رپورتاژ

بهترین آنتی بیوتیک برای عفونت گوش چیست؟ چه چیزی مصرف کنیم؟

عفونت گوش در کودکان بسیار شایع است و می‌تواند افراد بزرگسال را هم درگیر کند. اغلب اوقات این بیماری عفونی در عرض چند روز و بدون هیچ درمانی برطرف می‌شود. اما هنگامی که عفونت گوش شدید است یا خود به خود بهبود پیدا نمی‌کند، بهترین آنتی بیوتیک برای عفونت گوش به عنوان یک درمان ضروری و موثر وارد عمل می‌شود.

در این مقاله شما را با بیماری عفونت گوش، بهترین روش درمان عفونت گوش و عوارض جانبی احتمالی آشنا می‌کنیم. همراه لیمومی باشید

عفونت گوش؛ این بیماری آزاردهنده

تجمع مایع گوش باعث انسداد و التهاب در نواحی مختلف گوش می‌شود که به آن عفونت گوش می‌گویند. گوش شما به گوش خارجی، گوش میانی و گوش داخلی تقسیم شده است و عفونت گوش ممکن است در هر یک از این نواحی رخ دهد. عفونت گوش با عنوان اوتیت گوش نیز شناخته می‌شود.

علت‌های مختلف عفونت گوش

به طور کلی باکتری‌ها، ویروس‌ها و قارچ‌ها می‌توانند ازجمله دلایل ایجاد عفونت در گوش باشند و اغلب به خاطر یک بیماری مانند سرماخوردگی یا آلرژی ایجاد می‌شوند. البته بروز عفونت‌های باکتریایی در ناحیه گوش داخلی بسیار نادر است.

به طور فهرست‌وار  دلایل زیر را برای عفونت گوش عبارتند از:

 • آلرژی
 • سرماخوردگی
 • مخاط اضافی عفونت‌های سینوسی
 • سیگار کشیدن
 • تغییرات فشار هوا

علائم عفونت گوش در بزرگسالان

علائم شایع عفونت گوش در بزرگسالان عبارتند از:

 • احساس درد یا ناراحتی خفیف در داخل گوش
 • احساس فشار مداوم در داخل گوش
 • تخلیه چرک‌مانند گوش
 • از دست دادن یا کاهش شنوایی

اگر هر دو گوش شما عفونت گرفته باشد، به مراتب درد شدیدتری را تجربه خواهید کرد. همچنین ممکن است هر گوش نشانه متفاوتی داشته باشد.

طبق پیشنهاد لیمومی اگر بعد از چند روز این علائم از بین نرفت، حتما به پزشک مراجعه کنید چون عفونت شما از نوع حاد است و اینجاست که باید به دنبال بهترین چرک خشک کن برای عفونت گوش خودتان باشید.

شیشه سکوریت در صنایع ساختمانی

علائم عفونت گوش در کودکان

کودکان و نوزادان ممکن است علاوه بر علائمی که در بزرگسالان مشاهده می‌شود، عفونت گوش را با نشانه‌های دیگری هم تجربه کنند. علائم بیماری عفونت گوش در کودکان و نوزادان عبارت است از:

 • مالش یا کشیدن گوششان
 • تب
 • عدم واکنش به صداهای خاص
 • از دست دادن تعادل
 • سردرد
 • بی‌قراری یا بی‌تابی
 • از دست دادن اشتها

معمولا عفونت گوش در کودکان کمتر از سه روز طول می‌کشد، اما می‌تواند تا یک هفته ادامه پیدا کند. چنانچه بعد از این مدت علائم بیماری رو به بهبودی نرفت، باید درمان با بهترین آنتی بیوتیک‌ها را شروع کنید.

توجه داشته باشید که کودکان کمتر از 6 ماه که تب یا سایر علائم عفونت گوش دارند باید مورد معاینه پزشک قرار گیرند. همچنین اگر فرزند شما تب بالاتر از 39 درجه سانتی‌گراد یا گوش درد شدید دارد، به پزشک مراجعه کنید.

برای عفوت گوش چه بخوریم؟

عوارض احتمالی عفونت گوش

عفونت گوش معمولا بدون دخالت پزشک برطرف می‌شود، البته در طی این زمان نباید خودتان سعی کنید مایع گوشتان را خارج کنید یا به قول خودمان با آن انگولک‌بازی در آورید؛ چون ممکن است عفونت شما عود کند.

رژیم مزوبولیک همان راهی است که برای سلامتی دنبالش می‌گردید.

در برخی مواقع عفونت گوش با عوارض نادری همراه است. این عوارض عبارتند از:

 • از دست دادن شنوایی
 • تاخیر گفتار یا زبان در کودکان (این حالت در زمانی که مایع مزمن در گوش میانی وجود دارد، شایع تر است.)
 • ماستوئیدیت (عفونت استخوان ماستوئید در جمجمه)
 • مننژیت (عفونت باکتریایی غشاهای پوشاننده مغز و نخاع)
 • پاره شدن پرده گوش

Top of Form

Bottom of Form

 روش‌های درمان و بهترین آنتی بیوتیک‌ها برای درمان عفونت گوش بزرگسالان

خوب است بدانید که آنتی بیوتیک‌ها به درمان عفونت‌های ویروسی کمک نمی‌کنند و طی چند روز بیماری شما خوب خواهد شد. چنانچه علائم شما بدتر شد یا بهبود نیافت، به پزشک مراجعه کنید. اگر عفونت گوش شما باکتریایی مزمن باشد یا بهتر نشود، پزشک آنتی بیوتیک تجویز خواهد کرد.

استفاده از پنی سیلین و آنتی بیوتیک‌های دیگر

بهترین آنتی بیوتیک برای عفونت گوش، پنی سیلین است. همچنین آموکسی سیلین نیز داروی بعدی است که از آن برای درمان عفونت گوش استفاده می‌کنند. اگر طی 10 روز مصرف قرص یا شربت آنتی بیوتیک، بیماری درمان نشد بسته به شدت عفونت پزشک شما ممکن است داروهای قوی‌تری مثل کلاریترومایسین، سفپودوکسیم و آزیترومایسین و… را هم برایتان تجویز کند.

نکات کلیدی در انتخاب بهترین سیستم سرمایشی برای آپارتمان

قطره گوش آنتی بیوتیک

عفونت باکتریایی مزمن گوش را می‌توان با قطره‌های آنتی بیوتیک گوش که به‌عنوان آنتی بیوتیک‌های موضعی نیز شناخته می‌شود، درمان کرد. داروهای موضعی بدون ایجاد عوارض جانبی، دارو را مستقیما به محل آلوده می‌رسانند.

Bottom of Form

گرم نگه داشتن گوش در عفونت گوش میانی

برای تسکین درد عفونت گوش میانی می‌توانید از مسکن‌هایی مانند ایبوپروفن و استامینوفن استفاده کنید. این داروها همچنین در صورت داشتن تب، به رفع آن هم کمک می‌کنند. گاهی اوقات، استفاده از کمپرس گرم و بالا نگه داشتن قسمت بالایی بدن می‌تواند به تخلیه لوله شنوایی و کاهش درد ناشی از عفونت گوش میانی کمک کند.

آنتی بیوتیک‌های درمانی عفونت گوش داخلی

بنادریل (دیفن هیدرامین) و آنتی ورت (مکلیزین) دو داروی OTC هستند که می‌توانند برای درمان سرگیجه و حالت تهوع ناشی از عفونت گوش داخلی استفاده شوند. هرچند این داروها می‌توانند علائم عفونت گوش داخلی را کاهش دهند، اما خود عفونت را درمان نمی‌کنند؛ بنابراین باید به سراغ درمان عفونت گوش با آنتی بیوتیک بروید.

در چنین شرایطی قرص ضد تهوع برای کمک به کنترل این نشانه، داروهای استروئیدی مانند پردنیزون برای کاهش التهاب آنتی بیوتیک‌ها یا داروهای ضد ویروسی برای درمان خود عفونت توسط پزشک به شما توصیه خواهد شد.

جراحی گوش

جراحی آخرین راه درمان عفونت گوش است. در حالی که استفاده از این روش در کودکان رایج‌تر است، اما می‌توان از آن برای کمک به بزرگسالانی که به عفونت‌های مزمن و مکرر گوش مبتلا می‌شوند هم استفاده کرد. جراحی ممکن است با خطرات و عوارضی همراه باشد، برای همین آخرین گزینه است و قبل از انجام آن، پزشک تمام نکات را با شما در میان خواهد گذاشت.

راه‌های درمان عفونت گوش

درمان خانگی برای درمان عفونت گوش

اگر در اینترنت جست‌وجو کنید قطعا به راه‌های متفاوتی از روش‌های درمان خانگی عفونت گوش می‌رسید، اما بهتر است با احتیاط عمل کنید. توصیه‌هایی که در ادامه گفته شده می‌تواند عفونت شما را بهبود بخشد و از بروز عوارض جلوگیری کند.

 • یک پارچه گرم را روی گوش آسیب دیده بمالید.
 • از داروهای مسکن بدون نسخه مانند ایبوپروفن یا استامینوفن استفاده کنید.
 • برای تسکین درد از قطره گوش استفاده کنید.
 • داروهای ضداحتقان مانند سودوافدرین مصرف کنید.
 • از خوابیدن روی گوش آسیب دیده خودداری کنید.
جواب لاتاری 2025 کی میاد؟ | لایزرو دانش کشورها

از این روش‌های خانگی درمان عفونت گوش دوری کنید!

حواستان باشد که از روش‌های درمانی عجیب و غریب دوری کنید. ممکن است برخی افراد ادعا کنند که شما می‌توانید برای درمان عفونت گوش یا بهبود درد آن، یک حبه سیر سفید را در گوش خود قرار دهید. تحقیقات پزشکی هنوز نشان نداده است که استفاده از سیر به این روش یا ریختن روغن آن در گوش، یک راه ایمن و موثر برای درمان عفونت گوش است.

شما هرگز نباید چیزی را در مجرای گوش خود قرار دهید، مگر اینکه ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی به شما بگوید که این کار را انجام دهید. دلیل اینکه شما را از این کار منع می‌کنیم هم کاملا مشخص است. احتمال اینکه شما با گذاشتن یک حبه سیر در گوشتان، پرده گوش خود را سوراخ کنید یا باکتری‌های بیشتری را وارد گوش خود کنید بیشتر از درمان عفونت گوش بدون آنتی بیوتیک است.

Top of Form

Bottom of Form

جمع بندی

عفونت گوش اغلب به خاطر سرماخوردگی، ویروس یا باکتری اتفاق می‌افتد. معمولا بزرگسالان عفونت گوش را با نشانه‌هایی ازجمله سردرد، سرگیجه، تهوع و درد گوش تجربه می‌کنند. بسته به شدت بیماری، پزشک  داروی آنتی بیوتیک یا جراحی را به شما پیشنهاد می‌کند.

بیشتر عفونت‌های گوش خود به خود برطرف می‌شوند، اما برخی دیگر نیاز به درمان دارند. اگر فکر می‌کنید عفونت گوش دارید و بعد از گذشت چند روز علائم آن بهتر نشد، بهتر است به پزشک مراجعه کنید تا بهترین آنتی بیوتیک برای درمان بیماری را دریافت کنید.

این مطلب چقدر براتون مفید بود؟

مجله نوبل

سایت مجله نوبل یک سایت خبری و فرهنگی است که در زمینه‌های مختلفی از جمله تکنولوژی، فیلم و سینما، مد و استایل، سبک زندگی و ... فعالیت می‌کند. در این سایت شما می‌توانید به آخرین اخبار و گزارش‌ها در این حوزه‌ها دسترسی پیدا کنید و همچنین مقالات، نقد و بررسی فیلم‌ها، محصولات تکنولوژی و مد را مطالعه کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا