لباسمد و استایل

استایل رترو چست | بررسی سبک رترو Retro Style

اگر به دنیای مد و سبک های مختلفی که در صنعت مد وجود دارد علاقه مند هستید، احتمالاً نام استایل رترو را شنیده اید. سبکی که ترجمه فارسی آن «بازسازی» یا «بازآفرینی» است و مفهوم و فلسفه این سبک را به خوبی بیان می کند. اما استایل رترو چیست و چه تفاوتی با سبک وینتیج دارد؟ چگونه با استایل رترو لباس بپوشیم؟ برای دریافت پاسخ این سوالات در مجله نوبل با ما همراه باشید.

استایل رترو چیست؟

احتمالاً این ضرب المثل را شنیده اید که “هر چیز قدیمی روزی دوباره نو خواهد شد.” این جمله را می توان فلسفه و اساس سبک رترو دانست. در طراحی مد، روندهای قدیمی به چرخه مد باز خواهند گشت.

رترو به سبک هایی از فیلم، موسیقی و مد اطلاق می شود که حاوی نشانه هایی از گذشته است و به نوعی تحت تأثیر سبک های قدیمی است. کلمه رترو ریشه لاتینی دارد و از عبارت «رترو شیک» گرفته شده است که توسط پیشگامان مد و هنر در اواخر دهه 1960 رایج شد. در ابتدا این سبک یک سبک بداهه و ضد مد محسوب می شد، اما خیلی زود به سبکی سودآور و تجاری شکوفا شد تا جایی که منتقدان صنعت مد آن را «صنعت نوستالژی» نیز می نامند.

استایل رترو چست
استایل رترو چست

در سبک رترو، طراحان با الهام از سبک یک دوره زمانی خاص، عناصری از این سبک را طراحی و تولید می کنند که شامل لباس و اکسسوری می شود. در سبک یکپارچهسازی با سیستمعامل، مردم لباس ها یا اکسسوری هایی را برای استفاده انتخاب می کنند که در عصر حاضر با الهام از سبک های خاصی از دهه های گذشته بازطراحی و تولید شده اند.

تفاوت بین سبک رترو و وینتیج (Vintage)

بسیاری از مردم تفاوت بین سبک قدیمی و رترو را نمی دانند. تفاوت بین سبک وینتیج و سبک رترو به تفاوت دوره های تاریخی مربوط می شود. اگرچه استایل رترو در واقع از سبک قدیمی الهام گرفته شده است، اما این دو تفاوت هایی با هم دارند.

در سبک وینتیج، شما از آیتم ها و عناصری استفاده می کنید که از دوره زمانی 1920 تا 2000 پس از میلاد استفاده می شد. در سبک رترو، شما آزادید به سراغ عناصر مدی بروید که در دوره ای دیگر پوشیده شده اند. در همین حال، در سبک رترو مدرن، می توانید عناصر وینتیج را با عناصر مدرن ترکیب کنید. به عبارت دیگر، عناصر قدیمی و جدید را می توان در سبک رترو مدرن ترکیب کرد.

15 بهترین برند جوراب مردانه که هر مردی باید بشناسد

به عنوان مثال، اگر یک لباس قدیمی پنجاه سال پیش را با استفاده از پارچه های مدرن طراحی و تولید کنید، لباسی با سبک رترو طراحی کرده اید. ترجمه کلمه رترو به خوبی مفهوم این سبک را روشن می کند: “بازسازی آنچه در گذشته برای استفاده در حال استفاده می شد.”

تفاوت بین سبک رترو و وینتیج
تفاوت بین سبک رترو و وینتیج

سبک رترو را می توان یک مفهوم بسیار مهم در صنعت مد جهانی در نظر گرفت. آیتم های ترند زیادی وجود دارند که سال ها پیش در مد بودند اما در استایل رترو دوباره وارد چرخه مد شده اند. برندهای مطرح زیادی در دنیا وجود دارند که لباس ها و اکسسوری ها را به سبک رترو طراحی و تولید می کنند. در این قسمت از مقاله نکات جالب در مورد استایل رترو را با هم مرور می کنیم.

استایل رترو و شلوارهای مام استایل

سال های بین 2010 تا 2020 بدون شک باید زمان مهمی برای شکوفایی سبک رترو در نظر گرفته شود. در این سال ها دنیا شاهد اتفاقات عجیب و غافلگیرکننده ای بود و دنیای مد نیز اتفاقات بزرگی را تجربه کرد. شلوار جین به سبک مادری که در دهه 80 طرفداران زیادی پیدا کرد، در سال 2010 دوباره وارد چرخه مد شد. علیرغم اینکه سالها مردم تصمیم به پوشیدن شلوار جین تنگ و فاق کوتاه داشتند، باز هم شلوارهای گشاد و فاق بلند در سرتاسر جهان طرفداران زیادی پیدا کرد. این شلوار امروزه در سال 2021 توسط بسیاری از بازیگران و ستاره های دنیای هنر استفاده می شود.

استایل رترو و بلیزر

قدمت این بلیزر به قرن نوزدهم بازمی گردد. این مانتو دارای دو ردیف دکمه است و دو لبه آن کاملا روی هم قرار گرفته اند. بلیزرهای گشاد در دهه 80 بسیار محبوب شدند و در پایان آن دهه به تدریج از مد افتادند. داستان کت بلیزر با سبک رترو گره خورده بود و در 5 سال اخیر تبدیل به یک ترند لباس مردانه و زنانه شده است. البته این بار خبری از شلوارهای گشاد نیست و شیک پوشان این مانتو را با شلوارهای فیت می پوشند.

سبک رترو در دهه هشتاد بسیار محبوب شد

به دنبال محبوبیت این دو سبک نوستالژی و فروش لباس های قدیمی و رترو در دهه 80، طراحان بزرگی مانند کالوین کلین و رالف لورن در واکنش به استقبال طرفداران این دو سبک با یکدیگر متحد شدند. از طرفی فروشگاهی به نام London’s American Retro در سال 1986 افتتاح شد که امکان ارائه بین المللی لباس های وینتیج و رترو را برای طراحان این سبک فراهم کرد. موفقیت این فروشگاه ها تاثیر زیادی بر صحنه مد جهانی داشت. تا جایی که جامعه مد جهانی در دهه 90 در ایالات متحده و انگلیس دیدگاه متمایزی نسبت به لباس های قدیمی و رترو داشت، تفاوت بین آنها کاملاً مشخص بود.

راهنمای استایل مناسب اندام گلابی
کش مو و مدل رترو
کش مو و مدل رترو

کش مو و مدل رترو

در سال 1987، یک خواننده زن اسکرانچی را به دنیای مد معرفی کرد. در واقع او یک ابزار ساده و سبک می خواست تا موهایش را با آن جمع کند تا در حین اجرا به صورتش نریزد و مزاحم او نشود. در نهایت او اسکرانچی را طراحی کرد. سپس شرکت مد Scünci ایده او را خرید و به تولید انبوه پرداخت. در سال های اخیر این اتو مو دوباره محبوب شده و به عرصه مد بازگشته است.

رنگ های نئون

در سال 2010، رنگ های نئون دوباره به یکی از ترندهای محبوب در رنگ لباس تبدیل شدند. رنگ نئون یا رنگ دید در شب به رنگ هایی اطلاق می شود که نور ذخیره شده در آنها را در تاریکی منعکس می کنند و در نتیجه آن رنگ به وضوح دیده می شود. این رنگ ها ابتدا در دهه 50 بین افراد خاصی محبوبیت زیادی پیدا کردند و بعد از چند سال دوباره در دهه 80 و 90 مد شدند. در سال 2010، استایل رترو باعث شد این رنگ ها بار دیگر به یکی از ترندهای روز تبدیل شوند.

برای اینکه بتوانید به استایل رترو لباس بپوشید، ابتدا باید ببینید مد و استایل کدام دهه را می خواهید دوباره خلق کنید. به عنوان مثال، اگر می خواهید دهه شصت را در سبک رترو خود بازسازی کنید، باید به سراغ ویژگی ها و روند دهه شصت بروید و در صورت تمایل آن عناصر را با مد مدرن ترکیب کنید.

در دهه 1960 پالت رنگ زرد و آجری محبوبیت بیشتری پیدا کرد و مواردی مانند جوراب های رنگارنگ و بلند، دامن های بلند تا روی زانو، تاپ های یقه اسکی، چکمه های سفید و عینک های کوتاه از جمله اقلام کلاسیکی هستند که مد روز و مد روز بودند. دهه 1960 می توانید این وسایل را با وسایل مد روز ترکیب کنید و یک استایل رترو جذاب برای خود بسازید.

نمونه دیگری از استایل رترو ترکیب اقلام قرن 18 با عناصر جدید است. به عنوان مثال، در قرن 18، آستین های پف کرده بسیار رایج بود. در حال حاضر می توانید پیراهن های بسیار شیک و مد روز را در چرخه مد مشاهده کنید که از عناصر قرن هجدهم الهام گرفته شده اند.

سبک مدرن ویکتوریایی و حتی گوتیک را می توان زیرمجموعه سبک رترو دانست، زیرا در این سبک ها آیتم ها و عناصر مربوط به دوران ویکتوریا و گوتیک در سبک بازسازی می شوند.

در اینجا می توانید به وضوح تفاوت بین سبک وینتیج و رترو را درک کنید، زیرا در استایل وینتیج عناصر از دوره زمانی 1920 تا 2000 استفاده می شود، اما در سبک رترو، ما مختار هستیم که سبک و لباس های هر دوره زمانی را بازسازی کنیم. آنها را با عناصر جدید و مد مدرن ترکیب کنید.

چرا سگ ها به پتو علاقه دارند؟
سبک مدرن
سبک مدرن

برای خانم ها، دامن های چین دار کوتاه و بلند، دامن های کلوش، دامن های چین دار، شلوارهای گشاد، گردنبندهای مرواریدی، مدل موهای قدیمی، عینک های دودی قدیمی و روسری های کوتاه، همه اقلام مربوط به دوره های زمانی مختلف هستند. شما می توانید به استایل خود اضافه کنید و یک استایل رترو جذاب داشته باشید.

برای آقایان، سایزبندی، کلاه لبه دار، شلوار گشاد، مدل موهایی مانند پومپادور که یادآور سبک دهه های گذشته است، مانتوهای سایز بزرگ، مانتوهای سبک کلاسیک و … از جمله اجناس سبک رترو هستند که می توانید آن ها را با جدید و مد روز ترکیب کنید. عناصر. و سبک رترو مدرن دارند.

در استایل زنانه ایرانی، مینی روسری یکی از المان هایی است که از دهه شصت و هفتاد به مد بازگشته است و یکی از اجناس سبک رترو در استایل زنانه به حساب می آید. به خصوص اگر این مینی روسری های نوستالژیک و جذاب را با عینک ها و بلیزرهای سایز بزرگ یا کت های سایز بزرگ ست کنید، استایلی رترو خواهید داشت که یادآور مد دهه شصت در ایران است.

جمع بندی

مانند بسیاری از سبک های دیگر، عنصر خلاقیت اولین کلمه در سبک یکپارچهسازی با سیستمعامل است. کدام دوره تاریخی را انتخاب کنیم، چه اقلام و عناصری را انتخاب کنیم و چگونه آنها را با مد مدرن ترکیب کنیم. همانطور که در مقاله اشاره کردیم، بسیاری از اقلام مد در دنیای مد مانند روسری های مینی، شلوارهای سبک مامان یا لباس های نئون با سبک رترو بازسازی شده و به چرخه مد آورده شده اند.

اگر به این سبک علاقه دارید، می توانید با کاوش در دل تاریخ و بررسی لباس ها و مدهای گذشته، عناصری مطابق با سلیقه خود پیدا کنید و آن ها را با مد روز ترکیب کنید و استایلی جذاب و خاص داشته باشید. به عنوان مثال، حتی ژاکت های پشمی مادربزرگ ها که ما آنها را ژیل می نامیم، امسال جزو ترندهای لباس های زمستانی در مجموعه های معروف بودند یا پیراهن های گلدار قدیمی مادر و مادربزرگ ها می توانند منبع الهام شما برای دوخت پیراهن های رترو مدرن باشند. شما می توانید با الهام گرفتن از آیتم های قدیمی یا ترکیب آنها با ترندهای فعلی، یک سبک سبک مدرن و جذاب برای خود بسازید.

منبع: wikipedia

این مطلب چقدر براتون مفید بود؟

مجله نوبل

سایت مجله نوبل یک سایت خبری و فرهنگی است که در زمینه‌های مختلفی از جمله تکنولوژی، فیلم و سینما، مد و استایل، سبک زندگی و ... فعالیت می‌کند. در این سایت شما می‌توانید به آخرین اخبار و گزارش‌ها در این حوزه‌ها دسترسی پیدا کنید و همچنین مقالات، نقد و بررسی فیلم‌ها، محصولات تکنولوژی و مد را مطالعه کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا