اکسسوریمد و استایل

آبکاری طلا در منزل | آبکاری و براق کردن طلا در خانه

آبکاری طلا در منزل ممکن است برای عموم مردم پیچیده و دشوار به نظر برسد، اما این فرآیند را می توان به راحتی با انواع تجهیزات در دسترس انجام داد. در واقع فلز طلا با گذشت زمان و استفاده مداوم ممکن است کثیف شده و درخشندگی خود را از دست بدهد. بنابراین انجام فرآیند آبکاری در منزل به شما کمک می کند تا با پوشاندن یک لایه طلا بر روی جسم مورد نظر به راحتی و در کمترین زمان زیورآلات خود را جلا داده و براق کنید. در ادامه با مجله نوبل همراه باشید.

آبکاری طلا در منزل با تهیه کیت کامل آبکاری طلا قابل انجام است که در قسمت های بعدی آموزش داده خواهد شد. اما قبل از آن برای انجام آبکاری طلا در منزل باید دانست که فرآیند آبکاری طلا چیست. در ادامه این مقاله توضیح داده شده است.

آموزش آبکاری بدلیجات در منزل
آموزش آبکاری بدلیجات در منزل

آبکاری طلا چیست؟

برای اینکه به درستی بفهمیم آبکاری طلا چیست، باید گفت که در این فرآیند سطوح مورد نظر توسط جریان الکتریکی با لایه نازکی از طلا پوشانده می شود. آبکاری طلا در مواردی که زیورآلات خراشیده یا کدر می شوند کاربرد قابل توجهی دارد. در واقع با انجام آبکاری طلا در منزل می توان مقاومت زیورآلات و بدلیجات را در برابر عواملی مانند سایش و خوردگی افزایش داد.

لازم به ذکر است که آبکاری طلا در منزل تقریباً روی تمام فلزات قابل انجام است. اما نکته قابل توجه این است که وقتی زیورآلات نقره با طلا روکش می شوند، به دلیل قرابت زیاد این دو فلز، سطح آن ها کدر و کدر می شود. برای جلوگیری از این مشکل پیشنهاد می شود که پوشش دهی در دو مرحله انجام شود. به این ترتیب که ابتدا آبکاری مس روی زیورآلات نقره انجام می شود و سپس لایه نازکی از طلا روی آن پوشانده می شود. برای دریافت هر نوع خدمات آبکاری می توانید به سایت فرمت مراجعه نمایید.

بهترین شلوارک لاغری برای خانم‌ها کدام است؟

همچنین برای خرید زیورآلات باید اضافه کنیم که، خرید زیورالات می‌تواند بهتر از خرید طلا باشد! زیرا زیورالات انعطاف پذیری بیشتری در طراحی و استفاده دارند. همچنین، زیورالات می‌توانند به صورت سفارشی و با توجه به سلیقه شخصی تهیه شوند، در حالی که طلا معمولا به صورت استاندارد و بدون امکان تغییر در بازار موجود است. همچنین، زیورالات معمولا قیمت کمتری نسبت به طلا دارند و امکان دسترسی آسان‌تری برای افراد با درآمد متوسط فراهم می‌کنند. به همین دلیل، خرید زیورالات و اکسسوری از کالای تک ممکن است بهترین گزینه برای افرادی با سلیقه‌های متنوع و محدودیت‌های مالی باشد.

آبکاری طلا در منزل

به طور کلی اگر ابزار و دانش مناسبی داشته باشید، آبکاری طلا یک تکنیک ساده است. اولین قدم برای آبکاری طلا در خانه، تهیه کیت کامل آبکاری طلا است. این کیت معمولاً شامل یک محلول طلای مایع، یک منبع برق و یک چنگک آبکاری است که به منبع برق متصل می شود. همچنین مشتریان می توانند کیت مورد نظر خود را بر اساس نوع محلول آبکاری طلا (14 عیار، 18 عیار، 24 عیار) انتخاب کنند. برای آبکاری طلا در منزل با استفاده از کیت های مخصوص مراحل زیر باید به ترتیب انجام شود.

آبکاری اسیدی طلا
آبکاری اسیدی طلا

آماده سازی سطح

ابتدا برای آبکاری طلا در منزل، سطحی که قرار است آبکاری شود باید تمیز شود تا تمامی کثیفی ها و ذرات روغن از روی جسم مورد نظر گرفته شود. برای خلاص شدن از شر تمام کثیفی ها می توان سطح مورد نظر را صیقل داد یا سندبلاست کرد.

تمیزکاری کامل

به منظور آبکاری طلا در منزل، دور دوم تمیزکاری با استفاده از روش های الکتروکوتر، بخار یا اولتراسونیک انجام می شود. این مرحله که به عنوان تمیز کردن عمیق شناخته می شود، برای اطمینان از پاک شدن کامل روغن یا کثیفی باقی مانده ضروری است. تمیز کردن با بخار معمولاً روش خوبی برای تمیز کردن جواهرات با درزها و شکاف های گسترده است.

شستشو

زیورآلاتی یا اکسسوری که قرار است با طلا روکش شود باید با آب شسته شود تا بقایای مواد تمیزکننده استفاده شده از بین برود.

چرا سگ ها به پتو علاقه دارند؟
آبکاری طرح طلا
آبکاری طرح طلا

لایه آستر را اعمال کنید

لایه آستر (همچنین به عنوان لایه فلاش شناخته می شود) یک لایه بسیار نازک از آبکاری نیکل است که به قسمت فلزی اصلی می چسبد. لایه نیکل پیوند بین سطح زیرین و طلا را بهبود می بخشد. همچنین از خراب شدن مخزن آبکاری طلا توسط آلاینده ها جلوگیری می کند و از مخلوط شدن فلزات و احتمالاً واکنش منفی آنها جلوگیری می کند.

شستشوی دوم

قطعه جواهرات باید دوباره با آب کاملاً شسته شود تا پاک کننده های باقیمانده از بین بروند.

پوشش پایه را اعمال کنید

در این مرحله لایه هایی از فلزات مانند نقره، نیکل و مس اضافه می شود. در مرحله آخر، طلا در بالای سطح رسوب می کند.

پوشش نهایی

قطعه جواهر در محلول آبکاری غوطه ور می شود تا یون های طلا را جذب کند. فلزات مختلف به دما و ولتاژ متفاوتی نیاز دارند. جواهراتی که قرار است آبکاری شوند از میله کاتد آویزان است. سپس در مخزن محلول آبکاری طلا که دارای بار مثبت است غوطه ور می شوند. جواهرات با بار منفی یون های طلا را با بار مثبت جذب می کنند و در این فرآیند آبکاری می شوند.

شستشوی نهایی

در نهایت جواهرات آبکاری شده را در آب شسته و سپس آویزان می کنند تا خشک شوند.

آبکاری بدلیجات استیل
آبکاری بدلیجات استیل

آبکاری طلای سفید

به طور کلی برای آبکاری طلای سفید از روکش فلزی رودیوم استفاده می شود که آن را بسیار صیقلی و زیبا می کند. فلز رودیوم در آبکاری طلای سفید علاوه بر حفظ سفیدی باعث درخشندگی و ماندگاری بیشتر آن می شود.

آبکاری طلای سفید با رودیوم باعث افزایش سختی و مقاومت جواهرات می شود. در واقع طلای سفید روکش شده با رودیوم در برابر خراشیدگی و سایش مقاومت بیشتری نسبت به نمونه هایی که روکش نشده اند دارد. جنس اصلی این جواهرات طلای 18 عیار است. با این تفاوت که با لایه ای سفید از فلز رودیوم پوشانده شده و قیمت روکش طلای آن بالاتر از طلای 18 عیار خالص است.

استایل مناسب کنسرت؛ استایل کنسرت چه ویژگی دارد

توجه داشته باشید که طلای سفید با طلایی که روکش سفید دارد متفاوت است. طلای سفید ترکیبی از طلای زرد و فلزات سفید مانند نقره و نیکل است، در حالی که طلای سفید طلای زرد با روکش رودیوم است. گاهی اوقات طلای خریداری شده ممکن است در برخی افراد باعث ایجاد حساسیت شود که دلیل آن وجود نیکل در آلیاژ است. لازم به ذکر است که آبکاری طلای سفید با رودیوم از حساسیت پوست جلوگیری می کند و وجود روکش رودیوم مانع از قرار گرفتن مستقیم پوست در معرض نیکل می شود.

قیمت آبکاری طلا

قبل از انجام آبکاری طلا در منزل باید بررسی کنید که آیا زیورآلات مورد نظر ارزش طلاکاری را دارند یا خیر. زیرا قیمت طلا بالاست و جواهرات را با طلا آبکاری می کنند تا ارزش داشته باشند. اما به طور کلی قیمت آبکاری طلا با توجه به رنگ طلا و وزن آن متفاوت است.

آبکاری طلا روی نقره
آبکاری طلا روی نقره

به عنوان مثال، قیمت طلای سفید بالاتر از زرد است. در واقع رنگ سفید به دلیل آبکاری با فلز رودیوم گران قیمت و کمیاب باعث افزایش قیمت روکش طلای سفید می شود. همچنین ذکر این نکته ضروری است که هر چه روکش طلا شما ضخیم تر باشد، قیمت آبکاری طلا نیز بالاتر خواهد بود. همچنین میتوانید مقاله طلای کم اجرت چیست را نیز مطالعه کنید.

جمع بندی

برای پوشاندن طلا و جواهراتی که کدر و سیاه شده اند از روش الکترولیز استفاده می کنند. در روش الکترولیز، طلا و جواهرات را در محلول مخصوصی قرار داده و جریان الکتریکی به آن وارد می شود، زمانی که جریان الکتریکی وارد توپی کاتیونی می شود، طلا و جواهرات پوشش را جذب می کنند و طلا مانند روکش به جواهرات می چسبد. آبکاری طلا فقط برای بازگرداندن زیبایی و درخشش طلا انجام می شود و زیورآلات و زیورآلات را در برابر خط و خش مقاوم می کند. آنها همچنین از فلزات مختلفی مانند طلا، مس و رادیوم در فرآیند آبکاری استفاده می کنند.

 

منبع: goldplating

5/5 - (1 امتیاز)

مجله نوبل

سایت مجله نوبل یک سایت خبری و فرهنگی است که در زمینه‌های مختلفی از جمله تکنولوژی، فیلم و سینما، مد و استایل، سبک زندگی و ... فعالیت می‌کند. در این سایت شما می‌توانید به آخرین اخبار و گزارش‌ها در این حوزه‌ها دسترسی پیدا کنید و همچنین مقالات، نقد و بررسی فیلم‌ها، محصولات تکنولوژی و مد را مطالعه کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا