سبک زندگی

آموزش کاشت ریحان در خانه | طرز کاشت ریحان در منزل

در این مقاله با کاشت ریحان در خانه با شما هستیم. ریحان یکی از سبزیجات معطر و لذیذی است که می توانید در آشپزی از آن استفاده کنید یا همراه غذا میل کنید و از خواص بی نظیر و عطر فوق العاده آن بهره مند شوید. شاید فکر کنید کاشت ریحان در خانه کار دشواری است. اما اگر نور کافی داشته باشید، بسیار آسان است و سریع نتیجه می دهد. در مورد هنر کاشت ریحان در باغچه و گلدان بیشتر بخوانید. در ادامه با مجله نوبل همراه باشید.

آیا می توان ریحان را در خانه کاشت؟

خیلی ها فکر می کنند که محیط خانه برای کاشت ریحان در خانه دیگر مناسب نیست و فقط باید از گیاهان آپارتمانی نگهداری کرد. اما جالب است بدانید که اکثر طاقچه هایی که در طول روز نور زیادی دریافت می کنند بهترین مکان برای کاشت انواع سبزیجات خوراکی هستند. لیست گیاهانی که می توانید روی طاقچه بکارید و از محصولات خوراکی آنها استفاده کنید بسیار طولانی است. می توانید انواع سبزیجات معطر تا فلفل و حتی گوجه فرنگی را در گلدان بکارید.

طرز کاشت ریحان در خانه
طرز کاشت ریحان در خانه

می توانید برای تهیه چای، موهیتو و نوشیدنی های معطر نعناع بکارید، می توانید پیازچه را بکارید تا طعمی منحصر به فرد به غذاهای مختلف مانند سوپ بکارید و برای تهیه سالسا خانگی با بهترین طعم، می توانید گشنیز و جعفری بکارید. یکی دیگر از پر مصرف ترین سبزیجات معطر، ریحان است. تقریباً می توانید آن را در هر غذایی قرار دهید و با تمام غذا میل کنید.

می توانید از ریحان برای تهیه انواع سس پستو، به عنوان تزیین پیتزا، طعم دادن به سوپ ها و افزودن عطر بی نظیر به اکثر غذاها استفاده کنید.

کاشت ریحان در خانه بسیار ساده تر از آن چیزی است که فکر می کنید. کافی است محیط مناسبی را برای رشد گیاه فراهم کنید و از طعم و عطر بی نظیر آن لذت ببرید. اگر دوست دارید در خانه سبزیجات بکارید، حتما راهنمای کامل زیر را بخوانید:

کاشت ریحان در خانه به چه محیطی نیاز دارد؟

قبل از کاشت هر گیاهی باید شرایط بهینه رشد و پرورش آن را در نظر بگیرید. گیاهان با یکدیگر بسیار متفاوت هستند و محیط بهینه آنها برای هر گیاه متفاوت است. مهمترین قدم در موفقیت کاشت ریحان در منزل، داشتن محیط مناسب برای رشد آن است. اگر محیط خانه برای این کار مناسب نباشد، هر چقدر هم که تلاش کنید، نمی توانید نتیجه بگیرید.

راه حل‌های سریع و آسان برای رفع بوی سوختگی برنج

ریحان یکی از گیاهانی است که شرایط گرمسیری را ترجیح می دهد. این گیاه معطر عاشق نور زیاد است و واقعا از سرما متنفر است. نباید آن را در جایی قرار دهید که باد شدید می وزد و خاک آن همیشه مرطوب باشد. یک پنجره رو به جنوب بهترین مکان برای کاشت ریحان در خانه است. این پنجره نور زیادی می گیرد و می تواند بهترین مکان برای کاشت انواع سبزیجات باشد.

کاشت ریحان در منزل
کاشت ریحان در منزل

برای کاشت ریحان در خانه و سایز سبزیجات خوراکی، شرایط نگهداری در خانه و بیرون تقریباً یکسان است، اما باید به تغییرات شدید دما در طول شب توجه کنید. اگر ریحان را در فضای باز می کارید و می دانید که در جایی که زندگی می کنید دمای روز و شب بسیار تغییر می کند، بهتر است در مورد آن تجدید نظر کنید.

ریحان و باد سرد رابطه خوبی با هم ندارند. باید مطمئن شوید که گیاه شما برای مدت طولانی از باد سرد و هوای سرد محافظت می شود. اگر در محیطی زندگی می کنید که مستعد خشکسالی و آفتاب شدید و سوزان است، باید در ساعاتی از روز که آفتاب بسیار شدید است، گیاه را به طور منظم آبیاری کنید و در سایه قرار دهید.

آموزش کاشت ریحان در منزل

برای کاشت مجدد و تکثیر ریحان از یک گیاه کاملاً رشد یافته، مراحل زیر را دنبال کنید:

 • مکانی را برای کاشت ریحان در خانه انتخاب کنید که نور کافی داشته باشد. حتماً خاکی بخرید که به خوبی با گیاهان شما کار کند و گلدانی بخرید که زهکشی خوبی برای خاک فراهم کند.
 • ابتدا گلدان را تا یک چهارم حجم آن با خاک مناسب پر کنید.
 • گیاه ریحان را از ظرف پلاستیکی که در آن قرار داده شده است خارج کنید و با دست به آرامی ریشه ها و کثیفی های چسبیده به ریشه را جدا کنید.
 • ریحان را به آرامی در گلدان قرار دهید و شروع به پر کردن خاک اطراف آن کنید. مطمئن شوید که اولین برگ های گیاه همسطح بالای گلدان باشد و خیلی دور از گلدان نباشد.
 • به گیاه کمی آب بدهید و اجازه دهید با خانه جدید خود سازگار شود.
کاشت ریحان در آپارتمان
کاشت ریحان در آپارتمان

برای رشد ریحان در خانه از بذر، مراحل زیر را دنبال کنید تا مطمئن شوید گیاه شما به خوبی رشد می کند و کاشت موفقیت آمیز است:

 • یک گلدان یا بستر مناسب برای بذرهای خود انتخاب کنید. وقتی صحبت از محیط جدید می شود، انتخاب واقعاً با شماست.
 • می توانید چند دانه را در گلدان های کوچک بکارید، آنها را به صورت پراکنده در جعبه بکارید یا گلدان های بزرگی را برای کاشت سبزیجات آماده کنید.
 • وقتی گلدان خود را انتخاب کردید، آن را تقریباً تا لبه با خاک پر کنید. سپس با انگشت خود سوراخ هایی به عمق سه سانتی متر ایجاد کنید. دانه ها را در سراسر آن پخش کنید، سپس سوراخ ها را با خاک بپوشانید.
 • بذرها را آبیاری کنید و آنها را در محلی قرار دهید که بیش از 6 ساعت نور مستقیم خورشید در روز داشته باشد یا یک چراغ رشد LED بخرید تا مطمئن شوید که مقدار مناسب نور در روز را دریافت می کنند.
 • هنگامی که ریحان واقعاً شروع به رشد کرد، می توانید از قیچی برای بریدن گیاه استفاده کنید اگر برگ ها خیلی متراکم هستند. همچنین باید از ترفند نیشگون گرفتن برگهای بالایی برای تشویق گیاه به بوته شدن استفاده کنید.
راه‌های عملی برای اینکه چگونه اعتماد بنفس داشته باشیم

مراقبت از گیاه ریحان در خانه

گیاه ریحان خاک مرطوب را دوست دارد و به محض خشک شدن خاک باید آبیاری شود. از آنجایی که ریحان در شرایط سرد عملکرد خوبی ندارد، دمای اتاق و آب ولرم بهترین گزینه برای گیاه است. اگرچه او آب را دوست دارد; اما خاک گیاه باید زهکش خوبی داشته باشد. همچنین نور مستقیم خورشید که می تواند شش تا هشت ساعت در روز باشد برای رشد گیاه ضروری است.

هنگامی که شروع به دیدن گل روی گیاه کردید، یا ریحان شروع به بلندتر شدن کرد، می توانید با انگشتان خود برگ های بالایی را نیشگون بگیرید و گل ها را هرس کنید. این گیاه شما را تشویق می‌کند تا به جای گل، روی رشد برگ تمرکز کند، برگ‌های بیشتری تولید کند و به‌جای اینکه بلندتر و راست‌تر رشد کند.

كاشت ريحان در گلدان
كاشت ريحان در گلدان

گاهی اوقات می توانید از کودهای چند منظوره موجود در گل فروشی ها برای تقویت رشد گیاه استفاده کنید. البته می توانید هنگام کاشت گیاه کود حیوانی را نیز به آن اضافه کنید. اما اگر از خاک غنی و مناسب استفاده کرده اید، نیازی به کود به مقدار کم نیست. اگر رشد گیاه شما متوقف شده است، برای تهیه کود مناسب با فروشنده مشورت کنید.

چگونه گیاه ریحان را تکثیر کنیم؟

اگر قصد تکثیر گیاه را از طریق قلمه دارید باید به گیاه ریحان سالم با برگ یا حتی قلمه که از فروشگاه یا گیاه همسایه تهیه کرده اید دسترسی داشته باشید. همچنین باید قیچی یا چاقو، فنجان آب و خاک مناسب برای این کار داشته باشید. پس از تهیه لوازم مورد نیاز برای تکثیر ریحان مراحل زیر را انجام دهید:

 • قیچی یا چاقوی تمیزی بردارید و ساقه های به طول 10 تا 12 سانتی متر را از گیاه ببرید. شما باید این قطعات را درست در یک گره (محل تلاقی برگ و ساقه) برش دهید.
 • هر تعداد قلمه را که می خواهید جمع کنید، سپس تمام برگ ها را از پنج سانتی متر پایین قلمه بردارید. برش شما کمی لخت به نظر می رسد. اما حذف برگ های اضافی از پوسیدگی قارچ یا برگ در آب جلوگیری می کند.
 • قلمه ها را در یک فنجان آب قرار دهید. می توانید برای هر قلمه از یک فنجان استفاده کنید یا دو یا سه قلمه را با هم در یک فنجان قرار دهید. آنها را در جایی قرار دهید که نور زیادی دریافت کنند، اما نور آنقدر شدید نباشد که بسوزند. آب فنجان ها را هر روز عوض کنید تا آب راکد نشود و به گیاهان شما آسیبی نرسد.
 • هنگامی که گیاهان شما شروع به رشد ریشه می کنند، که ممکن است یک هفته یا بیشتر طول بکشد، آنها را زیر نظر داشته باشید تا زمانی که ریشه ها به چهار اینچ برسد. این روند ممکن است یک یا دو هفته دیگر طول بکشد. هنگامی که ریشه ها به این طول رسیدند، می توانید آنها را با موفقیت به باغچه یا گلدان منتقل کنید.
چرا سگ ها به پتو علاقه دارند؟
آموزش کاشت ریحان در خانه
آموزش کاشت ریحان در خانه

همچنین می توانید قلمه های ریحان را مستقیماً در خاک تکثیر کنید. همان مراحل بالا را دنبال کنید؛ اما به جای قرار دادن آنها در فنجان های آب، می توانید قلمه ها را مستقیماً در خاک بکارید. در صورت استفاده از این روش، بهتر است قبل از کاشت، هورمون ریشه زایی خریداری کرده و انتهای قلمه ها را در آن فرو کنید. این واقعا در رشد ریشه موثر است.

چگونه ریحان رشد یافته را برداشت کنیم؟

اکنون به مرحله جذاب کاشت ریحان در خانه رسیده اید. وقتی می توانید گیاه خود را برداشت کنید و از آن استفاده کنید. برای این منظور کافی است هر تعداد برگ که می خواهید از گیاه اصلی جدا کنید یا چند سانتی متر از بالای گیاه بردارید. البته سعی کنید به اندازه کافی صبر کنید تا گیاه شما به خوبی رشد کند. برای گرفتن آن عجله نکنید.

بریدن گیاه از قسمت های بالاتر درست مانند نیشگون گرفتن گیاه عمل می کند. این گیاه را تشویق می کند تا برگ های بیشتری رشد کند و ضخیم تر شود. به این ترتیب گیاه شما به جای بلندتر شدن برگ های بیشتری تولید می کند، چیزی که ما از گیاه ریحان می خواهیم.

نتیجه

کاشت ریحان در خانه کار ساده ای است و هیچ تفاوتی با کاشت آن در باغ ندارد. کافی است شرایط مناسب برای رشد گیاه فراهم شود. این گیاه به خاک سبک و مرطوب زیادی نیاز دارد. در مدت زمان کوتاهی می توانید محصول خوشبو و جذاب خود را برداشت و در غذا از آن استفاده کنید.

 

منبع: allthatgrows

این مطلب چقدر براتون مفید بود؟

مجله نوبل

سایت مجله نوبل یک سایت خبری و فرهنگی است که در زمینه‌های مختلفی از جمله تکنولوژی، فیلم و سینما، مد و استایل، سبک زندگی و ... فعالیت می‌کند. در این سایت شما می‌توانید به آخرین اخبار و گزارش‌ها در این حوزه‌ها دسترسی پیدا کنید و همچنین مقالات، نقد و بررسی فیلم‌ها، محصولات تکنولوژی و مد را مطالعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا