رپورتاژ

ممبران در تصفیه آب چیست؟

در تصفیه آب فیلتری وجود دارد که عملکرد بسیاری دقیقی را ارائه می دهد و باعث می شود که تمام املاح از آب گرفته بشوند.

فیلتر ممبران تصفیه آب نبض دستگاه های تصفیه آب امروزی است.

در فرآیند تصفیه آب یکی از فیلتر هایی که وظیفه ای اصلی بر عهده دارد و آلاینده های موجود در آب را تا حد بسیار زیادی از بین می برد فیلتر ممبران است.

ممبران تصفیه آب صنعتی چیست؟

در صنعت تصفیه ی آب روز به روز روش های جدیدی به وجود می آید که نیاز های آدمی به آب شرب مصرفی بیشتر را برطرف می کند.

دیگر همانند گذشته برای تامین آب آشامیدنی سالم نیازی به جوشاندن آب و یا استفاده از تجهیزات تصفیه ی پیش پا افتاده نیست.

می توان بخش زیادی از آلاینده های آلوده ی آب را با استفاده از فیلتر های تصفیه آب ممبران از آب جدا کرد و آب مصرفی بخش زیادی از صنایع مورد نظر را تامین نمود.

در این مقاله تا آن جایی که بتوانیم به توضیخاتی درباره ی نحوه ی عملکرد فیلتر ممبران تصفیه آب می پردازیم.

نحوه ی عملکرد فیلتر ممبران

فیلتر ممبران دارای غشا است. آب در ممبران تصفیه آب شروع به چرخیدن می کند. این غشا نوعی پارچه ی مخصوص است که آب شروع به چرخیدن در ممبران کرده و سعی بر این می شود که از غشای این پارچه ی مخصوص عبور کند.

ولی از آن جایی که غشای این پارچه بسیار نازک و نفوذ ناپذیر است تمام باکتری ها قارچ ها و یا آلاینده های دیگر تمام ذرات و همه چیز به غیر از آب خالص در پشت این غشا باقی می ماند.

راهنمای کامل خرید میز تلویزیون شیشه‌ای: انتخابی هوشمندانه برای خانه‌ی مدرن شما

تنها آب خالص است که از منافذ این غشا عبور می کند.

به همین ترتیب آبی که از تصفیه ی ممبران خارج می شود آبی است با نهایت خلوص و تا درصد بسیار زیادی بدون هیچ ماده ی اضافی دیگر.

عملکرد فیلتر ممبران به این شکل است. به همین ترتیب حتی آلاینده ها و یو نهایی هم که برای بدن آدمی مفید هستند در پشت غشا باقی می مانند.

پس در دستگاه های تصفیه آب اسمز معکوس که دارای فیلتر ممبران تصفیه آب هستند به غیر از فیلتر ممبران فیلتر های دیگری هم برای تامین مواد آلی و یون های مورد نیاز بدن آدمی قرار می دهند.

تمیز کردن ممبران

از آن جایی که این غشا عملکرد بسیار دقیقی دارد. پس عقلانی به نظر می رسد که خیلی زود نیاز به تمیز کاری پیدا کند. به همین منظور باید متخصصی وجود داشته باشد که هر ماه در یک زمان مشخص اقدام به بررسی ممبران کند و اگر ممبران نیاز به تمیز کاری های فیزیکی و یا شیمیایی داشت تمیز کاری فیزیکی و شیمیایی آن را انجام بدهد.

تمیز کردن فیلتر ممبران تصفیه آب دارای دو نوع فیزیکی و شیمیایی است که در ادامه به توضیح مختصری درباره ی این تمیزکاری می پردازیم.

در تمیزکاری فیلتر ممبران به صورت شیمیایی، غشای ممبران تصفیه آب با استفاده از مواد شیمیایی مخصوصی شسته می شود و به همین ترتیب منافذ و روزنه های بسیار کوچک آن همانند روز اول باز می شوند. به همین ترتیب می توان از فیلتر ممبران برای تمیز کردن و تصفیه کردن دوباره ی آب استفاده نمود.

10 ترفند عالی پوشیدن لباس برای مخفی کردن برجستگی شکم

زمانی که غشای ممبران را با استفاده از مواد شیمیایی مخصوصی شست و شو می دهیم می توانیم از ممبران برای تصفیه ی دوباره ی فیلتر ممبران استفاده کنیم.

در روش دوم ممبران را به وسیله ی ابزار های فیزیکی مورد تمیزکاری قرار می دهند.

ممبران علاوه بر اینکه دچار گرفتگی منافذ درون خود می شود دچار رسوب گیری هایی نیز می شود که این رسوب ها همانند جرم هایی به بدنه ی ممبران تصفیه آب می چسبند.

در بررسی های ماهانه متخصصی که اقدام به تمیز کردن ممبران می کند باید با فرچه ها و دستمال هایی مخصوص این رسوبات و اجرام جمع شده در ممبران را از بدنه ی ممبران جدا کرده و آن را دوباره تمیز بنماید.

این دو روش روش های فیزیکی و شیمیایی تمیز کردن ممبران بودند.

اما علاوه بر اینجا باید روش های پیشگیری را هم رعایت کرد.

در روش های پیشگیری قبل از آن که ممبران ها آب را تصفیه کنند فیلتر های دیگری هم نیز در پشت سر فیلتر ممبران قرار می دهند که به همین ترتیب می توان از رسوبات آب تا حد بسیار زیادی کاسته و ابی که قرار است از فیلتر ممبران بگذرد تا حد بسیار زیادی تصفیه شده باشد.

وظیفه ی فیلتر ممبران

فیلتر ممبران تصفیه آب برای تصفیه آلاینده های درشت همانند ذرات ریز خاک و یا سنگ و یا حتی لجن ها نیست. فیلتر ممبران برای تصفیه آب از مواد و آلاینده های میکروبی و میکروسکوپی است.

ممبران را به این منظور ساخته اند که از آن در تصفیه آب به صورت جدا سازی نمک که یک عنصر بسیار حلال در آب است استفاده کنند.

نکات مهم در خرید چراغ سقفی روکار

برای تصفیه ی نمک حل شده در آب و یا املاح دیگری که بسیار شبیه به نمک هستند.

باکتری ها قارچ ها و ذرات آسیب زای دیگر به بدن آدمی که برای کودکان و سالمندان مضر هستند توسط ممبران تصفیه شده و آب تصفیه شده برای بدن ضرری به همراه نخواهد داشت.

نتیجه گیری

در صنعت روش های متنوع و تفاوت های عمده ای در تصفیه ی آب وجود دارد اما بهترین روش برای تصفیه آب این است که بتوانیم از فیلتر های ممبران استفاده کنیم. شرکت آواب صنعت یکی از مجموعه های بزرگ ساخت و تولید دستگاه تصفیه آب صنعتی می باشد برای خرید با کارشناسان ما تماس بگیرید.

فیلتر های ممبران توانایی های ویژه ای در  تصفیه آب های آلوده و حتی آب های فاضلابی دارند.

نگرانی های محیط زیستی تا حد بسیار زیادی با اختراع فیلتر های ممبران برطرف شد.

چرا که اکنون که فیلتر های ممبران را داشتیم می توانستیم نگرانی آلوده شدن آب های آشامیدنی و یا به وجود آمدن فاضلاب های بیشتر را تا حد بسیار زیادی برطرف کنیم.

5/5 - (1 امتیاز)

مجله نوبل

سایت مجله نوبل یک سایت خبری و فرهنگی است که در زمینه‌های مختلفی از جمله تکنولوژی، فیلم و سینما، مد و استایل، سبک زندگی و ... فعالیت می‌کند. در این سایت شما می‌توانید به آخرین اخبار و گزارش‌ها در این حوزه‌ها دسترسی پیدا کنید و همچنین مقالات، نقد و بررسی فیلم‌ها، محصولات تکنولوژی و مد را مطالعه کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا