هنر و سینما

چالش های استارتاپ‌ها در حوزه “فین‌تک”

تسنیم / به گزارش خبرنگار علمی خبرگزاری تسنیم ؛ شرکت های دانش بنیان و استارتاپ های ایرانی نیروی محرکه اقتصاد کشور هستند. بر اساس آخرین آمار ، تعداد شرکت های دانش بنیان به بیش از 6000 شرکت رسیده است ، اما در این میان ، این شرکت های فناوری و مدیران آنها برای راه اندازی و مدیریت فعالیت های نوآورانه خود ، بسیاری از آنها برای حل این مشکلات باید فوراً مورد توجه قرار گیرند. مشکلات ، زیرا افق مقام معظم رهبری برای شرکت های دانش بنیان 400000 شرکت است و آمارهای فعلی نشان می دهد که تنها 2 درصد از این افق محقق شده است. با مجله نوبل همراه باشید.

به همین بهانه و با توجه به اهمیت موضوع ، میزبان میزگردی در تسنیم با حضور مدیر عامل استارتاپ “محمد نصری” و بورس تحصیلی “آریامدتور” ، مدیرعامل شرکت بورس تحصیلی “احمدرضا منصوری” ، “محمدمهدی شریعتمدار” رئیس “فیناتک” ایران و مدیرعامل شرکت دانشبانیان “جیبیت” قرار بود “مشکلات و چالشهای شرکتها و استارتاپهای دانشبانیان در ایران را مطالعه کنند”. فناوری نوآورانه در خدمات مالی را در نظر بگیرید):

تسنیم: قبل از هر چیز ، آیا می توانید یک بررسی اجمالی از فعالیت های پرداخت “لوله گذاری” ارائه دهید؟

در Piping ، مانند بسیاری از استارتاپ ها ، ما در سال 2015 با شتابدهنده شروع کردیم و به دلیل مسائل نظارتی ، Pivot زمانی است که یک استارتاپ استراتژی خود را تغییر می دهد و سعی می کند از مسیر دیگری تا موفقیت فاصله بگیرد) و ما بیش از 4 بار فیلتر شدیم 1994 تا 1997 ، و کار ما ارائه خدمات پرداخت است ، یعنی درگاه پرداخت را به مردم ارائه می دهیم. این بدان معناست که شما چاقو را در دست افراد مختلف می گذارید و همه از آن استفاده می کنند ، به عنوان مثال ، شخصی مشغول قمار است و پس از بستن درب متخلف با فیلتر کردن ، دوستان ما فیلتر شدند! یا ما متوجه فعالیت ضد شخصی که دوستانمان به ما اشاره می کردند نشدیم و ما درب متخلف را می بستیم و دوباره ما را فیلتر می کردیم!

اتاق خبر در پایان ، ما تمام اطلاعات متخلفان را جمع آوری کردیم و در قالب سی دی به دبیرخانه دادستانی ارائه کردیم ، اما در کمال تعجب ، آنها تمام حساب های ما را مسدود کردند و سایت ما را فیلتر کردند ؛ کار به جایی رسید که یکی از بنیانگذاران ما شلاق خورد و سپس حکم به یک میلیون تومان تغییر یافت که ما هنوز به دلیل ارتکاب جرم و شرکت نکردن در قمار هیچ کس قبول نکردیم و این اتفاق افتاد که مشتری دروازه پرداخت را باز کرد او آن را از ما خرید و در اختیار سایت قمار گذاشت.

تسنیم: مهمترین مشکلات و چالش های شما در ارتباط با نهاد نظارتی چه بوده است؟

خوشبختانه پس از توافق با بانک مرکزی در مورد چارچوب مناسبی به نام “یارانه” ، بسیاری از مشکلات ما کاهش یافت ، اما همچنان با بانک مرکزی و شاپرک مشکل داشتیم ، که اساساً نوشتن چارچوب اولیه بود ، آیا این چارچوب اصلا مفید است یا خیر خیر و آیا قابل اجرا است؟ پرداخت کنندگان هنوز نتوانسته اند با آن چارچوب سازگار شوند. به عنوان مثال ، یکی از پرداخت کنندگانی که تسویه حساب آن با تاخیر و مشکل انجام شد ، مشتریان به دفتر حقوق و دستمزد شتافتند و پول آنها در بانک مرکزی و شاپرک گیر کرد.

در واقع شما در یک محیط پرخطر ، پرهیاهو و مالی هستید که پول و پول مشاغل در دستان شماست و در این فضا ، تنظیم کننده بازی می کند! در سپتامبر سال گذشته ، دوستان اعلام کردند که یک ماه فرصت داریم تا همه پرداخت ها را وارد فرایند پرداخت کنیم ، که ما نیز به دلیل شفافیت فرآیندها و کاهش خطرات از آن استقبال کردیم و مسئولیت برداشت پول به عهده دستان شاپرک ؛ یکی دیگر از عادت های بدی که تنظیم کننده ما در بانک مرکزی و شاپرک دارد این است که او روزها جلسه ای برگزار می کند و قصد دارد شب ها آن را اداره کند! به هر حال ، ما یک ماه وقت گذاشتیم تا شروع کنیم.

بیشتر بخوانید  آمار کرونا در کشور | فوت ۵۵۵ نفر در 1 روز گذشته

اما ما متوجه شدیم که PSP ها هنوز فرآیند اتصال را توسعه نداده اند و طرف دیگر هنوز نمی داند چگونه با فرایند پرداخت با شاپرک ارتباط برقرار کند و در این فضا مشتری ما به موش آزمایشگاهی PSP تبدیل شده است. به عنوان مثال ، 2500 بندر ما در پارسیان طی یک هفته تا 10 روز بالا و پایین می رفت و ما بنادر را به دلیل خراب شدن جابجا کردیم. بیش از 200،000 مشتری ما در آزمایش و خطای PSP و Shapark ، که در نهایت خود را با 2 ماه تأخیر در PSP ها و اشکالات ، و Shapark ، که هنوز اشکالات زیادی دارد ، تصمیم نگرفتند ، اما در نهایت به وضعیتی رسیدند که اولیه خدمات می تواند ارائه شود

در این مرحله ، کل پرداخت کنندگان به شبکه پرداخت شاپرک وارد شد ، اما سال گذشته ما نتوانستیم بیش از 3 ماه تسویه کنیم ، یعنی 3 ماه از 6 ماه سال ، با حساب تسویه نکردیم مردم! این وضعیت در میان نوسانات دلار و ارز و نوسانات هزینه ها رخ داد و مشتریانی که برای دریافت پول خود به ما مراجعه کردند ، ما نیز مجبور شدیم در پاسخ بگوییم پول شما در شاپرک است و شاپرک نیز می گوید به عنوان مثال ، قابلیت اطمینان بانک مشکل دارد. امروز نمی توانم پول بدهم.

گاهی اوقات ما اشتباه می کنیم ، به عنوان مثال ، باید ساعت 7:30 صبح بارگیری کنیم. ساعت 7 برق خانه توسعه دهنده ما تمام شده است. آنها نام ما را از شاپرک حذف کردند و به ما اطلاع دادند که شما برای پرداخت کمکهای مالی نیامده اید.

تسنیم: موضوع اجرای قانون مالیات برای پذیرندگان چه بوده است؟

دوستان در دسامبر سال گذشته جلسه ای برگزار کردند و اعلام کردند که کد مالیات از امشب برای همه پذیرندگان اجباری است. ثبت نام کننده شما باید از فردا برای ثبت نام به سیستم مالیاتی مراجعه کرده و حدود 10 مرحله را طی کند تا به کد مالیاتی برسد و آن را در ثبت ثبت کند و ما کد مالیاتی را با سیستم مالیاتی بررسی می کنیم تا ببینیم این کد درست است یا خیر. ؟! حالا شما محاسبه می کنید که این فرایند پیاده سازی اولیه چقدر طول می کشد؟ حداقل زمان 48 ساعت است ، در حالی که ساعت 5 بعد از ظهر به ما گفته شد که از 12 شب در همان روز اجرا خواهیم کرد! پس از مجموع اعتراضات ، یک ماه به ما مهلت داده شد تا این موضوع را اجرا کنیم.

مسئله بعدی این است که این امر به ضرر سازمان مالیاتی است زیرا بسیاری دیگر از افراد درخواست نمی کنند زیرا کاربر ثبت نام کرده است اما ابتدا باید در سیستم مالیاتی ثبت نام کند و سپس بندر را دریافت کند ، در حالی که پس از اجبار سیستم مالیاتی ، از دریافت آن پشیمان است. پورت و کارت به کارت! در حالی که کارت به کارت یک ابزار پرداخت شخصی است و نه یک سازمان ، در عمل ، ما کاربران را به نقض سوق می دهیم.

بیشتر بخوانید  وزارت بهداشت: در بیمارستان‌ها از ظرفیت طب سنتی استفاده نمی‌شود

بحثی در کارگروه سیستم های پرداخت بانک مرکزی برای اصلاح سیستم دستمزد وجود داشت ، مسئله این بود که در کشور یک خیانت ملی وجود دارد که هیچکس در مورد آن صحبت نمی کند. موسسه ای به نام ارائه دهنده راه حل پرداخت (PSP) وجود دارد و تعدادی از شرکت های خصوصی به نام پرداخت کمک ها وجود دارد. شرکتی به نام خدمات انفورماتیک وجود دارد ، شرکت دیگری به نام خدمات انفورماتیک ملی و شاپرک و خدمات انفورماتیک ملی یک شرکت بالادستی شاپرک و خدمات انفورماتیک است. !

تسنیم: چند PSP در ایران وجود دارد؟

12 شرکت PSP در ایران وجود دارد که دارای مجوز هستند و مجوزهای PSP دیگر صادر نمی شود ، به عنوان مثال ، وزارت فناوری برای “بانک پست بانک” پس از همه تلاش ها ، نتوانست مجوز PSP را دریافت کند. برخی از این 12 PSP حجم دستمزد کمتری نسبت به بسیاری از پرداخت کنندگان دارند. در حقیقت ، برخی از پرداخت کنندگان مشتریان بیشتری نسبت به خود دارند. این شرکت ها به ازای هر تراکنش که بصورت درگاه پرداخت حضوری یا آنلاین انجام می شود ، 250 تومان از بانکی که شب پشت درگاه قرار دارد دریافت می کنند که 25 تومان آن به شاپرک پرداخت می شود ، به این معنی که بدهی انباشته بانک ، یعنی شما سرویس دروازه شما مبلغی را برای فروشگاه خود دریافت می کنید ، اما هزینه آن را نمی پردازید ، بلکه بانکی را که حساب شما در آن قرار دارد پرداخت می کنید.

وقتی این پول توسط بانک پرداخت می شود ، به این معنی است که اقتصاد برعکس کار می کند ، به این معنی که شما پول جمع می کنید و بدهی انباشته بانک به این معنی است که ما هزینه پولی پایه بانک را افزایش می دهیم. امکانات را فراهم می کند ؛ یعنی کسی که در مغازه وام می گیرد به شما مبلغی پول می دهد. وام گرفتن و پرداختن به موقعیت مغازه برای شما یک روال بسیار مسخره است. بدتر می شود وقتی یک تجارت می گوید درآمد من بخشی از سهمی است که من از پول PSP دریافت می کنم!

در گروه کاری سیستم های پرداخت در بانک مرکزی ، ما اعلام کردیم که سیستم دستمزد باید تغییر کند زیرا محیط رقابتی گرفته شده است. امروز می خواهم خدمتی ارائه دهم. من باید پول دریافت کنم. او می پردازد و نتیجه این کارگروه این شد که “پایا و ساتنا” پرداخت شد و هزینه کارت به کارت نیز افزایش یافته است! در واقع ، نهاد نظارتی بانک ها را ساکت و ساکت کرده است ، در حالی که فضای درآمد جدیدی برای خدمات فناوری اطلاعات ایجاد کرده است.

موضوع کد مالیاتی در 25 فوریه سال گذشته اجباری شد ، زمانی که API به ما نگفت که 400 پایانه ثبت روزانه روزانه به 40 ثبت در ماه رسیده است ، این بدان معناست که شما فضایی را ایجاد کرده اید که ما در آن نابود می شویم. راه حل مسئله مالیات دادن API و اعلام این بود که برای دریافت مشاغل به درگاه پرداخت ، اطلاعات آنها در اختیار ما قرار می گیرد ، اما آنها از پرداخت API خودداری کردند و در اینجا اجاره داده شد. اداره مالیات اعلام نمی شود و کسانی که آن را داشتند اعلام می شوند. و ثبت نام کاهش یافته است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا