مد و استایل

تفاوت مد و استایل چیست؟

تفاوت مد و استایل سوالی است که ذهن بسیاری از افراد را به خود مشغول کرده است. تفاوت این دو در زبان ساده این است:

 • مد چیزی است که توسط شرکت ها و مارک‌های بزرگ مد ارائه می‌شود. سپس افراد معروف و مشهور با پوشیدن لباس‌ها و ترندهای مد روز آنها را به دنیا معرفی می‌کنند.
 • استایل چیزی است که متعلق به فرد است و مختص اوست. این سبک با نوع بدن، رنگ پوست، قد و سلیقه فرد مطابقت دارد و بهترین حالت فرد را نشان می‌دهد.

مد پدیده‌ای مختص جوامع بشری است که ارتباط نزدیکی با مفهوم مدرنیسم دارد. در واقع، مد با مدرنیزاسیون جامعه بشری به وجود آمد، زیرا در اعصار گذشته، امروزه مد در میان مردم جایی نداشت. با این حال، با نگاه به تاریخ، این پدیده را می‌توان در میان تمدن‌های بزرگ جهان مشاهده کرد.

اما استایل برای خود شخص است. همه باید سعی کنند سبک و چارچوب خاص خود را داشته باشند. استایل به این معناست که مطابق سلیقه و خواسته‌های خود رفتار کنید، به الهام و اندیشه خود توجه کنید و دیگران را تحت تأثیر خلاقیت و اعتماد به نفس قرار دهید.

تفاوت مد و استایل
تفاوت مد و استایل

استایل یعنی فکر کردن در مورد همه چیز سوال کنید و ریسک کنید. صادقانه به خود نگاه کنید در زندگی خود نترسید و تجربه کنید. تا به اینجا نکات مهمی از مد و استایل را دانستیم اما در ادامه بیشتر به آن می‌پردازیم.

در تفاوت مد و استایل باید گفت که استایل به معنای چیزی است که در زمان‌های مختلف رشد می‌کند، بالغ می‌شود و تغییر می‌کند. این تحت تأثیر سن، جنس، فرهنگ، ملیت، موقعیت جغرافیایی، علایق، سیاست، مذهب و بسیاری از عوامل دیگر است.

استایل به معنای یک نفر است و دقیقاً مانند DNA که در هر یک از ما متفاوت است، در افراد مختلف متفاوت است. دو نفری نیستند که به دنیا یکسان نگاه کنند و کمد لباس‌های خود را به همان شکل پر کنند. در ادامه با مجله نوبل همراه باشید.

تفاوت مد و استایل

تفاوت مد و استایل، دو اصطلاح مرتبط با پوشاک و زیبایی هستند که گاهی اوقات با هم اشتباه گرفته می‌شوند. اما آیا می‌دانید که این دو چه تفاوتی با هم دارند؟

استایل رترو چست | بررسی سبک رترو Retro Style

مد یا فشن به مجموعه‌ای از الگوها، رنگ‌ها، طرح‌ها و لباس‌هایی گفته می‌شود که در یک دوره زمانی خاص مورد پسند و پذیرش اکثریت افراد هستند.

مد معمولا توسط طراحان، مجلات، مدل‌ها و سلبریتی‌ها تعیین و ترویج می‌شود و هر فصل یا هر سال ممکن است تغییر کند. مد نشان‌دهنده آخرین ترند‌ها و روندهای پوشاک است که برای مخاطبان خاصی طراحی و عرضه می‌شوند.

استایل به شیوه و سبک شخصی یک فرد در انتخاب و پوشیدن لباس‌ها گفته می‌شود که بیانگر شخصیت، سلیقه، خلاقیت و اعتماد به نفس اوست. استایل متعلق به خود فرد است و توسط عواملی مثل جنسیت، سن، فرهنگ، مذهب، شغل و زندگی اجتماعی او تأثیر می‌پذیرد.

استایل معمولا ثابت و دائمی است و با گذشت زمان رشد و تکامل می‌یابد. استایل نشان‌دهنده انتخاب‌های شخصی و منحصر به فرد یک فرد در پوشاک است که برای خودش و نه برای دیگران است.

بنابراین، می‌توان گفت که تفاوت مد و استایل دو مفهوم متفاوت هستند که در ارتباط با پوشاک به کار می‌روند. مد یک پدیده جمعی و عمومی است که با تغییرات زمانی و جامعه‌ای همراه است. استایل یک پدیده فردی و خصوصی است که با شناخت و توسعه خود همراه است.

مد به استایل وابسته نیست، اما استایل می‌تواند از مد الهام بگیرد. مد راهی برای بیان توده‌ها است، اما استایل راهی برای بیان خود است.

فرق مد و استایل
فرق مد و استایل

تحت تاثیر مد یا استایل

تفاوت مد و استایل همه اینها نیست، من فکر کردم که داشتن یک استایل خوب به زمان بیشتری نیاز دارد و مانند مد در مدت زمان کوتاه به راحتی تغییر نمی‌کند. اما مد اینگونه نیست. تحت تاثیر مد قرار گرفتن یعنی پیروی از الگوها، رنگ‌ها، طرح‌ها و لباس‌هایی که در یک دوره زمانی خاص مورد پسند و پذیرش اکثریت افراد هستند.

این نوع از پوشاک معمولا توسط طراحان، مجلات، مدل‌ها و سلبریتی‌ها تعیین و ترویج می‌شود و هر فصل یا هر سال ممکن است تغییر کند. افرادی که تحت تاثیر مد قرار می‌گیرند، معمولا به دنبال تطابق با ترند‌ها و روندهای پوشاک هستند و از انتخاب‌های شخصی و خلاقانه خودداری می‌کنند.

تحت تاثیر استایل قرار گرفتن یعنی انتخاب و پوشیدن لباس‌هایی که بیانگر شیوه و سبک شخصی یک فرد در ارتباط با پوشاک هستند. این نوع از پوشاک متعلق به خود فرد است و توسط عواملی مثل جنسیت، سن، فرهنگ، مذهب، شغل و زندگی اجتماعی او تأثیر می‌پذیرد.

چگونه پیراهن را درون شلوار قرار دهیم؟

افرادی که تحت تاثیر استایل قرار می‌گیرند، معمولا به دنبال بیان شخصیت، سلیقه، خلاقیت و اعتماد به نفس خود هستند و از الهام‌گیری از مد برای تکامل استایل خود استفاده می‌کنند.

تحت تاثیر مد یا استایل قرار گرفتن می‌تواند مزایا و معایبی برای فرد داشته باشد. مزایای تحت تاثیر مد قرار گرفتن می‌تواند شامل بودن در جریان آخرین تغییرات پوشاک، ایجاد حس انتماء به یک گروه اجتماعی و افزایش اعتماد به نفس در مواجهه با دیگران باشد.

معایب تحت تاثیر مد قرار گرفتن می‌تواند شامل کاهش خلاقیت و اصالت، از دست دادن هویت شخصی و انفرادی و افزایش هزینه‌های پوشاک باشد. مزایای تحت تاثیر استایل قرار گرفتن می‌تواند شامل ابراز شخصیت و احساسات، ایجاد حس رضایت و خوشحالی و افزایش خلاقیت و اصالت باشد.

معایب تحت تاثیر استایل قرار گرفتن می‌تواند شامل برخورد با انتقاد و ردش از سوی برخی افراد، احساس تنهایی و عدم انتماء به یک گروه اجتماعی و کاهش انعطاف‌پذیری در تغییر پوشاک باشد.

کلمه‌ی مد و استایل

کلمات تفاوت مد و استایل امروزه به جای یکدیگر استفاده می‌شوند و برای برخی از افراد تشخیص تفاوت مد و استایل لغوی چندان مشهود نیست. مد به شما می‌گوید که چگونه با توجه به نظرات لباس بپوشید و سبک به شما می‌گوید که خود باشید.

مد می‌تواند شامل موارد زیادی مانند لباس، کفش، لوازم شخصی، لوازم آرایشی و غیره باشد. افراد مشهور، به ویژه بازیگران، در ایجاد روند مد تأثیرگذار هستند. اما این سبک خاص افراد است و سلیقه شخصی تعیین می‌کند که چه لباس و لوازمی استفاده شود.

تغییرات مد و استایل

مد هر فصل و هر سال تغییر می‌کند. زیرا در انتخاب مد دیگران به جای شخص فکر می‌کنند، زمان تغییر آن نیز تحمیل می‌شود و به شخص بستگی نخواهد داشت.

اما سبک رشد می‌کند و بهبود می‌یابد. سبک می‌تواند تحت تأثیر سن، شخصیت، آداب و فرهنگ یک فرد بزرگسال باشد و خلاقیت جایگاه خود را در آن حفظ کند. سبک با تغییر در زندگی و سن فرد تغییر می‌کند.

تفاوت مد و استایل چیست
تفاوت مد و استایل چیست

چند سوال مهم از تفاوت مد و استایل

 • اهمیت کدام بیشتر است؟
  هنگام انتخاب لباس بیشتر به کدام یک توجه می‌کنید؟ تفاوت مد و استایل؟ واقعیت این است که مهم نیست که یک لباس از یک چهره مشهور یا یک مدل زیبا به نظر می‌رسد، لزوما باعث نمی‌شود که شبیه شما باشد. هنگام انتخاب لباس به سبک خود توجه کنید. لباسی که بیانگر شخصیت شماست. و به رنگ پوست و بدن خود باشید.
 • اولویت با کدام است؟
  سالانه صدها مد تولید و معرفی می‌شود که 5٪ آن‌ها برای بدن، ظاهر، قد، رنگ پوست و … مناسب نیستند. مهم نیست که یک مد در بدن یک فرد مشهور عالی به نظر می‌رسد. اگر متناسب با سبک و نوع بدن شما نباشد، فاجعه بار به نظر می‌رسید. در نتیجه، قطعاً هنگام انتخاب، استایل باید اولویت شما باشد.
 • آیا باید مد را برای همیشه رها کرد؟
  نه، در واقع شما باید با ظاهری انتخابی قسمت‌هایی از مد را که متناسب با سبک شماست انتخاب کنید. در واقع، این واقعیت که شما آگاهانه و گزینشی به مد دارید، نکته اصلی است. به عنوان مثال، اگر دامن کوتاه چین دار مد بود و به سراغ شما نمی‌آمد. می‌توانید متناسب با اندام خود دامن چین دار بلند انتخاب کنید. مد باشید و مطابق سبک خود لباس بپوشید.
 • اگر مد تغییرپذیر باشد، استایل همیشه ثابت است؟
  اینکه بگوییم مد تغییر می‌کند به این معنی نیست که این استایل برای همیشه دوام دارد. به عکس‌های ده سال پیش خود نگاه کنید. آیا سبک لباس شما تغییر نکرده است؟

تفاوت مد و استایل در اینجا این است که استایل با تغییر سن و سلیقه شخصی تغییر می‌کند. اما اول، سرعت تغییر بسیار کندتر از مد است. ثانیا، این شخصی است که سبک را تغییر می‌دهد. اما مد توسط مارک‌های مد و شرکت‌های بزرگ در حال تغییر است.

33 مدل کلاه بافتنی پسرانه در سال 2023

جمع بندی

خب تفاوت مد و استایل را دانستیم و همانطور که گفته شد، مد پشت صحنه توسط شرکت‌های بزرگ با اهداف سرمایه داری کنترل می‌شود و به دلیل تبلیغات گسترده، تولید انبوه نیز برای محصولات معرفی شده در نظر گرفته خواهد شد. اما از آنجا که نظر شخصی شخص همیشه درگیر استایل است، نوعی انحصار و تولید واحد در آن وجود دارد.

منبع: Fashion VS Style

5/5 - (1 امتیاز)

مجله نوبل

سایت مجله نوبل یک سایت خبری و فرهنگی است که در زمینه‌های مختلفی از جمله تکنولوژی، فیلم و سینما، مد و استایل، سبک زندگی و ... فعالیت می‌کند. در این سایت شما می‌توانید به آخرین اخبار و گزارش‌ها در این حوزه‌ها دسترسی پیدا کنید و همچنین مقالات، نقد و بررسی فیلم‌ها، محصولات تکنولوژی و مد را مطالعه کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا