داروزیبایی و سلامت

شربت زینک سولفات چیست | فواید و مضرات

در این میدانیم که شربت زینک سولفات چیست؟ روی دومین عنصر مهم بعد از آهن است که برای عملکرد طبیعی سیستم های بدن ما ضروری است. سولفات روی در واقع به معنای روی همراه با نمک سولفات است. در ادامه این مطلب با مجله نوبل همراه باشید تا با این ماده معدنی مهم و مکمل های حاوی آن از جمله شربت سولفات روی بیشتر آشنا شوید.

سولفات روی چیست؟

همانطور که گفته شد سولفات روی یا سولفات روی در واقع همان روی با نمک سولفات است. شاید برای شما این سوال پیش بیاید که چرا برای استفاده از روی آن را به نمک تبدیل می کنند؟

در پاسخ باید گفت که مانند بسیاری از فلزات دیگر اگر بخواهیم این ماده معدنی را بدون نمک وارد بدن کنیم به خوبی جذب نمی شود و حتی ممکن است برای بدن تحریک کننده باشد. در مورد سولفات ها باید به این نکته توجه کنید که اگر مثلا روی محصول عبارت «Zinc sulfate 220 mg» نوشته شده باشد، این همه 220 میلی گرم روی نیست. این مقدار نشان دهنده نمک است و در مورد سولفات روی حدود 23 درصد این نمک عنصری روی است.

به همین دلیل باید به میزان عنصر روی در محصولات توجه کرد. به عنوان مثال، شربت سولفات روی حاوی 5 میلی گرم رازک و 5 میلی گرم روی عنصری است. مراقب باشید که سولفات به تنهایی خاصیت درمانی خاصی ندارد. در مورد کانی روی، از نظر فراهمی زیستی، حجم توزیع و عوارض جانبی املاح مختلف آن، تفاوت خاصی تاکنون ثابت نشده است.

شربت زینک سولفات چیست
شربت زینک سولفات چیست

چرا مصرف روی برای حفظ سلامت مهم است؟

یکی از مهمترین اثرات روی، تقویت رشد سالم به خصوص در کودکان است. روی همچنین برای سلامت پوست، عملکرد سیستم ایمنی، عملکرد سالم دستگاه تناسلی و عملکرد فیزیکی کلی ضروری است. این ماده معدنی در تنظیم بینایی در تاریکی، حس چشایی و بویایی نیز بسیار مهم است. پس از بررسی مهم ترین نکات در مورد روی و استفاده از مکمل های آن، کاربردهای شربت سولفات روی را با جزئیات بیشتری بیان خواهیم کرد.

رنگ موی مناسب

علائم کمبود روی چیست؟

همچنین ممکن است متوجه شده باشید که پزشک معمولاً برای تعیین سطح روی در بدن آزمایش خون نمی‌خواهد، زیرا سطح پلاسمایی روی شاخص خوبی برای اندازه‌گیری میزان روی در بدن نیست.

روی در حجم های مختلف در بدن توزیع می شود و ممکن است در استخوان ها، پروستات یا ماهیچه ها انباشته شود. به همین دلیل در اکثر مواقع پزشکان به علائم کمبود روی توجه می کنند و با گرفتن شرح حال بیمار این کمبود را تشخیص می دهند. به عنوان مثال، اگر بیمار از داروهای خاصی استفاده می کند، رژیم غذایی مناسبی ندارد یا از بیماری های مزمن گوارشی رنج می برد، پزشک ممکن است مکمل های روی را توصیه کند.

اگر از کمبود روی رنج ببریم با چه علائمی مواجه خواهیم شد؟ از جمله شایع ترین علائم کمبود روی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • بی اشتهایی
  • رشد آهسته در کودکان
  • کاهش وزن به دلیل بی اشتهایی
  • ریزش مو (حتی طاسی)
  • تاخیر در بهبود زخم
  • سرماخوردگی های مکرر و عفونت های مختلف

شربت سولفات روی برای کودکان

به طور کلی شربت سولفات روی اغلب برای کودکان و کودکان تجویز می شود، اما این شربت ها به خصوص شربت سولفات روی 10 میلی گرمی برای بزرگسالان نیز قابل استفاده است.

نیاز روزانه به روی در کودکان

نیاز روزانه به روی در سنین و جنس های مختلف متفاوت است و این مقدار باید از طریق رژیم غذایی یا مصرف مکمل هایی مانند شربت سولفات روی تامین شود.

عوارض جانبی مکمل های روی
عوارض جانبی مکمل های روی

کودکان 0 تا 6 ماهه روزانه به 2 میلی گرم روی نیاز دارند که از طریق شیر مادر تامین می شود، اما پس از 6 ماه تا یک سال، نیاز کودکان به 3 میلی گرم روی افزایش می یابد و این 1 میلی گرم بیشتر باید از طریق رژیم غذایی تامین شود. یا مکمل ها قبل از مصرف زینک برای کودکان باید با پزشک مشورت کرد.

هرآنچه باید در مورد پوست ترکیبی بدانید

عوارض جانبی مکمل های روی

یکی از عوارضی که ممکن است پس از مصرف مکمل های روی مانند شربت سولفات روی ایجاد شود، مشکلات گوارشی است. در چنین مواردی مصرف مکمل های روی بعد از غذا برای کاهش این عوارض توصیه می شود. توجه داشته باشید که مصرف مکمل های روی در دوزهای بالا و برای مدت طولانی ممکن است منجر به عوارض جانبی خطرناکی مانند کاهش مس و سرکوب سیستم ایمنی شود.

مصرف شربت سولفات روی برای چه کسانی ممنوع است؟

به طور کلی می توان گفت که مصرف مکمل های روی منع خاصی ندارد اما کسانی که به روی یا سایر ترکیبات موجود در شربت سولفات روی حساسیت دارند باید در مصرف این محصول دقت کنند. یکی دیگر از مواردی که قبل از مصرف مکمل های روی باید به آن توجه کرد، میزان قند خون است، زیرا مصرف روی به خصوص در دوزهای بالا ممکن است باعث کاهش قند خون شود.

همچنین کسانی که همزمان با مکمل های روی از داروهای ضد دیابت استفاده می کنند، بهتر است قند خون خود را کنترل کنند تا به طور ناگهانی افت نکند. افراد مبتلا به نارسایی حاد کلیه نیز ممکن است نیاز به تنظیم دوز برای جلوگیری از تجمع روی داشته باشند. در چند قسمت بعدی مقاله به این سوال پاسخ خواهیم داد که شربت سولفات روی برای چیست و در این بین به برخی از رایج ترین سوالات در این باره می پردازیم.

شربت سولفات روی برای تقویت و افزایش رشد مو

یکی از کاربردهای رایج روی افزایش رشد مو یا کاهش ریزش مو است. در این زمینه باید توجه داشته باشید که اگر کمبود روی ندارید، مصرف روی باعث افزایش رشد موهای شما نمی شود. اما اگر دلیل ریزش مو و کاهش رشد موی شما کمبود روی باشد، مصرف مکمل های روی به مدت سه تا شش ماه می تواند این کمبود را برطرف کرده و سپس ریزش مو را نیز درمان کند.

راهنمای پیاده روی برای تنگی کانال نخاع

سولفات روی برای حفظ سلامت پوست

همانطور که قبلا ذکر شد، اگر کمبود روی داشته باشید، پوست خواص بازسازی کننده خود را به میزان قابل توجهی از دست می دهد. به همین دلیل زمان زیادی طول می کشد تا زخم ها و لکه های پوستی بهبود یابد. کمبود روی نیز ممکن است باعث آکنه پوست شود. طبق تحقیقات، مصرف مکمل های روی، از جمله شربت سولفات روی، در دوزهای معین به مدت 3 ماه می تواند از شدت و تعداد ضایعات آکنه بکاهد.

تداخلات دارویی سولفات روی
تداخلات دارویی سولفات روی

آیا شربت سولفات روی در درمان کم خونی موثر است؟

باید توجه داشته باشید که دو نوع کم خونی وجود دارد، کم خونی ناشی از کمبود روی و کم خونی ناشی از فقر آهن. از آنجایی که روی نیز مانند آهن در تولید سلول های خونی مهم است، کمبود آن ممکن است باعث کم خونی شود. بنابراین استفاده از سولفات روی در درمان کم خونی ناشی از کمبود روی موثر است.

مصرف مکمل‌های روی ممکن است برای افرادی که کمبود آهن دارند و سطح آهن پایین‌تری دارند مضر باشد، زیرا یکی از تداخلات عمده مکمل‌های روی با آهن است. یعنی آهن روی را جذب می کند و روی جذب آهن را در بدن کاهش می دهد.

تداخلات دارویی سولفات روی

پنی‌سیلامین، آنتی‌بیوتیک‌ها، تتاسیلیپس، اسکروفلیکسین و فلوکساسین از جمله داروهایی هستند که با روی و مکمل‌های حاوی آن تداخل دارند. فیبرهای غذایی، ذرت، آسرولا (گیاهی حاوی ویتامین c بالا) و بروملوئین (عصاره آناناس) نیز باید با فاصله از مکمل های روی مصرف شوند. همچنین بهتر است نوشیدنی های گرم مانند قهوه و چای را همزمان با روی مصرف نکنید.

جمع بندی

شربت سولفات روی یکی از مکمل های محبوب برای تامین روی مورد نیاز بدن است که اغلب برای کودکان تجویز می شود اما برای بزرگسالان نیز مناسب است. در این مطلب با دکتر زاها مرتضوی در مورد انواع مکمل های حاوی روی از جمله شربت رزاق سولفات روی گفت و گوی کوتاهی انجام دادیم و در مورد اینکه شربت سولفات روی برای چیست، احتیاط ها و تداخلات دارویی آن صحبت کردیم.

 

منبع: drugbank

این مطلب چقدر براتون مفید بود؟

مجله نوبل

سایت مجله نوبل یک سایت خبری و فرهنگی است که در زمینه‌های مختلفی از جمله تکنولوژی، فیلم و سینما، مد و استایل، سبک زندگی و ... فعالیت می‌کند. در این سایت شما می‌توانید به آخرین اخبار و گزارش‌ها در این حوزه‌ها دسترسی پیدا کنید و همچنین مقالات، نقد و بررسی فیلم‌ها، محصولات تکنولوژی و مد را مطالعه کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا