فیلم های دوران حرفه ای برد پیت است. یک فیلم ترسناک گوتیک با بازی برد پیت ، با بازی تام کروز ، کریستن دان و آنتونیو باندراس. این فیلم بر اساس داستانی به همین نام از رایس ساخته شده است و فیلمنامه آن نیز توسط رایس نوشته شده است. تسلط او بر داستان باعث ایجاد رابطه عاشقانه عجیب و خاص در فیلم نیل جردن با فضایی فریبنده و مثال زدنی شده است.

در این فیلم ، نیل جردن از تمام ویژگی هایی که یک اثر ترسناک گوتیک باید داشته باشد استفاده می کند. از جمله نوع لباس و طراحی خاص لباس ، اجساد پوسیده و حجم زیاد خون! “مصاحبه با خون آشام” لحن منحصر به فرد و رایج آثار گوتیک را تقریباً دست نخورده نگه می دارد و علاوه بر این ، به عنوان اقتباس عالی از داستان ترسناک و کلاسیک / مدرن رایس شناخته می شود.

اگر دوست دارید به سراغ یک فیلم گوتیک با بازی ستاره های سینما بروید ، فیلم ماندگار و موفق نیل جردن بهترین انتخاب است.

۵. احضار (The Changeling)

یک فیلم ترسناک
یک فیلم ترسناک
 • کارگردان: پیتر مداک
 • بازیگران: جرج سی. اسکات، تریش ون دیویر، ملوین داگلاس، جین مارش، جان کولیکاس و…
 • محصول: ۱۹۸۰
 • امتیاز متاکریتیک: ۷۰ از ۱۰۰
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۷/۲ از ۱۰

در حالی که بسیاری از بینندگان ترجیح می دهند فیلم های گوتیک امروز مانند “شیطان تمام دوران” یا دیگر آثار مشابه را تماشا کنند ، در فیلم های کلاسیک ژانر وحشت گوتیک یک ویژگی عجیب و منحصر به فرد وجود دارد که مخاطبان بیشتری را جذب می کند. پیتر ماداک یکی از آن آثاری است که با موضوعات ترسناک و موضوعات ماوراء طبیعی ، عاشقان این نوع وحشت را به وجد می آورد.

فیلم “احضار” ساخته جورج سی در نقش شخصیت اصلی (جان راسل) اسکات را به مخاطبان معرفی می کند. یک فیلم ترسناک گوتیک که به پیچ و خم پله ها ، ویلچرهای خالی از سکنه ، صداهای اسرار آمیز ، اسباب بازی های ترسناک کودکان و البته یک عمارت ترسناک عجیب می پردازد. با چنین ویژگی هایی ، آیا آماده ورود به قلعه های مخوف هستید که زنگوله های آنها در آسمان بنفش این جهان نفوذ کرده است؟ دعوت را بپذیرید و از تماشای یک فیلم گوتیک خوش ساخت لذت ببرید.

۴. بی‌گناهان (The Innocents)

فیلم ترسناک جذاب
فیلم ترسناک جذاب
 • کارگردان: جک کلایتون
 • بازیگران: دبورا کار، پیتر وینگارد، مایجل ردگریو، پاملا فرانکلین، مگز جنکینز و…
 • محصول: ۱۹۶۱
 • امتیاز متاکریتیک: ۸۸ از ۱۰۰
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۷/۸ از ۱۰

شاهکار جک کلیتون از داستان “چرخاندن پیچ” اثر جیمز هنری الهام گرفته است. این فیلم سیاه و سفید گوتیک که توسط فرد کبیر فیلمبرداری شده است ، فضایی عجیب و فضایی هولناک ایجاد می کند. تا حدی که مخاطب نسبت به همه چیز دچار تردید می شود و در دنیای مالیخولیایی رها می شود.

فیلمنامه “بی گناهان” را ترومن کاپوت نوشته است. نویسنده بزرگی که ما بیشتر برای نوشتن کتاب غیرداستانی “در سردی” می شناسیم. این فیلم دارای روایتی پیچیده و چند لایه است ، در مورد سرکوب جنسی و انحرافات اخلاقی صحبت می کند ، وارد داستان ارواح می شود و با داستان شگفت انگیز خود ، بیننده را در اعماق معضلات مهم و مرزهای باریک حدس و گمان نگه می دارد.

۳. قله‌ای به رنگ خون (Crimson Peak)

ترسناک ترین فیلم های جهان
ترسناک ترین فیلم های جهان
 • کارگردان: گیرمو دل تورو
 • بازیگران: میا واشیکوفسکا، جسیکا چیستین، تام هیدلستون، چارلی هونام، جیم بیور و…
 • محصول: ۲۰۱۵
 • امتیاز متاکریتیک: ۶۶ از ۱۰۰
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۶/۵ از ۱۰
۱۰ فیلم ترسناک آگورافوبیا (ترس از ارتفاع)

فیلم ترسناک گوتیک “قله هایی در رنگ خون” با بازی میا واسیکوفسکا ، جسیکا چیستین و تام هیدلتسون داستان زنی به نام ادیت را روایت می کند. ادیت محبوب سر توماس تیز می شود و پس از ازدواج ، با او به عمارت قدیمی گوتیک همسرش در نقطه ای دور افتاده در انگلستان نقل مکان می کند. در آنجا ، ادیت با خواهر مرموز توماس شارپ ، لیدی لوسیل ملاقات می کند. شخصی که اسرار ناگفته بسیاری دارد و به نظر می رسد مسئول حفاظت از اسرار تاریک خانواده شارپ است.

ادیت ، به عنوان فردی که با دنیای مردگان در ارتباط است ، سعی می کند اسرار این خانه را فاش کند. اما پس از مدتی متوجه می شود که عامل اصلی ترس خود افراد زنده هستند! دل تورو در این عاشقانه شگفت انگیز گوتیک دنیایی زیبا و چشم نواز را به تصویر می کشد و با جلوه های بصری فوق العاده و طراحی لباس به سبک ویکتوریایی طرفداران این سبک را خوشحال می کند.

۲. در چنگ ارواح (The Haunting)

فیلم ترسناک شیطانی
فیلم ترسناک شیطانی
 • کارگردان: رابرت وایز
 • بازیگران: جولی هریس، کلیر بلوم، ریچارد جانسون، راس تامبلین، فی کامپتن و…
 • محصول: ۱۹۶۳
 • امتیاز متاکریتیک: ۷۴ از ۱۰۰
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۷/۵ از ۱۰

روبرت وایز در طول زندگی حرفه ای خود با ژانرهای مختلف سر و کار داشته است. بنابراین تعجبی ندارد که او یک فیلم ترسناک گوتیک بسازد. “در چنگ ارواح” اقتباسی از داستان “خانه مردگان” نوشته شرلی جکسون است. این فیلم داستان یک عمارت شیطانی ، یک محقق ماوراءالطبیعه ، یک فالگیر ، یک زن آسیب دیده از نظر احساسی و صاحب عمارت را روایت می کند.

این شاهکار گوتیک با توصیف حساب شده و تجزیه و تحلیل سرخوردگی های روحی و روانی شخصیت اصلی زن خود به بعد انسانی می پردازد ، اما همچنین همیشه از وحشت ماوراء طبیعی استفاده می کند و هرگز وجود آن را زیر سال نمی برد. دیوید بولتون ، به عنوان فیلمبردار این اثر ، با استفاده از عکس های بلند ، زاویه پایین و زاویه بالا و همچنین استفاده از لنزهای مخدوش ، ترس و استرس را به حداکثر می رساند. جای تعجب نیست که مارتین اسکورسیزی آن را ترسناک ترین فیلم زندگی خود توصیف کرد!

۱. ربه‌کا (Rebecca)

فیلم ترسناک شیطان در آمریکا
فیلم ترسناک شیطان در آمریکا
 • کارگردان: آلفرد هیچکاک
 • بازیگران: لارنس الیویه، جوآن فونتین، جودیت اندرسون و…
 • محصول: ۱۹۴۰
 • امتیاز متاکریتیک: ‌۸۶ از ۱۰۰
 • امتیاز IMDb به فیلم: ‌۸/۱ از ۱۰

آلفرد هیچکاک به عنوان استاد تعلیق سینما شناخته می شود. بسیاری از کارگردانان از هیچکاک الگو گرفته اند و تریلرهای مرموز و جنایتکارانه خود را با الهام از آثار برجسته وی ساخته اند. با این حال ، اولین فیلم او در هالیوود یک فیلم ترسناک گوتیک بود. فیلمی بر اساس رمان دافنه دومویر “ربکا” که عناصر یک فیلم گوتیک و ترسناک را به تصویر می کشد. اثری درخشان با بازی لارنس اولیویه و جوآن فونتین.

در حالی که دیگر فیلم های هیچکاک مانند “پرندگان” ، “سرگیجه” و “هتل جامائیکا” نیز دارای عناصر ترسناک قوی و شگفت انگیز گوتیک هستند ، “ربکا” به عنوان برجسته ترین اثر او در این ژانر شناخته می شود. اگر می خواهید این فیلم ماندگار و پر از اکشن را ببینید ، نگاهی به شخصیت خانم دانور با بازی استثنایی جودیت اندرسون بیندازید و به تسلط هیچکاک در بازیگری ، جذب بازیگران و ایجاد فضاهای وحشتناک پی ببرید.

فیلم ترسناک گوتیک

منبع: مجله دیجیکالا

این مطلب چقدر براتون مفید بود؟

مجله نوبل

سایت مجله نوبل یک سایت خبری و فرهنگی است که در زمینه‌های مختلفی از جمله تکنولوژی، فیلم و سینما، مد و استایل، سبک زندگی و ... فعالیت می‌کند. در این سایت شما می‌توانید به آخرین اخبار و گزارش‌ها در این حوزه‌ها دسترسی پیدا کنید و همچنین مقالات، نقد و بررسی فیلم‌ها، محصولات تکنولوژی و مد را مطالعه کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا