زیبایی و سلامت

10 روش طرز تهیه موم خانگی برای اپلاسیون موهای زائد

طرز تهیه موم خانگی: با مطالعه انواع طرز تهيه موم خانگي مي‌توانيد به راحتي و با روش‌هاي مختلف انواع وكس خانگي را درست كنيد. يك از بهترين روش‌هاي رفع موهاي زائد استفاده از موم يا وكس است. از آنجايي كه موم انداختن يا وكس زدن، موها را از ريشه مي‌كند بين چند هفته تا يك ماه از شر موهاي زائد خالص مي‌شويد. اپيالسيون موهاي زائد در آرايشگاه وقت و هزينه زيادي از شما تلف مي‌كند. بنابراين بهترين روش يادگيري طرز تهيه موم خانگي است تا بتوانيد به راحتي و كمترين هزينه با استفاده از وكس خانگي موهاي زائد خود را از بين ببريد. با مجله نوبل همراه باشید.

مواد لازم موم خانگي با عسل (موم سرد)

 • نصف فنجان آبليمو
 • 2 فنجان آب
 • 3 فنجان عسل

طرز تهیه

براي طرز تهیه موم خانگی مي‌توانيد از عسل‌هاي ارزان قيمت استفاده كنيد. تمام مواد را با هم مخلوط كنيد و روي حرارت قرار دهيد تا به جوش‌آيد. شعله را كم كنيد و نيم ساعت اجازه دهيد روي حرارت ماليم بجوشد. وقتي رنگ مخلوط تيره شود، وكس خانگي شما آماده است. كاركرد اين موم خانگي درست مثل موم سرد است كه از بازار تهيه مي‌كنيد. مي‌توانيد موم را قبل از استفاده روي حرارت غير مستقيم گرم كنيد و يك اليه نازك از موم را روي پوست بكشيد و پد پارچه اي را روي موم بچسبانيد و سپس با حركت سريع دست در خالف جهت رشد موها موم را بكشيد.

مواد لازم طرز تهيه موم خانگي بدون نياز به پارچه (موم عربي)

 • شكر 1 فنجان
 • آب ليموترش نصف فنجان
 • عسل 1 فنجان

طرز تهیه

طرز تهیه موم خانگی با شکر: شكر را در تابه اي ريخته روي حرارت ملايم بگذاريد تا كمي رنگش عوض شود. هنگامي كه كاراملي شد آب ليموترش و عسل را اضافه كرده و مخلوط كنيد. اگر مواد خيلي سفت شد ميتوانيد 1 قاشق سوپخوري آب به آن اضافه كنيد. ازين موم خانگي مي‌توانيد مانند صمغ عربي استفاده كنيد و يك اليه 7 ميلي متري از وكس خانگي را به كمك كاردك يا انگشت روي پوست بكشيد و سپس در خالف جهت آن را بكنيد.

مواد لازم موم خانگي با شكر

 • شكر 2فنجان
 • آبليمو يك چهارم فنجان
 • آب يك فنجان

طرز تهیه

تمام مواد را مخلوط نموده روي حرارت قرار دهيد. بعد از اين كه جوش آمد شعله را كم كنيد و روي حرارت ماليم اجازه دهيد نيم ساعت بجوشد تا رنگش تيره شود. براي جلوگيري از سوختن، تركيب را مدام هم بزنيد. زماني كه موم شما به رنگ طاليي قهوه اي برسد يعني آماده شده. بعد از اين كه موم شما كمي از حرارت افتاد مي‌توانيد براي اپيالسيون استفاده كنيد.

8 خواص عسل اسطوخودوس که باید بدانید

اين موم بعد از سرد شدن سفت مي‌شود و بنابراين قبل از استفاده بهتر است آن را روي حرارت غير مستقيم (بن ماري) گرم كنيد تا روان و قابل استفاده شود. كاركرد اين وكس خانگي درست مانند موم سكه‌اي و سخت است و بعد از سرد شدن كامال سفت مي‌شود و بدون نياز به پارچه مي‌توانيد وكس را از روي پوست جدا كنيد.

طرز تهيه موم خانگي براي صورت

اپيالسيون صورت با وكسي كه براي دست و پا استفاده مي‌كنيد ممكن است سخت و دردآور باشد. پوست صورت ظريف و حساس است و نياز به مراقبت ويژه اي دارد. استفاده از موم خانگي شكري براي حذف موهاي صورت ميتواند يك راه حل امن و ارزان براي شما باشد.

نكته اي كه براي اپيالسيون صورت حتما بايد رعايت كنيد اين است كه بهتر است صبر داشته باشيد و نوارهاي باريك و كوچك از موم روي صورت بكشيد تا هنگام برداشتن موم از صورت فشار زيادي به پوست وارد نشده و پوست صورتتان دچار كشيدگي و افتادگي نشود.

 

طرز تهیه موم خانگي شكر و آبليمو براي صورت

 • يك فنجان شكرسفيد و يا شكر قهوه‌اي
 • دو قاشق غذاخوري آب ليمو (حصول اطمينان از تازه بودن آن)
 • دو قاشق غذاخوري آب

تمام مواد را با هم مخلوط كنيد و روي حرارت به مدت 8 تا 10 دقيقه هم بزنيد تا به غلظت عسل برسد. كاسه را از روي حرارت برداشته و صبر كنيد از حرارت بيوفتد. با كاردك مقداري از موم را برداشته با دست حرارتش را چك كنيد و سپس در جهت رشد موها يك نوار باريك و كوتاه روي صورت بكشيد و بعد از خشك شدن در خالف جهت رشد موها، موم را به سرعت بکشید.

طرز تهيه موم عسلي براي صورت

 • يك فنجان شكرسفيد و يا شكر قهوه‌اي
 • دو قاشق غذاخوري عسل خام
 • يك قاشق غذا خوري آب ليمو تازه

تمام مواد را داخل كاسه ريخته و مخلوط نموده و به مدت 2 تا 3 دقيقه در مايكروفر حرارت دهيد. يا به مدت 8 تا 10 دقيقه روي حرارت ملايم هم بزنيد تا غليظ شود. كاشه را كنار گذاشته و با كاردك مقداري از موم را برداشته با انگشت حرارت آن را چك كنيد و لايه‌اي نازك از آن را روي پوست بكشيد و سپس يك تكه پارچه روي موم چسبانده و در خالف جهت رويش موها بكشيد.

طرز تهيه موم خانگي با زردچوبه

اگر براي رفع موهاي زائد خود مي‌خواهيد روش‌هاي مختلف را امتحان كنيد مي‌توانيد از موم زردچوبه استفاده كنيد. استفاده از زردچوبه بر روي پوست باعث از بين رفتن نقاط تيره، تسكين درد اپيالسيون، نرمي و درخشندگي پوست و پاكسازي پوست مي‌شود. براي اين كه زودتر به نتيجه برسيد بهتر است هفته‌اي دو بار از اين روش استفاده كنيد. اگر موم زردچوبه باعث زرد شدن پوستتان شد با كمي روغن بادام يا نوشابه اين زردي را از بين ببريد. در ادامه 3 روش براي طرز تهيه موم خانگي با زردچوبه به شما آموزش مي‌دهيم.

رژیم سیب چیست؟ مزایا و معایب رژیم سیب

روش اول

 • زردچوبه و پودر نخود به ميزان لازم
 • يك قاشق غذاخوري روغن خردل
 • ۱ قاشق غذاخوري خامه
 • يك قاشق غذاخوري گالب

مقداري پودر چوب صندل همه مواد را در ظرفي ريخته و به خوبي مخلوط كنيد تا خمير يكدست شود. اين خمير را روي پوست قرار داده و حدود 15 تا 20 دقيقه صبر كنيد سپس پوست را با آب ولرم بشوييد.

روش دوم

 • زردچوبه به ميزان لازم
 • مقداري آب و يا شير
 • مقدار كمي نمك يا شكر
 • حدود يك قاشق غذاخوري آرد

مقداري زردچوبه را با آب يا شير (به مقدار دو برابر زردچوبه) مخلوط كنيد. اين مخلوط را روي حرارت ملايم بگذاريد تا خمير سفتي شود. خمير را كناري بگذاريد كمي سرد شود. يك قاشق آرد به آن اضافه كنيد و هم بزنيد. يك اليه از خمير را در جهت رويش موها رويشان بكشيد و با يك تكه پارچه رويش را بپوشانيد. بعد از 15 دقيقه پوست را با آب گرم بشوييد.

روش سوم

 • ماست ۲ قاشق غذاخوري
 • زردچوبه ۳ قاشق غذاخوري
 • ماست و زردچوبه را با هم مخلوط نماييد.

براي آنكه حالت خميري تري پيدا كند مي‌توانيد مقداري آرد هم به آن اضافه كنيد. خمير آماده شده را به مدت 20 دقيقه روي پوست قرار دهيد و سپس با آب ولرم بشوييد.

نكاتي كه بايد براي اپيلاسيون با موم خانگي رعايت كنيد

موبر خانگی برای زیبابی و سلامت پوست شما بسیار مهم است. و براي اپيلاسيون خانگي با موم اندازه موها بايد حداقل 1 سانتي‌متر يا بلند تر باشد. اگر ريشه موهاي سفتي نداشته باشيد موم خانگي به راحتي مي‌تواند موهاي نيم سانتي‌متري را هم از ريشه بهتر است قطعات كوچك تري از پوست را موم بيندازيد تا پوست دچار كشيدگي و شلي نشود.

براي اپيلاسيون بهتر است يكي دو روز از حمام رفتنتان گذشته باشد تا ضخامت ايجاد شده روي پوست مانع از آسيب ديدگي هنگام كنده شدن موم شود. موم را بايد در جهت رشد موها روي پوست بكشيد، نوار پارچه يا كاغذي روي موم بگذاريد و با فشار دست آن‌ها را به هم بچسبانيد و كمي صبر كنيد خودش را بگيرد و سپس در خالف جهت رشد موها به موازات پوست و با سرعت بكشيد. تا احتمال ايجاد موهاي زيرپوستي به حداقل برسد.

هنگامي كه كاردك را درون موم ميزنيد قبل از كشيدن روي پوست حرارت موم را با انگشتانتان چك كنيد كه پوست را نسوزاند. اگر پوستتان حساس يا خشك است و بعد از موم انداختن دچار خارش و تورم شديد بهتر است از روش ديگري براي اپيلاسيون استفاده كنيد.

 • براي اپيلاسيون ناحيه زير بغل يا بيكيني اگر عرق دارد و مرطوب است بهتر است كمي پودر بچه
  بزنيد تا رطوبت را جذب كند.
 • اگر چربي روي پوستتان زياد است حتما با دستمال كاغذي يا پودر بچه اين چربي را تميز كنيد تا
  موم كامال روي موها بچسبد.
 • براي تسكين پوست بعد از اپيالسيون و شستشوي پوست مي‌توانيد از لوسيون‌هاي ضد التهاب
  استفاده كنيد.
 • پوست بيكيني و زير بغل را بكشيد تا راحت تر بتوانيد اپيلاسيون كنيد.
 • بعد از اپيلاسيون از مواد شوينده استفاده نكنيد فقط شستشو با آب ولرم كافي است.
 • حمام رفتن تا 12 ساعت بعد از اپيلاسيون به دليل باز ماندن حفرات موها روي پوست توصيه نمي‌شود.
جوانسازی صورت با درمان خط اخم؛ راهی برای جلوگیری از علائم پیری

چند روش دیگر برای طرز تهیه موم خانگی

طرز تهیه موم آلوورا
طرز تهیه موم آلوورا

اولین روش تهیه موم خانگی

برای طرز تعیه موم خانگی ابتدا باید یک پیمانه شکر را در قابلمه ریخته و روی حرارت قرار دهید تا کاراملی شود. یادتان باشد شعله گاز را زیاد بلند نکنید تا نسوزد. سپس یک فنجان عسل را به شکر کاراملی خود اضافه کنید. بعد از اینکه عسل کمی آب شد و روی حرارت ملایم رقیق شد، می‌توانید نصف فنجان آب لیمو را به ترکیب خود اضافه کنید. سپس این مخلوط را هم بزنید، سپس اگر احساس کردید خیلی سفت است می‌توانید کمی آب به آن اضافه کنید تا کمی شل شود. مراقب باشید آب زیادی اضافه نکنید تا مومی باقی بماند. سپس مخلوط را از روی حرارت بردارید و در لیوان بریزید و تا زمانی که نیاز دارید نگه دارید. به خاطر داشته باشید اگر می‌خواهید از این وکس برای اپیلاسیون استفاده کنید، قبل از استفاده واکس را با حرارت بسیار ملایم گرم کنید تا به راحتی روی پوست بنشیند.

روش دوم تهیه موم خانگی

برای طرز تهیه موم خانگی با این روش به 3 فنجان عسل، 2 فنجان آب و نصف فنجان آب لیمو نیاز دارید. هر سه این مواد را در ظرفی ریخته و روی حرارت ملایم گاز قرار دهید. به یاد داشته باشید که برای تهیه این موم نیازی به استفاده از عسل و شکر درجه یک نیست. همچنین می‌توانید از شکر یا عسل با کیفیت معمولی استفاده کنید. مخلوط را به مدت نیم ساعت روی حرارت بگذارید و هر چند دقیقه یکبار آن را هم بزنید. اجازه دهید مخلوط روی حرارت بماند تا قهوه‌ای تیره و مومی شود.

روش سوم تهیه موم خانگی

برای طرز تهیه موم خانگی به یک چهارم فنجان آب، دو پیمانه شکر و یک چهارم پیمانه آبلیمو نیاز دارید. این مواد را در ظرفی ریخته و خوب مخلوط کرده و روی حرارت قرار دهید. بگذارید روی حرارت بماند تا رنگ آن تیره شود. بگذارید مخلوط به مدت نیم ساعت روی حرارت ملایم بماند. موم پس از خنک شدن خنک می شود، بنابراین هر زمان که می خواهید از آن استفاده کنید، حتما واکس را از قبل گرم کنید.

منبع: 1da.ir

5/5 - (1 امتیاز)

مجله نوبل

سایت مجله نوبل یک سایت خبری و فرهنگی است که در زمینه‌های مختلفی از جمله تکنولوژی، فیلم و سینما، مد و استایل، سبک زندگی و ... فعالیت می‌کند. در این سایت شما می‌توانید به آخرین اخبار و گزارش‌ها در این حوزه‌ها دسترسی پیدا کنید و همچنین مقالات، نقد و بررسی فیلم‌ها، محصولات تکنولوژی و مد را مطالعه کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا