لباسمد و استایل

نحوه لباس پوشیدن برای مصاحبه | لباس مناسب استخدام

گاهی اوقات تصمیم گیری در مورد اینکه چه لباسی برای مصاحبه بپوشید دشوارتر از خود مصاحبه است. این ممکن است اغراق آمیز به نظر برسد، اما یکی از دلایل اصلی استرس است چون می دانید با ورود به جلسه مصاحبه قضاوت خواهید شد، خیالتان راحت نیست و استرس خواهید داشت. بنابراین بهترین راه برای ورود به جلسه مصاحبه این است که با اعتماد به نفس وارد جلسه شوید. انتخاب لباس مناسب به شما اعتماد به نفس لازم را می دهد. در این مقاله به بررسی نکاتی می پردازیم که آقایان در مورد نحوه لباس پوشیدن برای مصاحبه باید بدانند در ادامه با مجله نوبل همراه باشید.

نکات ساده اما مهم

لباسی که در مصاحبه شغلی می پوشید بسیار مهم است. علاوه بر خود لباس، نحوه لباس پوشیدن برای مصاحبه نیز بسیار مهم است. به عنوان مثال، اگر کت و شلوار پوشیده‌اید، باید اندازه آن مناسب باشد. مهم نیست چقدر آن را دوست دارید یا چقدر گران است، اگر به خوبی با بدن شما تناسب نداشته باشد هیچ فایده‌ای نخواهد داشت. یک کت و شلوار سایز بزرگ ظاهری بسیار شلخته ایجاد می کند. نظافت نیز از اولویت بالایی برخوردار است. پوشیدن لباس‌های کثیف در مصاحبه شغلی به مصاحبه کننده این پیام را می‌دهد که شما واقعاً برای حضور در آنجا اهمیتی ندارید.

چگونه برای مصاحبه لباس بپوشیم

درست است، منصفانه نیست، اما مردم حتی قبل از اینکه شروع به صحبت کنید، در مورد شما فرضیاتی را مطرح می کنند. از آنجایی که نمی توانید کاری برای تغییر ماهیت افراد انجام دهید، با این اطلاعات می توانید عملکرد بهتری داشته باشید. به لباس مصاحبه از چشم برند و نماینده خود نگاه کنید. لباس مناسب به مصاحبه کننده کمک می کند تا در مورد نامزد به خوبی قضاوت کند. بنابراین بهترین تاثیر ممکن را روی مصاحبه کننده بگذارید زیرا اولین تاثیر بسیار مهم است. البته، طرز فکرها می توانند تغییر کنند، اما شما زمان زیادی برای تغییر آنها ندارید. مصاحبه های شغلی اغلب کوتاه مدت هستند، بنابراین از هر فرصتی برای تحت تاثیر قرار دادن مصاحبه کننده خود استفاده کنید.

برای مصاحبه کاری چی بگیم
برای مصاحبه کاری چی بگیم

درباره فرهنگ سازمان و شرکت تحقیق کنید

نحوه لباس پوشیدن برای مصاحبه به مدیر منابع انسانی می گوید که آیا برای محیط کار مناسب هستید یا خیر. اگر لباس پوشیدن شما با سبک لباس پوشیدن سایر کارکنان همخوانی داشته باشد، این پیام به مصاحبه کننده منتقل می شود که شما با فرهنگ سازمانی آشنا هستید و او ناخودآگاه شما را یکی از آنها می داند. اگر نمی دانید سایر کارکنان چگونه لباس می پوشند، می توانید به وب سایت شرکت یا سازمان نگاهی بیندازید. علاوه بر این، پس از تکمیل مصاحبه، می توانید از طریق ایمیل از مدیر منابع انسانی شرکت در مورد لباس پوشیدن شرکت نیز سوال کنید.

چرا سگ ها به پتو علاقه دارند؟

پوشیدن لباس های ساده برای جلسه مصاحبه

شما می خواهید مصاحبه کننده شما را به خاطر بسپارد، اما از استراتژی های اشتباه برای این منظور استفاده نکنید. شما همیشه می خواهید حرفه ای به نظر برسید و یک استایل براق و پر زرق و برق برای یک محیط حرفه ای مناسب نیست. از پوشیدن کت و شلوار با یقه اوج به همراه کت و کراوات همزمان خودداری کنید. طبیعی است که بخواهید تأثیر خوبی داشته باشید، اما در معرض خطر هیجان‌انگیز شدن هستید. پس مراقب باشید که از لباس ها و لوازم جانبی زیاد استفاده نکنید. در عوض، سعی کنید از رنگ های خنثی اولیه برای لباس استفاده کنید. می توانید با استفاده از کراوات یا طرحی ظریف روی کراوات کمی رنگ به استایل خود اضافه کنید اما آن را شیک نگه دارید.

نحوه لباس پوشیدن برای مصاحبه

حرفه های مختلف روش های متفاوتی برای لباس پوشیدن دارند. این بدان معناست که برای همه مصاحبه ها نیازی به پوشیدن کت و شلوار و کراوات ندارید. البته، اگر اکثر افراد در نقش صنعتی مورد نظر شما کت و شلوار می پوشند، شما نیز باید کت و شلوار بپوشید. با این حال، اگر شرکت یا سازمانی دارای محیط تجاری غیررسمی باشد، نیازی به پوشیدن کت و شلوار کامل نیست. بر اساس انتظارات سازمان، می توانید لباس های دیگری را برای پوشیدن انتخاب کنید.

لباس پوشیدن برای یک مصاحبه رسمی

اگر کد لباس در محلی که قرار است کار کنید رسمی-تجاری است، باید با توجه به سطح رسمی بودن کار و محیط، لباس بپوشید. در محیط های خیلی رسمی کت کت و شلوار باید خیلی تیره و دو دکمه باشد. اگرچه نوارهای باریک روی پارچه قابل قبول است، اما کت و شلوار تک رنگ ساده بهترین انتخاب است. تا زمانی که پارچه لباس شما طرح بزرگی نداشته باشد، انتخاب شما مناسب است. کراوات می تواند رنگ مناسبی را به استایل شما اضافه کند. کراوات تک رنگ یا کراوات با طرح های کوچک نیز گزینه خوبی است، اما مطمئن شوید که با کت و شلوار شما هماهنگ است.

برای مصاحبه فرهنگیان چی بپوشیم
برای مصاحبه فرهنگیان چی بپوشیم

بهترین رنگ برای کت و شلوار مناسب برای جلسه مصاحبه در محیط اداری حرفه ای سرمه ای یا خاکستری زغالی است. مشکی در لبه مقبولیت قرار دارد زیرا می تواند خیلی رسمی به نظر برسد. اگرچه ممکن است بخواهید جدیت خود را نشان دهید، اما نباید در این کار زیاده روی کنید. در صورت امکان سعی کنید رنگی غیر از مشکی بپوشید.

از سوی دیگر، نکته بسیار مهمی که در نحوه لباس پوشیدن برای مصاحبه به آن توجه کنید این است که از پوشیدن کت و شلوارهایی با رنگ های بسیار روشن خودداری کنید زیرا برای مصاحبه های شغلی بسیار غیررسمی در نظر گرفته می شوند. علاوه بر این، اگر در جلسه مصاحبه سبک بسیار رسمی داشته باشید، ممکن است مدیر آینده شما فکر کند که آنطور که باید مسائل را جدی نمی گیرید.

کت و شلوار باید به خوبی تناسب داشته باشد

باز هم تاکید می کنیم که دقت کنید سایز کت و شلوار متناسب با شما باشد. تمام زوایای کت و شلوار را در آینه دوبار بررسی کنید تا مطمئن شوید که شانه های کت و شلوار از روی شانه های شما نیفتد. ضمناً انتهای آستین های کت باید دقیقاً روی مچ باشد و پیراهن باید 0.6 سانتی متر زیر ژاکت باشد. دقت کنید که شلوارتان شلوار در پشت آویزان نباشد و پایین شلوار به آرامی روی کفش های رسمی قرار بگیرد. و در آخر، به یاد داشته باشید که وقتی در اتاق مصاحبه هستید، وقتی می نشینید دکمه های کت خود را باز کنید و وقتی بلند می شوید آن را ببندید.

33 مدل کلاه بافتنی پسرانه در سال 2023

پوشیدن یک پیراهن ساده

پیراهن لباس سفید رسمی ترین انتخاب است که به خوبی با هر کت و شلوار رنگی ست می شود و همیشه ظاهری شیک و حرفه ای ایجاد می کند. علاوه بر این، می توانید از یک پیراهن رسمی آبی روشن نیز استفاده کنید، هرچند که کمی غیر رسمی است.

پیراهن رسمی شما باید اندازه مناسبی داشته باشد، درست مانند کت و شلوار شما. دقت کنید که یقه پیراهن دور گردن شما خیلی پهن نباشد، یقه باید فضای کافی برای ورود انگشت اشاره داشته باشد. اگر فاصله بیشتر از این مقدار باشد نشان دهنده گشاد بودن پیراهن است.

احتمالاً نمی خواهید وقتی پیراهنتان را داخل شلوارتان می کنید، خیلی گشاد به نظر برسد. برای جلوگیری از این اتفاق، مطمئن شوید که پیراهن رسمی شما سایز مناسبی در ناحیه سینه داشته باشد و پایین پیراهن خیلی بلند نباشد.

مرتب سازی ظاهری

کفش هایی بپوشید که کت و شلوار شما را تکمیل کنند تا کل ظاهر و استایل شما هماهنگ باشد. برای این منظور می توانید کفش های مشکی یا قهوه ای تیره را انتخاب کنید. کفش های رسمی به سبک آکسفورد بهترین انتخاب هستند زیرا گزینه های سنتی و محافظه کارانه هستند. اگرچه کفش های دربی هم انتخاب های خوبی هستند.

اطمینان حاصل کنید که کراوات شما نه تنها با کت و شلوار بلکه با پیراهن لباس شما هم مطابقت دارد. اگر یکی از این عناصر استایل شما براق است، مطمئن شوید که قسمت دیگر براق نباشد، زیرا پوشیدن قسمت های براق روی هم ظاهر نامناسبی ایجاد می کند. از یک کمربند رسمی ساده به رنگ کفش خود به عنوان اکسسوری در استایل خود استفاده کنید. اگر از ساعت مچی استفاده می کنید، مطمئن شوید که ساعت شما رسمی است و از ساعتی که غیر رسمی است یا دارای بند پلاستیکی یا پارچه ای است استفاده نکنید.

لباس پوشیدن برای یک مصاحبه شغلی غیررسمی

هنگامی که متوجه شدید که مصاحبه غیررسمی است، نحوه لباس پوشیدن شما نیز باید سبک کاری غیر رسمی باشد. این بدان معنا نیست که شما باید غیررسمی لباس بپوشید، اما همچنان باید استایلی مرتب و شیک داشته باشید. اگرچه کد لباس رسمی اداری به این معنی است که می توانید کت و شلوار و حتی کراوات بپوشید. در این مدل پیراهن باید آستین بلند و دکمه دار باشد. در برخی موارد، تی شرت یقه دار نیز قابل قبول است. رنگ های ساده و خنثی بهترین انتخاب هستند. از انتخاب پارچه های طرح دار خودداری کنید.

برای جلوه بیشتر در نحوه لباس پوشیدن برای مصاحبه می توانید از یک بافت سبک در رنگ خنثی استفاده کنید. شلوارهای رسمی یا کتان هر دو انتخاب خوبی هستند. اگرچه شلوارهای تیره‌تر حرفه‌ای‌تر به نظر می‌رسند و شلوارهای کتان کمی غیر رسمی‌تر به نظر می‌رسند. فرقی نمی کند چه مدل و رنگی را انتخاب کنید، در هر صورت شلواری که انتخاب می کنید باید از نظر سایز مناسب باشد. علاوه بر شلوارهای گشاد، باید از پوشیدن شلوارهای خیلی تنگ نیز خودداری کنید.

8 راه حل ساده برای رفع صدای جیر جیر کفش
وضعیت ظاهری در مصاحبه
وضعیت ظاهری در مصاحبه

استفاده از کراوات با وجود زیبایی ظاهری آن ضروری نیست. اگر چه، اگر به دنبال ایجاد سبک رسمی تری برای یک مصاحبه شغلی غیررسمی هستید، می توانید از کراوات نیز استفاده کنید. هر چقدر هم که محیط کار غیررسمی باشد، دقت کنید که رنگ کراوات براق نباشد. می توانید به جای کراوات از بلیزر استفاده کنید. چون کفش های مشکی رسمی هستند، بهتر است کفش های قهوه ای متوسط تا تیره را انتخاب کنید. البته کفش های آکسفورد و دربی هر دو گزینه های بسیار خوبی هستند، اما برای داشتن استایلی شیک می توانید از کفش های بروژ نیز استفاده کنید.

لباس پوشیدن برای مصاحبه شغلی استارتاپی

کسب و کارهای نوپا اغلب دارای محیط های کاری راحت هستند و سبک پوشش آنها منعکس کننده این محیط است. در نتیجه، سبک لباس پوشیدن مناسب برای کسب و کارهای نوپا، کژوال هوشمند است. وقتی سعی می کنید مطابق کد لباس غیررسمی هوشمند لباس بپوشید، هنوز هم می خواهید حرفه ای به نظر برسید. پیراهن شما باید راحت اما مرتب باشد. یک پیراهن دکمه دار آستین بلند را امتحان کنید. اگر پیراهن دکمه دار طرح دار باشد اشکالی ندارد اما تا حد امکان آن را ساده نگه دارید.

همچنین می توانید از رنگ های خنثی رسمی فاصله بگیرید و رنگ های دیگری را برای پیراهن خود انتخاب کنید. شلوار کتان یا شلوار خاکی رنگ انتخاب های خوبی هستند. مراقب باشید که شلوارتان باید تمیز و اتو شود. مهم نیست شلوار جین شما چقدر خوب و باکیفیت باشد، به هر حال نمی توانید آن را برای مصاحبه بپوشید. ممکن است بعد از استخدام بتوانید آن را در محل کار بپوشید. کفش های دربی همیشه انتخاب خوبی هستند. لوفر نیز گزینه های مناسبی هستند. در نهایت، از کراوات صرف نظر کنید، اما بستن کمربند را فراموش نکنید. همچنین میتوانید مقاله انتخاب سایز مناسب لباس را نیز مطالعه کنید.

جمع بندی

وقتی می خواهید حرفه ای لباس بپوشید و نحوه لباس پوشیدن برای مصاحبه را خوب ادا کنید از یک ست کت و شلوار کامل استفاده کنید. هرگز سعی نکنید شلوار پارچه ای و شلوار رسمی را با کت بلیزر ست کنید. همچنین از پوشیدن تی شرت ساده خودداری کنید زیرا بیش از حد غیر رسمی است. برای مصاحبه شغلی خود نیازی به خرید لباس جدید ندارید، اما باید از پوشیدن لباس های کهنه و گرفتگی خودداری کنید. همچنین از پوشیدن لباس هایی که قدیمی به نظر می رسند خودداری کنید. اگر کفش چرمی رسمی شما کهنه شده است، یک جفت جدید بخرید. صبح روز مصاحبه زیاد از ادکلن استفاده نکنید. سعی کنید ادکلنی که استفاده می کنید بوی قوی نداشته باشد.

 

منبع: SuitsExpert

این مطلب چقدر براتون مفید بود؟

مجله نوبل

سایت مجله نوبل یک سایت خبری و فرهنگی است که در زمینه‌های مختلفی از جمله تکنولوژی، فیلم و سینما، مد و استایل، سبک زندگی و ... فعالیت می‌کند. در این سایت شما می‌توانید به آخرین اخبار و گزارش‌ها در این حوزه‌ها دسترسی پیدا کنید و همچنین مقالات، نقد و بررسی فیلم‌ها، محصولات تکنولوژی و مد را مطالعه کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا