لباسمد و استایل

شومیز چیست | تفاوت شومیز و تونیک و بلوز چیست

شومیز چیست ؟ چندین سال است که نام شومیز را زیاد شنیده اید. همانطور که می دانید دنیای لباس های زنانه بسیار گسترده است و بخشی از این فضا را شومیزها و انواع آن ها تشکیل می دهند. همچنین بزرگترین تفاوت زن و مرد در تنوع لباس است. به جرات می توان گفت که این تنوع و گستردگی که در لباس زنانه وجود دارد هرگز برای مردان نبوده و نیست. بلوزها لباس هایی سبک و راحت هستند که در سبک ها و موقعیت های مختلف قابل استفاده هستند، به همین دلیل بلوزهای متنوعی در کمد لباس هر خانمی وجود دارد. بلوزها به دلیل ویژگی هایی که دارند جزو لباس های تابستانی محسوب می شوند. از طرفی مدل بلوزهای زنانه علاوه بر شیک و رسمی بودن، پوشانده شده اند، بنابراین با استاندارد و فرهنگ جامعه ما همخوانی دارند. با توجه به این ویژگی حتی خانم های محجبه و مذهبی هم برای استایل خود از بلوز استفاده می کنند. در ادامه با مجله نوبل همراه باشید.

پارچه شومیز چیست
پارچه شومیز چیست

تاریخچه شومیز

Chemise یک کلمه فرانسوی است که به معنی تی شرت یا طیف وسیعی از لباس و بلوزها، تی شرت های زنانه است. همچنین می توان گفت در گذشته به لباس های جلو باز مردانه این اصطلاح را می دادند در حالی که امروزه به لباس های جلو باز زنانه موزیز می گویند. واژه کیمیز دستخوش تغییراتی شده که به آن کیمیز می گویند. اولین باری که اصطلاح شومیز استفاده شد در دهه 1780 بود. در واقع از این کلمه برای معرفی لباس های گشاد و غیر رسمی استفاده می شد. شومیزها نوعی لباس ساده بودند که برای لباس زیرشان استفاده می کردند. در واقع می توان گفت در ابتدا از شومیز به عنوان عرق گیر استفاده می شد تا لباس بیرونی که بیشتر قیمت بالایی داشت.

تاریخچه شومیز به قرون وسطی باز می گردد. در آن زمان با وجود اینکه به عنوان لباس زیر مورد استفاده قرار می گرفت، محبوبیت خاصی در بین زنان و مردان داشت. تقریباً تا پایان قرن هجدهم، شومیز به عنوان جاذب عرق و لباس زیر مورد استفاده قرار می‌گرفتند، اما پس از آن، شومیزها در شکل، طراحی و سبک خود دستخوش تغییرات قابل توجه و خاصی شدند. این تغییرات به گونه ای بود که امروزه از شومیز به عنوان یک لباس جداگانه یاد می کنند. این تغییرات در ابتدا ساده و غیر رسمی بود، یعنی یک سبک کلاسیک با آستین های بلند و دکمه ها. اما تا به امروز دستخوش تغییرات گسترده ای شده که شاهد آن هستیم.

فرق شومیز و بلوز چیست
فرق شومیز و بلوز چیست

تفاوت شومیز و تونیک

شاید برخی تصور کنند که بلوز و تونیک زنانه یکی است و از نظر آنها تفاوتی بین این دو وجود ندارد. اما به جرات می توان گفت که تفاوت این دو سبک لباس در حدی است که به راحتی از یکدیگر جدا می شوند. اولین و بارزترین تفاوت تونیک با شومیز ارتفاع آنهاست، به این صورت که ارتفاع شومیز از ارتفاع تونیک کوتاهتر است. تونیک‌ها معمولاً لباس‌های جلوی بلند و بسته هستند، طول این لباس‌ها ممکن است به زیر باسن برسد. اگر اوراق طولانی نباشد. یکی دیگر از تفاوت های این دو سبک، سبک آنهاست. تونیک‌ها معمولاً فرمی متناسب و تنگ دارند، در حالی که تونیک‌ها کمی آزادتر و راحت‌تر هستند و پهن‌تر بودن آن‌ها باعث می‌شود بدن شما بهتر به نظر برسد. یکی از تفاوت های دیگر تونیک و کتان پارچه آن است. بر خلاف تونیک، کتانی از پارچه های رسمی تر مانند ابریشم ساخته می شود. تفاوت دیگر این دو، بلندی آستین است. بلوزها معمولاً با آستین های بلند دوخته می شوند در حالی که تونیک ها می توانند مانند یک پیراهن با آستین کوتاه باشند.

مشخصات کفش اسیکس اصل و بررسی نکات خرید

تمام ویژگی های شومیز

در این قسمت می خواهیم در مورد سبک شومیزها صحبت کنیم. دانستن این ویژگی ها به ما کمک می کند تا سبک های شیک و جذابی برای مهمانی هایمان راحتتر داشته باشیم. قاعدتاً بلوزها از نظر پارچه، شکل یقه و آستین، طرح و مدل دوخت با بلوز و تونیک تفاوت دارند.

مواد شومیز

یکی از نکات مهم در انتخاب پارچه شومیز این است که پارچه برای خیاطی و گلدوزی مناسب است و پارچه شومیز بعد از شستن آب نریزد. از طرفی پارچه هایی که برای دوخت شومیز استفاده می شود باید سبک و نازک باشد تا وقتی شخصی آن را می پوشد احساس راحتی کامل داشته باشد. شاید فکر کنید برای دوخت شومیز فقط از پارچه های ابریشمی استفاده می شود، اما اینطور نیست، زیرا شومیز انواع مختلفی دارد و جدا از طرح دوخت، نوع پارچه مشخص می کند که کدام مدل برای چه مناسبت و مراسمی مناسب است. بهترین پارچه هایی که می توانید برای دوخت شومیز ایده آل خود انتخاب کنید می توان به پارچه های ابریشمی، پارچه نخی، پوپلین، پارچه های جین نازک و یا حتی کتان و … اشاره کرد. برخی از طرح های شومیز به گونه ای است که قسمت روی لباس با پارچه های توری یا طرح دار نازک پس جنس پارچه شومیز شما باید به گونه ای باشد که این طرح ها روی لباس ها خود را به خوبی نشان دهند. از طرفی توصیه می شود به سراغ ملحفه هایی با پارچه های سنگین نروید مگر اینکه در فصل زمستان قصد استفاده از آن ها را داشته باشید.

شومیز چیست
شومیز چیست

یقه شومیز

شومیزها انواع و مدل های مختلفی دارند به همین دلیل در طرح های این مدل لباس از یقه های مختلفی استفاده شده است از یقه هفت، یقه سفالی، بلوز یقه قایق، کرواتی، حلزونی و … تا یقه چین دار، اما معمولا یقه های پوشیده دارند. از طرفی یقه چین دار بیشتر برای خانم های مسن مناسب است و از طرفی به عنوان یک لباس رسمی برای آنها محسوب می شود. و سبک شما می دهد. از نمونه های دیگر یقه هایی که برای بلوز مناسب هستند، یقه هالتر استایلی بسیار شیک نشان می دهد و برای مهمانی ها و مجالس بسیار مناسب است. همچنین می توانید این بلوزها را با اکسسوری های پهن ترکیب کرده و استایل خود را کامل کنید.

آستین شومیز

همانطور که گفته شد شومیز در موقعیت های مختلف به خصوص برای مجالس و مهمانی های رسمی استفاده می شود. سبک شومیزها به گونه ای است که سبک شما را به صورت رسمی نشان می دهد. آستین شومیز یکی از قسمت هایی است که نقش موثری در رسمی نشان دادن استایل شما دارد. بلوزها معمولا با آستین بلند دوخته می شوند به همین دلیل استایل آستین ها مچی است یعنی با توجه به طرح های لباس از عرض های مختلفی برای قسمت مچ استفاده می کنند و با انتخاب دکمه های مناسب و شیک برای قسمت مچ زیبایی آن را چند برابر می کنند. . از طرفی قد آستین بلوزها بسته به مدل لباس می تواند پف دار یا ساده باشد. همچنین از مدل های دیگر آستین های شومیز، در طراحی مچ و بدنه لباس از همین پارچه استفاده می شود، اما ممکن است برای قد آستین از تورهای ساده یا طرح دار استفاده شود. در برخی طرح ها درز قد آستین باز می ماند و یا این دو قسمت با طرح های مختلف به هم متصل می شوند. مدل دیگری که برای مچ آستین های شومیز استفاده می شود، طرح های چین دار است. طراحی چین دار برای آستین به گونه ای است که آستین روی مچ آزاد است.

راهنمای انتخاب سایز مناسب لباس هنگام خرید آنلاین
فرق شومیز و تونیک
فرق شومیز و تونیک

رنگ شومیز

یکی از ویژگی های مهم در انتخاب و طراحی شومیزهای خیاطی این است که باید رنگ مناسب را انتخاب کنیم، معمولا رنگ های خنثی انتخاب خوبی هستند. در واقع انتخاب رنگ پارچه شومیز یا خود آن باید به گونه ای باشد که بتوان آن را به راحتی با سبک های مختلف ست کرد. معمولا برای کتانی هایی که طرح های خاصی دارند از پارچه هایی با رنگ های ملایم و روشن استفاده می شود مانند کرم، سفید، خاکستری روشن، صورتی کم رنگ، آبی روشن و … البته ناگفته نماند که مشکی همیشه در رسمی محبوب است. لباس ها ویژگی های خاص خود را دارد به همین دلیل برای چنین شومیزهایی که پر کار است از پارچه های مشکی استفاده می کنند.

کاربرد شومیز چیست؟

کلمه شومیز در زبان فارسی به نوع خاصی از پوشش زنانه اطلاق می شود که در ابتدا به صورت آستین بلند با دکمه در وسط و به سبک کلاسیک و ساده طراحی شده است. در حال حاضر ملحفه ها در طرح ها و پارچه های مختلف طراحی و دوخته می شوند. داشتن پارچه مناسب برای دوخت و ضد آب بودن پارچه بسیار مهم است. همچنین می توانید از ملحفه ها به عنوان مکمل زیر کت های جلویی استفاده کنید. بلوز در حال حاضر به عنوان یک گزینه همه کاره در استایل های مهمانی، کژوال و رسمی در نظر گرفته می شود که می توانید با دامن و شلوار بپوشید.

انواع شومیز

شومیزها کاربردهای زیادی دارند و در موقعیت ها و محیط های مختلف قابل استفاده هستند، بنابراین با مدل های مختلف شومیز آشنا می شویم:

انواع شومیز
انواع شومیز

شومیزهای رسمی

اپل در برخی از مدل های شومیز استفاده می شود. استفاده از سیب در لوازم التحریر یادآور استایل زنان دهه 60 در ایران است که می تواند با دامن یا شلوار کوتاه استایلی رسمی و زیبا ایجاد کند. امروزه از سیب های کوچک تری برای شومیز استفاده می کنند تا لباس ها چسبندگی بهتری داشته باشند. شومیزها معمولاً برای رویدادهای رسمی محبوبیت بیشتری دارند. زیرا اکثر مردم به جای لباس های ماکسی بلند، لباس های کت و شلواری را ترجیح می دهند. زیرا مانند لباس های ماکسی بلند فشرده تر است و حجیم نیست. پوشیدن یک پیراهن مجلسی با دامن کوتاه یا شلوار تنگ با صندل مجلسی استایل شما را بسیار شیک و منحصر به فرد می کند.

شومیز ابریشم زنانه

امروزه استفاده از پارچه های حریر برای دوخت لباس های رسمی بسیار بیشتر از گذشته شده است و این گونه لباس ها نیز طرفداران خاص خود را دارند. افرادی که از لباس هایی با پارچه ابریشمی استفاده کرده اند، متوجه لطافت و لطافت آن شده اند. همچنین ملحفه های پارچه های حریر رنگ های زیبا و چشمگیری دارند که پوشیدن یکی از این رنگ های جذاب ابریشمی برای مراسم و مجالس می تواند انتخاب ایده آلی باشد. یکی از محبوب ترین مدل های بلوز حریر یقه حلزونی یا یقه کرواتی آستین چین دار است. یکی از سبک های جذاب با شومیز این است که شومیز خود را به رنگ روشن انتخاب کنید و آن را با دامن یا شلواری به رنگ تیره متضاد ترکیب کنید تا در استایل خود بدرخشید. در تابستان نیز می توانید از رنگ های پاستلی استفاده کنید.

راهنمای انتخاب ست لباس مردانه

شومیز مخمل زنانه

ملحفه های مخملی از گذشته تاکنون بسیار محبوب بوده اند و به راحتی می توان آنها را در مهمانی ها و مجالس دوستانه پوشید. البته به دلیل جنسیتشان بیشتر در فصل پاییز و زمستان استفاده می شود. می توان آن را با کت پشمی و شلوار جین ست کرد.

شومیز زنانه
شومیز زنانه

شومیز لی (شومیز جین)

کتانی دخترانه یکی از محبوب ترین و ضروری ترین لباس ها برای کمد لباس هر دختری است زیرا به راحتی با هر لباسی ترکیب می شود. و یکی از گزینه های مناسب برای پوشیدن زیر مانتوهای جلو باز بهاره و همچنین مانتوهای گرم زمستانی است. از طرفی لباس ها و پیراهن های جین لی همیشه بازاری داغ و پرطرفدار دارد. زیرا بیشتر دختران و خانم های جوان طرفدار آن هستند و انتخاب خوبی برای استایل آن ها محسوب می شود.

شومیز جلو بسته

از دیگر مدل های جذاب بلوز زنانه، مدل جلو بسته است. در این مدل جلوی لباس با بند های ضربدری بسته شده و کمر لباس از بالا و پایین باریکتر است. به حساب می آید.

پشت باز شومیز زنانه

یکی دیگر از مدل های بلوز زنانه مدل پشت باز است که مورد پسند بسیاری از خانم های جوان است. این بلوزها در قسمت پایین کمر بسته می شوند و جلوه ای شیک نشان می دهند. می توانید آن را با شلوار یا دامن های جین کوتاه ست کنید و استایل خود را با چکمه های بلند کامل کنید.

مدل شومیز دخترانه
مدل شومیز دخترانه

شومیزهای گلدوزی

یکی از مدل های جدید لباس مجلسی زنانه مانتوهای گلدوزی شده است. که اغلب برای مجالس، مهمانی های خانوادگی قابل استفاده است، این پیراهن های مجلسی زنانه معمولاً دارای تذهیب های مختلفی بر روی یقه و آستین هستند که زیبایی چشمگیری به استایل و لباس می بخشد.

جمع بندی

در این مقاله در مورد شومیز و ویژگی های آن صحبت کردیم. گفتیم شومیز واژه ای فرانسوی است که دستخوش تغییراتی شده است. بلوزها انواع مختلفی دارند که با شناخت انواع آن ها می توان در مراسم مختلف از آن ها استفاده کرد، زیرا بلوز زنانه به عنوان یک لباس در نظر گرفته می شود، همچنین در مورد سبک طراحی یقه و آستین و نوع پارچه برای دوخت بلوز. مناسب است که بحث کردیم. و در نهایت به این نتیجه رسیدیم که برای داشتن یک استایل رسمی راحت و شیک می توانید از پیراهن مجلسی با شلوار استفاده کنید.

 

منبع: wikipedia

این مطلب چقدر براتون مفید بود؟

مجله نوبل

سایت مجله نوبل یک سایت خبری و فرهنگی است که در زمینه‌های مختلفی از جمله تکنولوژی، فیلم و سینما، مد و استایل، سبک زندگی و ... فعالیت می‌کند. در این سایت شما می‌توانید به آخرین اخبار و گزارش‌ها در این حوزه‌ها دسترسی پیدا کنید و همچنین مقالات، نقد و بررسی فیلم‌ها، محصولات تکنولوژی و مد را مطالعه کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا