رپورتاژ

تهران یا استانبول؛ مقایسه کامل بهترین شهرهای ایران و ترکیه

استانبول و تهران هر دو از بزرگ‌ترین شهرهای ترکیه و ایران هستند که هر کدام تفاوت‌هایی از نظر آب‌وهوایی، جمعیت، مساحت و… دارند. مساحت استانبول نسبت به تهران بزرگ‌تر بوده و جمعیت بیشتری هم در خود جای‌داده است؛ البته نکته جالب در خصوص جمعیت این دو شهر، ثابت نبودن عدد آن است؛ چراکه هر دو دارای جمعیت ثابت و متغیر هستند. از نظر آب‌وهوایی نیز تهران شهری خنک‌تر است؛ ولی استانبول با خط ساحلی دریایی مرمره و سیاه آب‌وهوای ساحلی دارد. میانگین درآمد نیز در استانبول نسبت به تهران بالاتر است. در ادامه با مجله نوبل همراه باشید.

مقایسه آب‌وهوای استانبول و تهران

هنگام مقایسه آب‌وهوای استانبول و تهران باید به پارامترهای مختلفی توجه کنیم. برای بررسی آب‌وهوای این دو شهر ابتدا میانگین دما، سپس میزان رطوبت شهر و در مرحله بعدی خط ساحلی را چک می‌کنیم. این سه مشخصه باهم آب‌وهوای یک شهر را تعیین می‌کنند‌. پس ابتدا به سراغ میانگین دمای استانبول و تهران می‌رویم. میانگین دمای شهر تهران باتوجه‌به تحقیقات انجام شده حدود ۱۶ درجه سانتی‌گراد و میانگین دمای استانبول ۱۸ درجه سانتی‌گراد است. از این جنبه می‌توان گفت تهران در مقایسه با استانبول خنک‌تر است‌.

رطوبت هوای استانبول معادل ۴۴ درصد و رطوبت شهر تهران 79 درصد است. پس افرادی که علاقه ندارند در شهرهای مرطوب زندگی کنند، به سراغ استانبول می‌روند. با اینکه تهران خط ساحلی ندارد؛ ولی به دریاچه‌های زیادی نزدیک است. استانبول دارای خط ساحلی زیبا از دریای مرمره و دریای سیاه است. این خط ساحلی آب‌وهوای استانبول را تحت تاثیر قرار می‌دهد. اگر می‌خواهید در تهران یا استانبول ساکن شوید، بهتر است بدانید استانبول برای افرادی که شهرهای ساحلی را دوست دارند، مناسب است.

بهترین اتو مو کراتینه

مقایسه جمعیت و نرخ رشد جمعیت تهران و استانبول

مقایسه مساحت استانبول و تهران

ازآنجایی‌که استانبول جمعیت بیشتری نسبت به تهران در خود جای‌داده است، مساحت بیشتری هم دارد. همان‌طور که استانبول شهری مهم برای ترکیه بوده، تهران هم از خاص‌ترین شهرهای ایران محسوب می‌شود. در حالت کلی با بررسی مساحت تهران و استانبول با آمار حیرت‌انگیزی روبه‌رو می‌شویم. تهران که پایتخت ایران است، مساحت معادل ۷۳۰ کیلومترمربع دارد‌.

مساحت استانبول ۵۴۶۱ کیلومترمربع بوده و حدود ۷.۵ برابر مساحت تهران است. لازم است بدانید که استانبول در مقایسه با شهرهای دیگر ترکیه شرایط منحصربه‌فردی دارد. مساحت ایران دوبرابر ترکیه است؛ اما پایتخت کشور ما از پایتخت ترکیه کوچک‌تر است. استانبول شهری توریستی است که از نظر اقتصادی سود کلانی به ترکیه می‌رساند. در واقع می‌توان نتیجه گرفت که این کشور اهمیت ویژه‌ای با اختصاص‌دادن چنین مساحتی به استانبول می‌دهد.

مقایسه جمعیت و نرخ رشد جمعیت تهران و استانبول

جمعیت زیاد یکی از مهم‌ترین فاکتورهایی است که باعث می‌شود یک شهر، نام کلان‌‌شهر را از آن خود کند. جمعیت استانبول نسبت به تهران بیشتر بوده و طبق آخرین سرشماری‌های انجام شده در ایران و ترکیه مشخص شد شهر استانبول دارای ۱۵ میلیون و شهر تهران ۸ میلیون جمعیت دارد. لازم به ذکر است که جمعیت این دو شهر ثابت نیست و روزانه تغییر می‌کند.

هنگام بررسی نرخ رشد جمعیت این دو شهر می‌توان به این نتیجه رسید که نرخ رشد هر دو تقریباً برابر است. نرخ رشد جمعیت استانبول معادل ۱.۶۸ درصد و نرخ شهر تهران معادل ۱.۱ درصد است. لازم به ذکر است که بر اساس این نرخ رشد باید توقع افزایش فاصله جمعیتی تهران و استانبول را داشته باشیم.

بهترین غذاها برای کنترل بیماری هاشیموتو

مقایسه قیمت خانه در استانبول و تهران

قیمت خانه‌یکی از مهم‌ترین مشغله ذهنی افرادی است که می‌خواهند محل زندگی خود را از تهران به استانبول یا بالعکس تغییر دهند. اخیراً قیمت خانه و اجاره مسکن در تهران رشد صعودی داشته است. باتوجه‌به این افزایش قیمت قابل‌توجه، می‌توان گفت قیمت خانه و یا اجاره مسکن در استانبول نسبت به تهران مناسب‌تر است. در واقع ممکن است با مبلغ مشابهی که بتوانید خانه‌ای در تهران بخرید؛ اما در مقابل می‌توانید خانه‌ای بسیار زیباتر در استانبول خریداری کنید. اگر می‌خواهید در تهران یا استانبول خانه‌ای بخرید باید بدانید به دلیل نوسان قیمت‌ها نمی‌توان طیف مبلغ دقیقی اعلام کرد؛ اما در حالت کلی قیمت خانه‌های استانبول پایین‌تر از تهران است‌.

مقایسه میانگین درآمد در استانبول و تهران

مقایسه میانگین درآمد در استانبول و تهران

هنگام بررسی و مقایسه دو شهر بزرگ ایران و ترکیه از نظر شرایط زندگی، میانگین درآمد از مهم‌ترین عواملی است که باید در نظر گرفته شود. درآمد خالص مردم تهران معادل ۲۰۵ دلار در ماه و درآمد خالص مردم استانبول ۲۵۹۹.۲۳ دلار در ماه است. این آمارها که نشان‌دهنده پایین‌بودن درآمد مردم در تهران است مربوط به سال ۲۰۲۳ هستند. لازم به ذکر است که این دو شهر دارای میانگین هزینه‌های زندگی متفاوتی نیز هستند. میانگین هزینه زندگی در استانبول تقریباً ۲۰۰۲ دلار و در تهران حدود ۵۸۰ دلار در ماه است. بدین ترتیب می‌توان نتیجه گرفت که ساکنان استانبول قدرت خرید بیشتر و زندگی راحت‌تری نسبت به مردم تهران دارند.

سخن پایانی

برای مقایسه دو شهر تهران و استانبول باید عوامل مختلفی نظیر آب‌وهوا، قیمت مسکن، میانگین درآمد و جمعیت را در نظر گرفت. استانبول جمعیت بیشتری دارد و نرخ رشد جمعیت آن بالاتر است‌. هنگام خرید یا اجاره مسکن نیز می‌توان مشاهده کرد که قیمت و شرایط خریدوفروش مسکن در استانبول نسبت به تهران مناسب‌تر است. بااین‌حال مناسب‌ترین شهر برای افرادی که به آب‌وهوای مرطوب و خنک علاقه دارند، تهران است؛ زیرا تهران در منطقه‌ای کوهستانی واقع شده و فاصله کمی با دریاچه‌ها دارد.

این مطلب چقدر براتون مفید بود؟

مجله نوبل

سایت مجله نوبل یک سایت خبری و فرهنگی است که در زمینه‌های مختلفی از جمله تکنولوژی، فیلم و سینما، مد و استایل، سبک زندگی و ... فعالیت می‌کند. در این سایت شما می‌توانید به آخرین اخبار و گزارش‌ها در این حوزه‌ها دسترسی پیدا کنید و همچنین مقالات، نقد و بررسی فیلم‌ها، محصولات تکنولوژی و مد را مطالعه کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا