مد و استایل

تفاوت مد و استایل چیست؟

تفاوت مد و استایل سوالی است که ذهن بسیاری از افراد را به خود مشغول کرده است. تفاوت این دو در زبان ساده این است:

  • مد چیزی است که توسط شرکت ها و مارک‌های بزرگ مد ارائه می‌شود. سپس افراد معروف و مشهور با پوشیدن لباس‌ها و ترندهای مد روز آنها را به دنیا معرفی می‌کنند.
  • استایل چیزی است که متعلق به فرد است و مختص اوست. این سبک با نوع بدن، رنگ پوست، قد و سلیقه فرد مطابقت دارد و بهترین حالت فرد را نشان می‌دهد.

مد پدیده‌ای مختص جوامع بشری است که ارتباط نزدیکی با مفهوم مدرنیسم دارد. در واقع، مد با مدرنیزاسیون جامعه بشری به وجود آمد، زیرا در اعصار گذشته، امروزه مد در میان مردم جایی نداشت. با این حال، با نگاه به تاریخ، این پدیده را می‌توان در میان تمدن‌های بزرگ جهان مشاهده کرد.

اما استایل برای خود شخص است. همه باید سعی کنند سبک و چارچوب خاص خود را داشته باشند. استایل به این معناست که مطابق سلیقه و خواسته‌های خود رفتار کنید، به الهام و اندیشه خود توجه کنید و دیگران را تحت تأثیر خلاقیت و اعتماد به نفس قرار دهید. استایل یعنی فکر کردن در مورد همه چیز سوال کنید و ریسک کنید. صادقانه به خود نگاه کنید در زندگی خود نترسید و تجربه کنید. تا به اینجا نکات مهمی از مد و استایل را دانستیم اما در ادامه بیشتر به آن می‌پردازیم.

در تفاوت مد و استایل باید گفت که استایل به معنای چیزی است که در زمان‌های مختلف رشد می‌کند، بالغ می‌شود و تغییر می‌کند. این تحت تأثیر سن، جنس، فرهنگ، ملیت، موقعیت جغرافیایی، علایق، سیاست، مذهب و بسیاری از عوامل دیگر است.

استایل به معنای یک نفر است و دقیقاً مانند DNA که در هر یک از ما متفاوت است، در افراد مختلف متفاوت است. دو نفری نیستند که به دنیا یکسان نگاه کنند و کمد لباس‌های خود را به همان شکل پر کنند.

تفاوت مد و استایل

برای تعریف تفاوت مد و استایل، باید هر یک از این دو را جداگانه تعریف کنیم. امروزه مد به معنای عملی آن همان چیزی است که در مجلات و شبکه‌ها و سالن‌های مد تبلیغ می‌شود. مد روند خاص خود را دارد و در یک زمان خاص افزایش و سقوط می‌کند. از طرف دیگر، سبک روشی برای انتخاب لباس برای هر شخص است. سبک در سطح فردی اصلاح و بهبود یافته و می‌تواند به عنوان یک ویژگی برای هر فرد در نظر گرفته شود.

تحت تاثیر مد یا استایل

تفاوت مد و استایل همه اینها نیست. من فکر کردم که داشتن یک استایل خوب به زمان بیشتری نیاز دارد و مانند مد در مدت زمان کوتاه به راحتی تغییر نمی‌کند. اما مد اینگونه نیست. شما به راحتی می‌توانید لباسی متناسب با مد بخرید و استفاده کنید، اما داشتن یک استایل خوب نیاز به زمان طولانی دارد. شما به راحتی نمی‌توانید به آن برسید، اما می‌توان گفت که یک سبک خوب می‌تواند پایه موفقیت شما باشد و ماندگار است در حالی که مد اینگونه نیست.

همه باید ظاهر ایده آل داشته باشند، بنابراین داشتن یک استایل خوب برای همه ما می‌تواند مهم باشد، اما در مد، اینطور نیست. داشتن یک استایل خوب از مد جلوتر است و مد به راحتی نمی‌تواند به این موقعیت برسد. استایل، استایل شخصی هر فرد است که مطمئناً می‌تواند جایی فراتر از مد رایج در جامعه باشد. بهتر است افراد مطابق استایل شخصی خود لباس بپوشند و به زیبایی ظاهری خود توجه بیشتری نشان دهند تا ما بخواهیم به صداهای آزار دهنده در جامعه که گذرا هستند، نحوه لباس پوشیدن یا مد این فصل توجه کنیم.

فردی با عزت نفس بالا ممکن است تا حدودی مد را دنبال کند، اما در تغییر استایل خود زیاد خطر نمی‌کند. داشتن یک استایل مناسب به این معنی است که می‌توانید لباسی متناسب با خود انتخاب کنید که زیبایی ظاهرتان را چند برابر کند. این لباس می‌تواند بر اساس مد یک جامعه یا حتی خارج از مد جامعه باشد اما مطابق مد مهم نیست. مهم است که این باعث زیبایی بیشتر جامعه نمی‌شود. یک سبک زیبا همچنین می‌تواند شما را به ایجاد مد انعطاف پذیر متناسب با سلیقه شما تبدیل کند.

کلمه‌ی مد و استایل

کلمات تفاوت مد و استایل امروزه به جای یکدیگر استفاده می‌شوند و برای برخی از افراد تشخیص تفاوت مد و استایل لغوی چندان مشهود نیست. مد به شما می‌گوید که چگونه با توجه به نظرات لباس بپوشید و سبک به شما می‌گوید که خود باشید. مد می‌تواند شامل موارد زیادی مانند لباس، کفش، لوازم شخصی، لوازم آرایشی و غیره باشد. افراد مشهور، به ویژه بازیگران، در ایجاد روند مد تأثیرگذار هستند. اما این سبک خاص افراد است و سلیقه شخصی تعیین می‌کند که چه لباس و لوازمی استفاده شود.

تبعیت و استقلال

مد توسط شرکت‌های بزرگ در سیستم سرمایه داری تعیین می‌شود و آنها برای فروش هر چه بیشتر از همه ابزارهای تبلیغاتی برای معرفی آن به مردم استفاده می‌کنند. پیروی از مد یعنی پیروی از طراحان، مجلات، افراد مشهور و اصولاً همه کسانی که هدفی جز سودآوری بیشتر برای خود ندارند.

اما داشتن یک استایل منحصر به فرد، میل شخصی وارد می‌شود و تفکر فرد در انتخاب هر یک از اجزای لباس در نظر گرفته می‌شود. سبک به معنای نوعی استقلال و انحصار در لباس است. افرادی که سبک خاصی برای خود دارند می‌توانند با خلاقیت و اعتماد به نفس اطرافیان را تحت تأثیر قرار دهند.

مد و استایل مردانه
مد و استایل مردانه

تغییرات مد و استایل

مد هر فصل و هر سال تغییر می‌کند. زیرا در انتخاب مد دیگران به جای شخص فکر می‌کنند، زمان تغییر آن نیز تحمیل می‌شود و به شخص بستگی نخواهد داشت. اما سبک رشد می‌کند و بهبود می‌یابد. سبک می‌تواند تحت تأثیر سن، شخصیت، آداب و فرهنگ یک فرد بزرگسال باشد و خلاقیت جایگاه خود را در آن حفظ کند. سبک با تغییر در زندگی و سن فرد تغییر می‌کند.

چند سوال مهم از تفاوت مد و استایل

 

  • اهمیت کدام بیشتر است؟

هنگام انتخاب لباس بیشتر به کدام یک توجه می‌کنید؟ تفاوت مد و استایل؟ واقعیت این است که مهم نیست که یک لباس از یک چهره مشهور یا یک مدل زیبا به نظر می‌رسد، لزوما باعث نمی‌شود که شبیه شما باشد. هنگام انتخاب لباس به سبک خود توجه کنید. لباسی که بیانگر شخصیت شماست. و به رنگ پوست و بدن خود باشید.

  • اولویت با کدام است؟

سالانه صدها مد تولید و معرفی می‌شود که 5٪ آن‌ها برای بدن، ظاهر، قد، رنگ پوست و … مناسب نیستند. مهم نیست که یک مد در بدن یک فرد مشهور عالی به نظر می‌رسد. اگر متناسب با سبک و نوع بدن شما نباشد، فاجعه بار به نظر می‌رسید. در نتیجه، قطعاً هنگام انتخاب، استایل باید اولویت شما باشد.

  • آیا باید مد را برای همیشه رها کرد؟

نه، در واقع شما باید با ظاهری انتخابی قسمت‌هایی از مد را که متناسب با سبک شماست انتخاب کنید. در واقع، این واقعیت که شما آگاهانه و گزینشی به مد دارید، نکته اصلی است.

به عنوان مثال، اگر دامن کوتاه چین دار مد بود و به سراغ شما نمی‌آمد. می‌توانید متناسب با اندام خود دامن چین دار بلند انتخاب کنید. مد باشید و مطابق سبک خود لباس بپوشید.

تفاوت مد و ترند
تفاوت مد و ترند
  • اگر مد تغییرپذیر باشد، استایل همیشه ثابت است؟

اینکه بگوییم مد تغییر می‌کند به این معنی نیست که این استایل برای همیشه دوام دارد. به عکس‌های ده سال پیش خود نگاه کنید. آیا سبک لباس شما تغییر نکرده است؟

تفاوت مد و استایل در اینجا این است که استایل با تغییر سن و سلیقه شخصی تغییر می‌کند. اما اول، سرعت تغییر بسیار کندتر از مد است. ثانیا، این شخصی است که سبک را تغییر می‌دهد. اما مد توسط مارک‌های مد و شرکت‌های بزرگ در حال تغییر است.

جمع بندی

خب تفاوت مد و استایل را دانستیم و همانطور که گفته شد، مد پشت صحنه توسط شرکت‌های بزرگ با اهداف سرمایه داری کنترل می‌شود و به دلیل تبلیغات گسترده، تولید انبوه نیز برای محصولات معرفی شده در نظر گرفته خواهد شد. اما از آنجا که نظر شخصی شخص همیشه درگیر استایل است، نوعی انحصار و تولید واحد در آن وجود دارد.

مجله نوبل برای شما عزیزان تفاوت مد و استایل تعریف کرد و فهمید که استایل خاص‌تر است.

منبع: Fashion VS Style

این مطلب چقدر براتون مفید بود؟

مجله نوبل

سایت مجله نوبل یک سایت خبری و فرهنگی است که در زمینه‌های مختلفی از جمله تکنولوژی، فیلم و سینما، مد و استایل، سبک زندگی و ... فعالیت می‌کند. در این سایت شما می‌توانید به آخرین اخبار و گزارش‌ها در این حوزه‌ها دسترسی پیدا کنید و همچنین مقالات، نقد و بررسی فیلم‌ها، محصولات تکنولوژی و مد را مطالعه کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا